Čitateljka je pisala dr Olgi sa pitanjem šta raditi kada dete voli da jede samo voće i da li je to dobro ili je problem.
Pitanje:
Poštovana Olga,
Imam dva pitanja za Vas. Moja ćerka ima 7 godina i, kada bi ona birala, živela bi samo na voću. Voli da jede gotovo svo voće i to je jedina hrana oko koje nema potrebe da je opominjemo. Sama uzima odavno između doručka i ručka, a nekada i između ručka i večere. Prvo pitanje: da li treba da joj ograničimo količinu voća koju pojede? Ne jede previše, ali nekada se dešavalo da pojede i blizu pola kilograma nekog voća. Nije to svakog dana, naravno. Nekada je to samo jedna breskva, ali su ponekad i 2 kriške lubenice ili 300 grama malina.
Drugo pitanje: sve ostalo jede na silu. Najpre bi jela sladak doručak, za večeru nikada nije gladna i sve što pojede je nevoljno. Generalno ne uživa u hrani, jede što mora sve što nije voće, eventualno neke žitarice sa mlekom i to je to. Ima 128 cm i 20 kg. Ona jede sve grupe namirnica, neku hranu voli više, neku manje, ali voli da jede i salate, neke vrste mesa, ribe, povrće, žitarice i testa manje.
Deluje kao idealno, ali to su tako male količine, toliko na silu, a i po njenoj kilaži se vidi da ne jede previše. Na čemu bi trebali da insistiramo? Da li je u redu da sedmogodišnje dete gotovo preskoči večeru i da joj posle ručka više nije potrebno hrane?
Hvala na odgovorima.
Dete voli da jede samo voće
Odgovor: Dete voli da jede samo voće
Poštovana,
Gledajući visinu i težinu vašeg deteta, visina od 120 cm je idealna za devojčicu od 7 godina, ali očekujemo da na tu visini imaju više od 20 kg, npe 22-23 kg. Ovo nije nešto što treba da vas zabrine, ali s obzirom da ima nestandardne navike u ishrani trebalo bi nešto da promenite. Za početak dozirajte joj unos voća. Iako je voće sjajna namirnica i deca treba da ga konzumiraju svakodnevno, neophodno je dozirati 200 do maksimalno 250 g dnevno.
Ako već uživa u mleku, gledajte da bude dva do tri puta dnevno na meniju. I nikada joj ne dajte voće pola sata pred obrok, jer će u protivnom da joj digestivni trakt bude „pun“ pa će i apetit prema drugoj hrani da oslabi. Takođe socijalno hranjenje tj jedenje u društvu može da da rezultate, jer deca uglavnom prave navike prema modelu.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Naša čitateljka je poslala pitanje vezano za ishranu. Naime ona je dobila višak kilograma posle karcinoma dojke, pretpostavlja usled hormonskog disbalansa.