Boja dečije sobe: Koja boja za dečiju sobu je pravi izbor?
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali.
Koristimo kolačiće kako bismo vam omogućili efikasnu navigaciju i obavljanje određenih funkcija. Detaljne informacije o svim kolačićima možete pronaći u svakoj kategoriji pristanka u nastavku.
Kolačići koji su kategorizovani kao „Neophodni“ čuvaju se u vašem pregledaču jer su ključni za osnovne funkcionalnosti sajta....
Neophodni kolačići su potrebni za omogućavanje osnovnih funkcija ovog sajta, kao što su bezbedna prijava ili podešavanje vaših preferencija za pristanak. Ovi kolačići ne čuvaju nikakve lične podatke koji bi vas mogli identifikovati.
Funkcionalni kolačići pomažu u izvršavanju određenih funkcija, kao što su deljenje sadržaja sajta na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i druge funkcionalnosti trećih strana.
Analitički kolačići se koriste za razumevanje načina na koji posetioci interaguju sa veb-sajtom. Ovi kolačići pomažu u prikupljanju informacija o metriki kao što su broj posetilaca, stopa napuštanja stranice, izvor saobraćaja itd.
Kolačići za performanse koriste se za razumevanje i analizu ključnih pokazatelja učinka veb-sajta, što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva posetiocima.
Reklamni kolačići se koriste za prikazivanje prilagođenih oglasa posetiocima na osnovu stranica koje ste prethodno posetili, kao i za analizu efikasnosti reklamnih kampanja.
Spremili smo mini vodič za dojenje za početnice koji je samo uvod u sve što vas čeka kada je dojenje u pitanju, ali ima za cilj i da vam približi koliko je dojenje lepo i važno za vas i vašu bebu.
Mnoge trudnice i porodilje priču o dojenju počinju sa: “Ako budem imala dovoljno mleka“. Ovo je potpuno pogrešno. Svaki put kada pomislite da li ćete moći da dojite bebu, setite se da ste je upravo na jedan način hranili 9 meseci, da ste dobili svoju živu, zdravu i lepu bebu i da nema razloga da vaše telo sada ne nastavi da je hrani samo na drugi način.
U današnje vreme, informacije o dojenju su svuda dostupne. Možete se informisati na pripremama za trudnice, specijalizovanim radionicama koje drže savetnice za dojenje, zatim putem interneta, flajera i različitih grupa na društvenim mrežama. Ipak, obzirom da je zabrinjavajuće mali procenat žena koje doje svoju bebu, posebno kada je reč o prvom detetu, ovakav priručnik se čini neophodan.
Zapamtite da 19 od 20 žena ima dovoljno mleka za svoju bebu. Sve ostalo je stvar informisanja, tehnike, vaše želje i volje i/ili pomoći stručnog lica.
U ovom tekstu
Ako planirate da dojite svoju bebu, znajte da je to najbolja stvar koju možete da joj priuštite u prvim mesecima života.
Veoma je važno da se dobro pripremite za dojenje. Pročitajte sve što možete o tome, posebno probleme sa kojima su se suočile žene, koje su nakon toga uspešno dojile najmanje 6 meseci. Potrudite se i da partnera upoznate sa tim kako bi znao šta vas čeka i mogao da vam pomogne. Ne bi bilo loše i da posetite neku radionicu ili pogledate online snimke o pripremi za dojenje.
Možda vam sada sve izgleda lako i prirodno, što i jeste, ali prve nedelje nikome ne idu baš glatko. Nekim ženama će biti lakše, ali i one su prošle kroz period bolova, ragada, pečenja i drugih problema svaki put, ma koliko dece da imaju.
Prvo mleko, kolostrum, je prozirno do narandžaste boje i prepuno je antitela i imunoglobulina koji su dragoceni za vašu bebu.
Ako vam ne ide baš glatko, nemojte biti obeshrabreni, već potražite pomoć. Mnogi se suočavaju sa tim problemima i samo je važno da budete uporni i raspitate se kako da se što lakše uhodate.
Dojenje na početku verovatno neće ići glatko, svim mamama treba vremena da nauče da doje bebu, kao i da dojenje prestane da bude stres, samo treba istrajati u prvom periodu.
Nemojte da vas obeshrabre u porodilištu pričom da li imate/nemate mleka. Svakoj majci će mleko krenuti nakon porođaja, nekoj spontano, a neke će morati da bebu stave na grudi i ona će stimulisati pokretanje mleka. U razvijenim zemljama, majci se beba na grudi stavlja odmah nakon rođenja i tada se ostvaruje prvi podoj.
Bebin želudac je prvih dana veličine trešnje i u njega staje jedna do dve kašičice mleka. Toliko će i vaše grudi moći da proizvedu. Nema potrebe da se bebi daje dohrana.
Imajte u vidu da podoj može trajati između 5 i 40 minuta te se smestite udobno. U početku će vam se činiti da beba sisa svaki čas. I zaista, želeće vašu blizinu, kao i prethodnih meseci. Bebin mali želudac će brzo variti mleko i dok navrši nedelju dana, već će biti veličine loptice za stoni tenis, a vaše grudi će proizvoditi 50 mililitra po podoju.
Dojenje ne treba da vas boli. Ako se to dogodi, pažljivo stavite mali prst između bebinih usana i bradavice, izvadite dojku, pa pokušajte ponovo da namestite bebu.
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje dojenje u prvih šest meseci života, a nakon toga nastavak dojenja uz postepeno uvođenje čvrste hrane sve do bebinog prvog rođendana. Dojenjem do prvog rođendana se smanjuje rizik od pojave dijabetesa tip 1 i celijakije.
Većina majki ima cilj da doji najmanje 3 do 12 meseci dok se neke odlučuju i za dojenje tokom druge godine bebinog života – produženo dojenje. Sve zavisi od individualnih mogućnosti i vaših i bebinih potreba.
Objavljen: 15. septembar 2017. godine, ažuriran: 13. maj 2024. godine
Photo by Cleyder Duque from Pexels