Spremili smo mini vodič za dojenje za početnice koji je samo uvod u sve što vas čeka kada je dojenje u pitanju, ali ima za cilj i da vam približi koliko je dojenje lepo i važno za vas i vašu bebu.
Mnoge trudnice i porodilje priču o dojenju počinju sa: “Ako budem imala dovoljno mleka“. Ovo je potpuno pogrešno. Svaki put kada pomislite da li ćete moći da dojite bebu, setite se da ste je upravo na jedan način hranili 9 meseci, da ste dobili svoju živu, zdravu i lepu bebu i da nema razloga da vaše telo sada ne nastavi da je hrani samo na drugi način.
U današnje vreme, informacije o dojenju su svuda dostupne. Možete se informisati na pripremama za trudnice, specijalizovanim radionicama koje drže savetnice za dojenje, zatim putem interneta, flajera i različitih grupa na društvenim mrežama. Ipak, obzirom da je zabrinjavajuće mali procenat žena koje doje svoju bebu, posebno kada je reč o prvom detetu, ovakav priručnik se čini neophodan.
Zapamtite da 19 od 20 žena ima dovoljno mleka za svoju bebu. Sve ostalo je stvar informisanja, tehnike, vaše želje i volje i/ili pomoći stručnog lica.
Šta treba da znate o dojenju ako iščekujete prvu bebu?
Ako planirate da dojite svoju bebu, znajte da je to najbolja stvar koju možete da joj priuštite u prvim mesecima života.
Dojenje za početnike
Veoma je važno da se dobro pripremite za dojenje. Pročitajte sve što možete o tome, posebno probleme sa kojima su se suočile žene, koje su nakon toga uspešno dojile najmanje 6 meseci. Potrudite se i da partnera upoznate sa tim kako bi znao šta vas čeka i mogao da vam pomogne. Ne bi bilo loše i da posetite neku radionicu ili pogledate online snimke o pripremi za dojenje.
Možda vam sada sve izgleda lako i prirodno, što i jeste, ali prve nedelje nikome ne idu baš glatko. Nekim ženama će biti lakše, ali i one su prošle kroz period bolova, ragada, pečenja i drugih problema svaki put, ma koliko dece da imaju.
Prvo mleko, kolostrum, je prozirno do narandžaste boje i prepuno je antitela i imunoglobulina koji su dragoceni za vašu bebu.
Ako vam ne ide baš glatko, nemojte biti obeshrabreni, već potražite pomoć. Mnogi se suočavaju sa tim problemima i samo je važno da budete uporni i raspitate se kako da se što lakše uhodate.
Dojenje na početku verovatno neće ići glatko, svim mamama treba vremena da nauče da doje bebu, kao i da dojenje prestane da bude stres, samo treba istrajati u prvom periodu.
Zašto je majčino mleko najbolja hrana?
Mleko majke je potpuna hrana koja sadrži najmanje 400 hranljivih materija, kao i hormone i imunoglobulin koji se bore za imunitet deteta, a kojih nema u mlečnoj formuli. Njegov sastav se prilagođava potrebama vaše bebe tokom njenog rasta.
Dojenje poboljšava kognitivni razvoj deteta.
Majka i beba koja sisa su posebno povezane.
Bebe koje su isključivo dojene od rođenja imaju bolji imunitet i biće manje bolesne tokom prve godine života. A manje su šanse i da imaju problema sa bolestima kao što su: gastroenteritis, pneumonija, bronhitis i upale uha.
Dojena deca imaju manje šanse da imaju problem sa ozbiljnijim oblicima ekcema, atopijskim dermatitisom.
Dugoročno posmatrano, odrasli koji su dojeni kao bebe imaju niži krvni pritisak, niži nivo holesterola, manji rizik od gojaznosti i dijabetesa tip 2.
Majka koja doji će se brže oporaviti od porođaja (kontrakcije koje se nakon porođaja javljaju tokom dojenja bebe pomažu da se materica skupi i vrati u pređašnje stanje), kao i da brže vrati telesnu težinu od pre trudnoće.
Majka, dugoročno gledano, od dojenje ima benefite i u vidu: značajno smanjenog rizika od raka dojke i raka jajnika, smanjen rizik od pojave dijabetesa tip 2.
Dojenje za početnice – kako da započnem dojenje?
Nemojte da vas obeshrabre u porodilištu pričom da li imate/nemate mleka. Svakoj majci će mleko krenuti nakon porođaja, nekoj spontano, a neke će morati da bebu stave na grudi i ona će stimulisati pokretanje mleka. U razvijenim zemljama, majci se beba na grudi stavlja odmah nakon rođenja i tada se ostvaruje prvi podoj.
Bebin želudac je prvih dana veličine trešnje i u njega staje jedna do dve kašičice mleka. Toliko će i vaše grudi moći da proizvedu. Nema potrebe da se bebi daje dohrana.
Imajte u vidu da podoj može trajati između 5 i 40 minuta te se smestite udobno. U početku će vam se činiti da beba sisa svaki čas. I zaista, želeće vašu blizinu, kao i prethodnih meseci. Bebin mali želudac će brzo variti mleko i dok navrši nedelju dana, već će biti veličine loptice za stoni tenis, a vaše grudi će proizvoditi 50 mililitra po podoju.
Dojenje ne treba da vas boli. Ako se to dogodi, pažljivo stavite mali prst između bebinih usana i bradavice, izvadite dojku, pa pokušajte ponovo da namestite bebu.
Koliko dugo ću dojiti bebu?
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje dojenje u prvih šest meseci života, a nakon toga nastavak dojenja uz postepeno uvođenje čvrste hrane sve do bebinog prvog rođendana. Dojenjem do prvog rođendana se smanjuje rizik od pojave dijabetesa tip 1 i celijakije.
Većina majki ima cilj da doji najmanje 3 do 12 meseci dok se neke odlučuju i za dojenje tokom druge godine bebinog života – produženo dojenje. Sve zavisi od individualnih mogućnosti i vaših i bebinih potreba.
Objavljen: 15. septembar 2017. godine, ažuriran: 13. maj 2024. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.