Lenja pita na starinski način
Da li ste se nekada pitali kako se pravi originalna lenja pita na starinski način? Ona se pravi sa puno jabuka i koristi se svinjska mast, ne ni puter, a ni margarin.
U menopauzi dolazi do promena u kompletnom funkcionisanju organizma žene. Grudi u menopauzi se menjaju. One su veoma podložne različitim hormonskim promenama tokom života. One počinju da se razvijaju tokom ulaska u pubertet i imaju svoju veoma važnu ulogu tokom reproduktivnog perioda, pa je normalno je da menopauza ima uticaja na njih.
U periodu pre neko što nastupi menopauza primetićete nelagodnost i napetnost u grudima i onda kada to nije uobičajeno. Mogu se javiti i osećaj probadanja i razlivanja topline kroz grudi u menopauzi, a koji su sasvim normalni i ne moraju da znače da imate bilo kakav problem. Naravno, podrazumeva se da ćete ići na redovne godišnje ultrazvučne preglede grudi, kao i na mamografiju.
U ovom tekstu
Menopauza najčešće utiče na grudi na ove načine:
Kod žena se grudi menjaju kroz tri faze, promena grudi u menopauzi je poslednja:
1. faza – Rast i razvoj dojki
Dešava se u pubertetu.
2. faza – Trudnoća
Grudi se menjaju tokom trudnoće, a ne tokom perioda dojenja. Mnoge žene zbog neinformisanosti neće da doje decu misleći da će tako izbeći promenu u izgledu grudi, ali ona se neminovno već dogodila zbog same trudnoće.
3. faza – Menopauza
Kada se žena približava menopauzi, nivo estrogena opada, dolazi do smanjenja mogućnosti da se proizvodi mleko i mlečne žlezde se smanjuju. Tkivo u grudima se proređuje i može doći do njihovog opuštanja. Jedini način da povratite čvrstinu svojih grudi u menopauzi su vežbe. Vežbanje će povratiti tonus mišića, mada će one i pored toga možda izgledati malo manje.
Vežbanje grudnih mišića ima još jednu prednost – smanjuje rizik od dobijanja raka dojke.
Pojedini modeli grudnjaka mogu učiniti da vaše grudi izgledaju bolje. Najčešće se žene odlučuju za različite „pushup“ modele. Prema istraživanjima, čak 70% žena nosi pogrešnu veličinu grudnjaka.
Prema istraživanjima, čak 1 od 5 žena kupuje za broj veći grudnjak (najčešći razlog je povećanje telesne težine), a samo 1 od 50 žena nakon menopauze nosi za broj manji grudnjak.
Svakog meseca, pre nego što dođe do menstrualnog krvarenja, tečnost se nakuplja u grudima. Od nje su grudi mekše, blago uvećane i osetljive. Kako se približava menopauza, tako ciklusi postaju sve neredovniji, a ova pojava iznenadna i česta.
Postoji mnogo razloga zbog kojih se može pojaviti neka izraslina u dojci u perimenopauzalnom periodu. Pojava kvržice može biti posledica hormonskih promena, ali i starenja. U svakom slučaju, moraćete da obavite pregled grudi čim primetite neku promenu na njima. Većina promena u grudima u periodu pre, tokom menopauze i nakon nje je normalna, ali mora biti ispraćena i potvrđena od strane lekara.
Pregledi grudi se ne smeju izbegavati ni preskakati, čak i kada vam se čini da je sa grudima sve u redu. Blagovremeno otkrivanje bilo kakvog problema je ključ uspešnog lečenja.
– Može doći do pojave vodenih cisti koje su vrlo česte. One se pod rukom osećaju kao grožđe i nisu opasne. Mnoge žene ih imaju u svakoj životnoj dobi. Često se gube nakon menopauze, ali mogu i ostati ako koristite hormonsku terapiju.
– Fibrocistične promene na dojci su još jedan od razloga zašto grudi mogu biti bolne i osetljive na dodir. One takođe nisu kancerogene.
Trebalo bi da odmah zakažete pregled ako primetite:
U većini slučajeva, radi se o benignoj promeni, ali svaka mora biti ispraćena detaljnim ultrazvučnim i/ili mamografskim pregledom od strane stručnog lica.
Kako smanjiti bol i osetljivost grudi u predmenopauzi?
Ako je bol dojki intenzivan i ne prolazi, obratite se lekaru.
Photo by Valeria Boltneva from Pexels, bruce mars from Pexels
Objavljen: 19. jun 2019. godine, ažuriran: 21. februar 2025. godine