Čitateljka se obratila za savet kako pomoći detetu da propriča? Devojčica želi da nešto kaže samo pod pritiskom, a ne samoinicijativno.
Pitanje:
Poštovani,
Da li mi možete dati savet ili uputstvo kako pomoći detetu da krene pričati? Devojčica ima 3 i po godine, ne priča. Reči koje je već izgovorila ne ponavlja non-stop, svakodnevno. Izgovori jednostavne tvrdnje (da, ne) kad 45 minuta (doslovno) sedimo za ručkom i čekamo da ona kaže da više ne želi jesti. Znači pitamo je: Da li je Lora gotova sa jelom? I čekamo to njeno: NE!
Zna izgovoriti: mama, tata, baba, ja, da, ne, ‘anka(vanka), evo ga, nije, Toma, Grgo… I još sad, da ne nabrajam reči. Ali ne izgovara to svakodnevno, nego samo ako je doslovno prisiljena da mora nešto reći. Pričice nikako ne prihvaća.
Mogu da zaključim da postoji kašnjenje u razoju govora kod vaše devojčice. Obzirom da izgovara određen broj reči i da razume šta joj govorite znači da ima kapacitet za dalji razvoj. Ali imam osećaj da ne uživa u govoru. Da su njoj situacije u kojoj treba nešto reći stresne. Veoma je moguće da svesno izbegava da vam odgovori na pitanje i dugo odlaže da da odgovor dok ne bude uslovljena.
Znam da je teško ali morate promeniti komunikativno okruženje. Dete mora biti „uronjeno“ u govor i da mu on pričinjava zadovoljstvo. Govorite dok ste pored nje, vodite dijaloge, postavljajte pitanja i dajte odgovor umesto nje. Ono što pretpostavite da bi vam rekla u tom trenutku.
Ponudite joj drugačiji sadržaj. Novu knjižicu, crtani… Dajte joj pitanje sa izborom (hoćeš jabuku ili bananu), pa na taj način provocirajte da govori. Vodite je u igraonicu, pagkić, vrtić da vidite reakciju sa vršnjačkom grupom. Oni stimulativno deluju i savetuje se da deca pohađaju vrtić kako bi poboljšali emocionalne i socijalne odnose.
Možete uvesti nagradu za svaki njen pokušaj govora. Nešto poput zagrljaja, osmeha, tapšanja, čokoladice, šta god bi njoj bilo ugodno da je pokrene. Ako ne uspete u ovome samostalno nemojte gubiti vreme. Logopedi su obučeni da priđu detetu i na najbolji način stimulišu razvoj govora. Što pre zakažite pregled kod stručnjaka koji će vam dati konkretne savete. Saznajte više: Prvi pregled logopeda
Kako pomoći detetu da propriča? – Foto: Canva & Demetra
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.