Čitateljka se obratila nutricionisti iz razloga što beba odbija da sisa i gubi težinu u odnosu na prethodni mesec.
Pitanje: Beba odbija da sisa i gubi težinu
Pozdrav. Beba ima 6,5 meseci, imamo 2 užine i 2 obroka (ručak, večera), u toku dana ponudim mu da siki, međutim on nekad odbije, kao da prolazimo kroz „štrajk“ dojenja.
Zanima me, kako sada nakon ovoliko vremena (6,5 meseci) mogu da znam da li imam dovoljno mleka? Vidim da ima malo u ustima prilikom sisanja, ali to ne može da se poredi sa sisanjem ranije. Sada me čak i ujeda, a izgubili smo i 280g u odnosu na prošli mesec. Inače, beba je isključivo dojenja bila do uvođenja nemlečne ishrane, i napredna baš. Pošto se i noću budi na sat i po, dva, pedijatar nam je savetovao da uvedemo pred spavanje 10ml dohrane. Ja nisam za to bila. I da, pre je obožavao da sisa, a sada i kada bi kao hteo da sisa to traje 5 sekundi i više neće.
Brine me da mi me prestane mleko i da li je gladan. Pedijatar nam je rekao da je čak beba možda i gladna, pa da zato pije puuuno vode.. i danju i noću. Ko zna koliko flašica od 200ml. Takođe i vodu toliko pije od kad smo uveli nemlečnu ishranu.
Beba odbija da sisa i gubi težinu
Odgovor nutricioniste: Beba odbija da sisa i gubi težinu
Poštovana Ana,
Za bebu od 6.5 meseca, 4 nemlečna obroka je previše. Raspored u tom periodu je obično: jutarnji podoj, doručak, podoj, ručak, podoj i podoj pre spavanje. Buđenje tokom noći je takođe često tokom 6. meseca jer se poklapa sa skokom u razvoju.
Mleko se pravi po sistemu ponude i potraženje onoliko koliko je bebi potrebno i sigurno ga za svoju bebu imate dovoljno. Zbog hormonskih promena u odnosu na početak dojenja i težina grudi je drugačija, a i beba je „naučila“ da vuče. Što se tiče vode, beba verovatno zbog jako visoke temperature više pije, ali joj Vi pre ponudite da sisa tokom dana nego da pije vodu. Savetujem Vam da vodu dajete nakon nemlečnog oboroka.
Ono što Vas verovatno najviše brine jeste gubitak u težini. Zato nemlečni obroci neka budu obogaćeni kašičicom maslinovog ulja i žitaricama, a ne samo povrćem i voćem. Ovo je period kada treba za ručak da beba dobije i mesni obrok (oko 100 g) kao prevenciju anemije.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Naša čitateljka je poslala pitanje vezano za ishranu. Naime ona je dobila višak kilograma posle karcinoma dojke, pretpostavlja usled hormonskog disbalansa.