Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Valerijana je biljka poreklom iz Evrope koja raste do dva metra visoko. Uzgaja se kao lekovita biljka, za ukrašavanje vrtova, ali i raste divlje na vlažnim travnjacima. Ravna, šuplja stabljika na vrhovima nosi cvetne rozete poput kišobrana, sa mirisnim belim, svetlo ljubičastim ili ružičastim cvetovima, koji cvetaju u junu. Koren je svetlo sivo smeđe boje, prepoznatljivog mirisa.
Valerijana – odoljen, macina trava, Valerian (engleski naziv), Valeriana officinalis L, Valerianaceae (latinski naziv)
Valerijana (Valeriana officinalis) je biljka koja se koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih sedativnih i umirujućih svojstava. Koristi se prvenstveno za ublažavanje nesanice, anksioznosti, nervoze i stresa.
Valerijana se često koristi kao prirodna alternativa farmaceutskim sredstvima za spavanje i smirenje, ali se uvek preporučuje konsultacija sa lekarom pre početka korišćenja, posebno ako već uzimate druge lekove ili imate postojeće zdravstvene probleme.
Valerijana (odoljen) raste u Evropi, Severnoj Aziji i Americi. Uspeva dobro na vlažnom ali i na suvom zemljištu. U proleće svaka biljka formira jedno šuplje stablo. Listovi su raspoređeni u parove i sastoje se od šest do deset latica. Počinje cvetati sredinom leta. Cvetovi su beli, svetlo ljubičasti ili ružičasti, prijatnog mirisa. Koren je svetlo sivo smeđe boje, neobičnog, prepoznatljivog mirisa, koji privlači mačke pa one često trljaju nos o svežu biljku ili koren. Otud je biljka i dobila naziv, macina trava.
Valerijana se može uspešno gajiti na području Srbije. Klima i uslovi ovde su generalno pogodni za gajenje valerijane, uz pravilnu negu i uslove. Srbija ima umerenu kontinentalnu klimu, koja je pogodna za gajenje valerijane. Prosečne temperature u proleće i jesen su idealne za rast valerijane, dok letnje temperature mogu zahtevati dodatnu pažnju u smislu zalivanja.
Važno je odabrati pogodnu lokaciju. Valerijana preferira puno sunce do delimične senke. Idealno je da se biljka sadi na mestu koje dobija sunce veći deo dana. Biljke treba zaštititi od jakih vetrova, posebno tokom faze rasta kada su stabljike nežne.
Za početak je važno i da dobro pripremite tlo. Pre svega treba dodati kompost ili stajnjak pre sadnje koji će pomoći u obezbeđivanju hranljivih materija potrebnih za rast biljke. Važno je osigurati dobro drenirano tlo kako bi se sprečilo truljenje korena. Dodavanje peska ili perlita može pomoći u poboljšanju drenaže.
Koren valerijane obično se bere u jesen druge godine rasta. Koren se iskopava, čisti i suši na toplom, prozračnom mestu.
Gajenjem valerijane na području Srbije možete iskoristiti njene lekovite svojstva za ličnu upotrebu ili za prodaju, s obzirom na njenu potražnju u tradicionalnoj medicini.
Valerijana je lekovita biljka čije je umirujuće delovanje često opisivano tokom poslednjih 2000 godina. Za lekovito dejstvo uglavnom se koristi koren biljke, čiji se jak miris čini lako prepoznatljivim. U drevnoj Grčkoj valerijana je korišćena još od vremena Hipokrata za lečenje više različitih bolesti. Dioskorides, grčki lekar, autor De Materia Medica, koristio je valerijanu za lečenje obolele jetre, urinarnog i digestivnog trakta. Arapski lekari su, takođe, prepisivali valerijanu svojim pacijentima. Pored toga , valerijana je korišćena i kao začin te kao sirovina za proizvodnju mirisa.
U srednjem veku naziv za valerijanu bio je „Nard“. U starijim dokumentima preparati korena valerijane nazivaju se „Amantilla“ .Poreklo naziva valerijana nije sasvim poznato. Prvi put se pojavljuje u starim tekstovima u X veku, a opšte je mišljenje da je naziv izvedenica latinske reči „valere“ što znači biti snažan i zdrav. U srednjevekovnoj folklornoj tradiciji pojedinih naroda, valerijana je korišćena kao deo magičnih napitaka koji su dobrim delom svoj efekat zasnivali na umirujućem delovanju. Danas je valerijana oficijelna u farmakopejama Austrije, Francuske, Nemačke, Velike Britanije, Mađarske , Rusije, Švajcarske i ostalim zemljama Evrope, a služi kao sredstvo za umirenje i za lečenje poremećaja spavanja.
Valerijana sadrži valtrate, didrovaltrate i izovaltrate, valerijansku kiselinu, beta-sitosterol, seskviterpene i ursoličnu kiselinu. Mada se upotrebljava kao lek za umirenje i lečenje nesanice više od 2000 godina, sastojci odgovorni za ovo delovanje kao i način na koji deluju još uvek nisu poznati.
Valerijana spada u grupu neškodljivih lekovitih biljaka. Nema poznatih kontraindikacija niti neželjenih efekata.
Da li postoje interakcije sa nekim lekovima?
Nisu dokazane interakcije preparata valerijane sa lekovima.
U kojim se lekovitim oblicima primenjuje?
Primenjuje se u obliku čaja od korena, tableta ili kapsula koje sadrže ekstrakt iz korena valerijane, tinkture, kupke za spoljnu upotebu.
Da li valerijanu smeju koristiti trudnice i dojilje?
Nema ograničenja za primenu preparata valerijane za vreme trudnoće i u toku dojenja.
Objavljen: 4. jul 2024. godine, ažuriran: 13. avgust 2024. godine