Dok su mnoge žene često i previše opterećene time da li će ovog meseca ostati u drugom stanju, kod muškaraca situacija nije baš takva. Partneri ne dele istu brigu o plodnosti.
Žena tokom ciklusa iz dana u dan prati svoje telo, broji dane, nekada meri i bazalnu temperaturu u svojim pokušajima da ostane u drugom stanju. A tu su i, ne baš prijatni, ginekološki pregledi.
Zvanična statistika začeća
Žene daleko više brinu o mogućnosti da ostanu u drugom stanju. Statistički podaci pokazuju da je čak 42% žena “opsednuto“ idejom o zatrudnjivanju, dok u tu kategoriju može da se svrsta samo 10% muškaraca.
U 23% slučajeva žene imaju plan koliko dugo će pokušavati da ostanu u drugom stanju i ukoliko se to ne dogodi, ne žele ni da traže od partnera da nakon toga ide na testiranje.
Više od četvrtine žena (27%) ne želi da o pitanjima plodnosti priča sa svojom porodicom ili prijateljima. U većini slučajeva nije u pitanju stid, već neshvaćenost okoline uz obaveznu rečenicu: “Samo se opusti i desiće se“.
Kada su muškarci u pitanju – 23% ima problem da priča o pitanju svoje plodnosti sa bilo kime.
Muškarci su prilično opušteni kada je zdravlje pre začeća u pitanju. Samo 23% žena tvrdi da su njihovi partneri promenili stil života kada su počeli da planiraju porodicu.
Da li muškarci treba da više brinu o plodnosti?
Za oko 40% problema neplodnosti su „krivi“ muškarca, u još 40% slučajeva je problem ženski sterilitet i preostalih 20% se odnose na neobjašnjivu neplodnost. Žene su te koje uglavnom preduzimaju sve što je u njihovoj moći da dođe do začeća, dok nešto manje od petine muškaraca (17%) nikada i ne ode da uradi testiranje sperme.
Da li žene treba manje da brinu o začeću?
Psihičko zdravlje i smirenost su podjednako važni pre začeća. Nekada je veoma teško ostati miran kada je test za trudnoću iz meseca u mesec negativan.
Ako osećate da sve počinje da vas guši i da samo na to mislite, možda je vreme da napravite mesec odmora i uživate u drugim stvarima. Svakako tog meseca pod takvom tenzijom imate malo šanse da ostanete u drugom stanju, a tenzija samo može rasti. Napravite pauzu, a zatim nastavite polako i smireno.
Kada vi i vaš partner uradite sve preglede pre trudnoće i oni pokažu da nemate problem, vreme je da se na neko vreme opustite i date šansu da se stvari dese spontano, onda kada im bude vreme. Stres i anksioznost mogu da imaju negativan uticaj na začeće.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.
Procene Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da se sa sterilitetom suočava oko 15% parova u reproduktivnom dobu. Važno je razumeti da uzroci steriliteta mogu biti prisutni i kod žena i kod muškaraca, a u velikom broju slučajeva – kod oba partnera istovremeno.
Prema podacima iz domaćih medija, između 100.000 i 150.000 parova u Srbiji imaju problem sa sterilitetom – u proseku svaki šesti par. Statistika kaže da su u jednakom broju slučajeva „krivi“ muškarac i žena, a vrlo često se desi da je problem kombinovan, tj. da ga imaju oba partnera. U ovom slučaju što naveli šta su najčešći uzroci neplodnosti žene.