Nа pоdručјu Bеоgrаdu Lajmskom bolešću zаrаžеnо је око 30 dо 35% кrpеljа, kažu podaci Instituta za javno zdravlje Srbije “Milan Jovanović Batut”, dok ovaj procenat varira u drugim delovima zemlje.
Krpelja ima od ranog proleća do kasne jeseni, ali najviše u junu. Kada ujedu čoveka ili životinju, tokom hranjenja krvlju, domaćina mogu da zaraze bakterijom Borrelia Burgdorferi koja uzrokuje Lajmsku bolest. Na domaćinu se krpelj zadržavaju nekoliko (do 7) dana, a onda se krpelj otpušta i vraća nazad u vegetaciju gde traži novu žrtvu.
Simptomi ujeda krpelja
U Institutu za javno zdravlje savetuju onima koje je krpelj ujeo da svakako budu oprezni – simptomi Lajmske bolesti koju ovi paraziti prenose se pojavljuju posle nedelju dana do mesec dana nakon uboda.
Lajmska bolest je sistematsko oboljenje, što znači da napada čitav organizam.
Najpre se oblast oko ujeda zacrveni – to može biti na primer krug u prečniku od pet do deset centimetara čiji je centar mesto uboda. U isto vreme otprilike, ili malo ranije ili kasnije, može se javiti bol u mišićima i zglobovima, malaksalost ili glavobolja. Ako osoba ne primi odmah terapiju, posle nekoliko nedelja situacija se pogoršava i mogu nastati ozbiljne komplikacije – zglobovi, a posebno kolena, otiču i bole, a mogu se javiti i teži neurološki ili čak i kardiološki problemi.
Kako izbeći krpelje
Lekari savetuju građanima da se paze krpelja i izbegavaju mesta na kojima ih ima u velikom broju, jer je to jedina zaštita od Lajmske i drugih bolesti koje krpelji prenose (кrpеljsкog mеningоеncеfаlitisa, еrlihiоze, brucеlоze, lеptоspirоze). Zato izbegavajte mesta sa zaraslom travom, šume, bašte i slično. Zapravo, najbezbednija mesta u prirodi verovatno su uređeni parkovi.
Preporučene mere Instituta za javno zdravlje za prevenciju uboda krpelja
1. Budite svesni tipičnih staništa krpelja – područja visoke trave, dvorišta, parkovi, livade, šume, zelene površine.
2.Sprečite ubod krpelja primenom sredstva protiv uboda insekata, koji štite više sati protiv uboda krpelja.
3.Prilikom boravka u prirodi nositi svetlu odeću koja pokriva ruke i noge.
4.Pažljivo pregledati sebe i svoju decu tokom boravka u prirodi, a obavezno na kraju dana. Treba naročito biti svestančinjenice da se krpeljmože doneti i na odeći ili na kućnim ljubimcima.
5. Ukoliko uočite krpelja, nikako ga nemojte sami uklanjati, niti tretirati bilo kakvim uljima, rastvorima, gelovima i slično, već potražite stručnu pomoć u nadležnom domu zdravlja.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Od momenta kada počnu da rastu pa sve do menopauze, žene se periodično pitaju: „Zašto me bole grudi?“ Bol, pečenje, težina i nadutost dojki su uobičajene pojave, ali je dobro i da sve promene ispratite i po potrebi se posavetujete sa svojim lekarom.
Kakav je uticaj menopauze na bešiku? Šta se menja i da li se menja kod svih žena? Šta se dešava sa urinarnim traktom kod žena u postmenopauzi? Kakvi su urogenitalni problemi posle menopauze?
Hemoroidi dovode do itiracije, bola i krvarenja. Za njihovo lečenje i prevenciju preporučuje određena hrana. Najbolja hrana za ublažavanje hemoroida je bogata vlaknima, a važno je da znate da određene namirnice treba izbegavati kako ne bi pogoršale stanje.