Možete biti hiroviti, možete da izgubite strpljenje, i da – možete čak i da pomaknete sat unapred samo da deca odu ranije u krevet i da dođete do mira i tišine. Ne morate da ispečete sve kolače sa spiska, napravite kostime za Noć veštica ili trenirate fudbalski klub. Deca ne moraju da budu savršena. Ono što je njima stvarno potrebno je puno zagrljaja i poljubaca, i srećna mama.
2. Vreme za igru
„Sešću na podu i igrati sa svojim detetom svaki dan.“ Bebama, a i starijoj deci takođe, potrebno je redovno vreme licem u lice sa bliskim odraslim osobama. I ako često teško ide uključivanje u njihov svet mašte – pogotovo kada ste zauzeti ili umorni – ipak je bitno da to učinite. Zašto? Jer je igra detetov način iskazivanja sebe, i to što sudelujete u njoj pojačava im emocionalnu inteligenciju. Čak i ako vreme na podu nije vaš fazon, pretvarajte se i sledite upustva svoje bebe.
3. Zdrave navike
„Vodiću brigu o svom telu.“
Kada ste poslednji put stavili svoje potrebe ispred drugih? Čak i ako morate da se naterate na to, odvojte 30 minuta dnevno, nekoliko dana nedeljno, da bi odradili neke vežbe. One poboljšavaju vaše raspoloženje, smanjuju masti i jačaju vaš imunološki sistem. Ne govorimo nužno o aerobik vežbama – čak će i jednostavne šetnje po komšiluku pomoći. Dok to radite, pokušajte da jedete uravnoteženu hranu i što više spavate svake noći.
4. Materinstvo nije mirna reka
„Naučiću da volim haos.“
Porodični život je pun neočekivanih obrta, zaraznih bolesti, povremenih poniženja, prljavog veša i toliko posla da se čini da mu nikada ćete videti kraj. Porodični život je takođe pun trenutaka velike lepote, nežnosti, glasnih poljubaca i čuda ili dva. Podsetite se da su deca vaš izgovor da snizite svoje standarde.
5. Povezivanje za stolom
„Porodična večera će postati prioritet.“
Naravno, lakše je poručiti i jesti picu ispred TV-a nego organizovati obrok za stolom. Ali nije hrana fokus, već porodica. Sedeti sa decom svako veče omogućava vam povezivanje i razgovor o danu koji prolazi. A istraživanje je pokazalo da deca koja redovno večeraju sa roditeljima imaju veću veroatnoću da budu dobra u školi i da ne upadaju u nevolje. Više: Povezivanje za stolom i porodični obroci
6. Saveti za nove mame: Ne zaboravite romansu
„Fokusiraću se malo više na svoj brak.“
Brak je živa stvar koju treba zalivati, hraniti i negovati. Ali podizanje dece zahteva izuzetno mnogo vremena i energije i sva je prilika da supruga retko i viđate. Rešenje? Držite se za ruke kad god možete, i zaposlite dadilju (ili bar svoju svekrvu) jednom nedeljno, tako da možete da provedete neko vreme kao par.
7. Ostanite u kontaktu
„Naći ću vremena za svoje prijatelje.“
Saveti za nove mame
Možete živeti bez prijatelja, ali zašto bi to želeli? Ostavljajući po strani samo 15 minuta dnevno – da pošaljete razglednicu, e-mail, ili da obavite telefonski poziv – pomoći će da sačuvate svoja prijateljstva i da se osećate bolje. Prijateljstva ne samo da neguju emocionalno zdravlje, već i pomažu u borbi protiv stresa (da se malo izduvate).
8. Cenite male stvari
„Podsetiću se svakodnevno da je vreme sa detetom dragoceno.“
Majčinstvo nikada ne prestaje – ali detinjstvo da. Imate bebu i dok trepnete odjednom trogodišnjak stoji ispred vas i izjavljuje: „Ja sam sada veliki.“ Čarobne godina su neverovatno kratke i svaki dan se ta mala devojčica ili dečak menja i raste, pomalo sve bliže vratima i odlasku. Imajte na umu da suština roditeljstva nije u događajima tokom razvoja, već u svakodnevnim trenucima. Dakle, zaustavite se, obratite pažnju i proverite da li ih slavite u svakoj prilici koju dobijete.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Kako izgleda porođajni centar u Velikoj Britaniji? Zašto su baš porođajni centri izbor najvećeg broja žena u Engleskoj? Kakva je praksa porođaja tamo? Koliki je rizik od ove vrste porođaja i kako izgleda kompletna procedura od samog prijema do odlaska kući?
* Vaginalni porođaj može povećati šansu da se javi nekontrolisano mokrenje posle porođaja.
* Nekontrolisano mokrenje zapravo nekada počinje i u trudnoći, a čak jedna trećina žena ga doživi u periodu između drugog trimestra trudnoće, pa do 3 meseca posle porođaja.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.