„Da li imamo razloga za brigu jer nas u Beograd šalju sa dijagnozom razvojna disfazija?“, pita jedna mama našu saradnicu Mariju Ranisav, logopeda.
Pitanje:
Poštovani, Imam dečaka od 2 godine i osam meseci koji još uvek ne govori.Tj on priča ali na nekom svom jeziku. Imam utisak da razume samo ono što njemu odgovara. Neće da posluša kada mu se kaže da donese ili uradi nesto, ali kada npr kažem ko je ovo odmah se okreće i gleda. Kada je gladan dovede nas do frižidera ili kada mu kažem idemo da spavamo, pruži ruku i krene. Ide u vrtić i fino je se uklopio, voli da ide u igraonicu i tamo ostane bez problema.
Obraduje se igračkama, voli da se igra i da bude sa drugom decom. Bili smo pre neki dan kod logopeda i dali su nam uput u institut u Kralja Milutina u Beogradu. Šalju nas sa dijagnozom razvojna disfazija. Imamo li razloga za brigu i na koji način mi možemo raditi sa detetom? Kako mu pomoći? Unapred hvala, Sead
Odgovor logopeda: Dete sa dijagnozom razvojna disfazija
Poštovani, Dobro je da Vaš malac ima razumevanje govora očuvano i što imate dobru neverbalnu komunikaciju. Volja da komunicira sa vama gestom, osmehom ili bilo kojim drugim putem je odličan pokazatelj da postoje kapaciteti za dalji razvoj i napredovanje govorno-jezičkog razvoja. Obzirom da već ima oko 3 godine preporučila bih vam logopedski tretman. U kućnim uslovima možete stimulisati Vaše dete tako što ćete imenovati sve što radite, nešto zapitkujte i opisujte to što radite. Ako dete gleda crtani Vi ćete mu postavljati pitanja u vezi junaka, radnje crtaća… Imitirajte sve zvukove koje čujete oko sebe, koristite onomatopeju, karikirajte i naglašavajte dok čitate knjige (slikovnice) i igrajte se sa visinom i jačinom glasa kako biste privukli što više detetove pažnje.
Imajte strpljenja, govor se usvaja i izgrađuje postepeno, a kao i sve drugo u ranom periodu dete usvaja kroz igru i kroz pokret. Napredak može ići nekada brže nekad sporije, ponekad će Vam se činiti da ste u periodu kada se ništa ne dešava i da nema napretka. Ali to su sve normalne faze razvoja, koje ćete kao roditelj podržati i na kraju biti nagrađeni uspehom.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Čitateljka se obratila za savet logopedu jer dete od 4 godine ne priča i potreban joj je savet šta da preduzme obzirom da je prvo dvoje dece propričalo normalno.