15.04.2025 07:16

Endometrioza bešike: Da li bol tokom seksa i menstruacije može biti uzrok endometrioze bešike?

Endometrioza se može proširiti i na okolne organe te postoji mogućnost da se javi i endometrioza bešike. Ono je jedan od razloga zbog kojih se mogu javiti i bolovi tokom seksualnog odnosa ili menstruacije.

Šta je endometrioza bešike?

Detaljno smo pisali o tome šta je endometrioza, kako se može lečiti hiruškim putem, koji su znaci i da li se može držati pod kontrolom hormonskom terapijom. Žene koje se susreću sa endometriozom znaju kolike probleme može da pravi i sa kojim se bolovima nekada suočavaju. Endometrioza bešike nije česta pojava, ali znajući da se može širiti na okolne organe nije ni pojava koju u potpunosti treba zanemariti. Ona nekada dovodi do problema tokom mokrenja, bolne menstruacije i bolova tokom seksa.

Ova retka vrsta endometrioze javlja se kada tkivo raste izvan materice unutar bešike ili na njoj. Abnormalno tkivo se nekada širi i u ovoj predelu iako je češće širenje u karlično područje (gotovo 70%) , zatim na creva (oko 10% ) i tek onda bešiku (samo oko 6,5% slučajeva).

Pod navodnicima, dobra vest je da ova vrsta endometrioza obično ne izaziva neplodnost, te ne bi trebalo da imate problem sa začećem, kao što je to slučaj kada se radi o endometriozi jajnika.

Image by ALEJANDRAMACOL from Pixabay

Simptomi endometrioze bešike

Simptomi endometrioze bešike mogu biti urinarni ili menstrualni, kao i njihova kombinacija. Krv u urinu i nelagodnost tokom mokrenja su dva najčešća simptoma s tim da oni mogu biti i znak urinarne infekcije te nemojte odmah misliti na ovo stanje. Polako i uradite analize. Najčešći simptomi su:

  • Urinarni simptomi:
    • česta potreba za mokrenjem i kada bešika nije puna, saznajte više:
    • krv u urinu,
    • bolno mokrenje i
    • osećaj kao da je urin ostao nakon mokrenja.
  • Menstrualni i karlični simptomi:
    • Bolna menstruacija,
    • Bol tokom seksualnog odnosa tokom duboke penetracije,
    • Jak bol u karlici, posebno tokom menstruacije,
    • Bol u donjem delu stomaka i leđa.

Zašto se javlja endometrioza bešike?

Ne može se sa sigurnošću tvrditi zašto se ovo dešava, ali neki od razloga su:

Zašto se javlja endometrioza bešike?

Ne može se sa sigurnošću tvrditi zašto se ovo dešava, ali neki od razloga su:

  • RETROGRADNA MENSTRUACIJA – Ovo se dešava kada deo krvi teče unazad kroz jajovode u karlicu umesto da napusti telo. Ovakav sadržaj ćelije endometrijuma implantiraju na jajnicima, bešici i drugim organima.
  • ŠIRI SE IZ MATERICE – Tkivo endometrijuma se direktno širi iz materice u bešiku.
  • NAKON OPERACIJE –  Posle carskog reza, histerektomije ili drugim operacija karlice postoji veći rizik da se ovo dešava.  
  • HORMONSKA NERAVNOTEŽA – Visok nivo estrogena može da podstakne rast tkiva endometrijuma na abnormalnim mestima.
Kako se postavlja ova dijagnoza?

Dijagnoza endometrioza bešike se nekada teško postavlja jer često liči na infekciju urinarnog trakta. Potrebno je, pre svega, uzeti anamnezu i proceniti simptome. Lekar će pitati pacijenta o jačini menstrualnog bola, bola u karlici, da li se javlja bol tokom seksa, da li postoji istorija endometrioze i prethodna operacija karlice.

Potrebno je uraditi i analizu urina kako bi se isključila infekcija urinarnog trakta i upala bešike. Otkrivanje većih lezija moguće je transvaginalnim ultrazvukom, ali male lezije nisu vidljive su tokom ultrazvučnog pregleda.Potrebno je uraditi i analizu urina kako bi se isključila infekcija urinarnog trakta i upala bešike. Otkrivanje većih lezija moguće je transvaginalnim ultrazvukom, ali male lezije nisu vidljive su tokom ultrazvučnog pregleda.

Endometrioza bešike
Endometrioza bešike – Image by unknownuserpanama from Pixabay

Kako se leči endometrioza bešike?

Lečenje se fokusira na ublažavanje simptoma i smanjenje upale. To se može uraditi na nekoliko načina:

  1. Promene u ishrani – antiimflamatorna dijeta može olakšati simptome. Preporučljivo je jesti lisnato povrće, šumsko voće, kurkumu, laneno seme, masnu ribu, đumbir. Treba izbegavati začinjenu hranu i piti puno vode.
  2. Hormonska terapija može da smanji nivo estrogena i usporiti rast endometrijalnog tkiva. To je efikasan način lečenja endometrioze bešike prema nekim istraživanjima. Međutim, ova terapije ne uklanja lezije.
  3. Laparoskopska hirurgija je minimalno invanzivno uklanjanje lezija koje se često predlaže i efikasno je za dugotrajno ublažavanje simptoma.
  4. Delimična cistektomija je teža operacija koja se izvodi u situacijama kada lezije duboko prodiru u zid bešike, a zahvaćeni deo bešike se uklanja. Preporučuje se kada počne opstrukcija mokrenja.

Literatura:

  1. NIH: Bladder endometriosis: A serious disease – https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10133648/
  2. ScienceDirect: Bladder Endometriosis: What do we know and what is left to find out? A narrative review – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1521693424000907
  3. PubMed: Bladder Endometriosis: A Systematic Review of Pathogenesis, Diagnosis, Treatment, Impact on Fertility, and Risk of Malignant Transformation – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28040358/