Sa dolaskom toplijeg vremena česta pojava su grčevi u mišićima. Mogu se javiti prilikom neke aktivnosti, a neretko se sa njima možemo susresti i dok sedimo, odmaramo, pa čak i spavamo.
Po svojoj prirodi grčevi nisu opasni i ne zahtevaju odlazak kod lekara.
Ogleda se u mišićnoj kontrakciji koju ne kontrolišemo i koja može trajati nekoliko sekundi, ali i nekoliko minuta. Ponekad se na mestu grčenja može uočiti kvrga koja predstavlja spazam. Kada grč popusti može se desiti i da se zgrči još nekoliko puta pre nego što u potpunosti nestane.
Kako bi ova neprijatnost što kraće trajala ono što mi u momentu kada nas uhvati grč možemo da učinimo je da pasivno istegnemo mišić, a kada počne da popušta grč, laganim pokretima da masiramo bolni mišić.
Šta su uzroci?
Uzroci zbog kojih se grčevi javljaju mogu biti razni, individualno je od osobe do osobe.
Najčešći razlozi su:
* veliki napor, veći nego što mišić može da podnese,
* nepravilno ili nedovoljno rastezanje mišića,
* disbalans elektrolita (pre svega magnezijuma i natrijuma) i
* dehidratacija zbog treniranja po velikoj vrućini, ali i kao mogući početak dijabetesa.
Na prvi pogled reklo bi se da se umerenim treniranjem, adekvatnim rastezanjem i unošenjem dovoljno vode ovaj problem može sprečiti.
Međutim, unošenjem više vode često samo razredimo količinu elektrolita i oni sa odlaskom vode odlaze iz našeg organizma te je potrebno dodatno ih uneti. Potrebno je naravno piti dovoljno vode, ali imati i na umu unos elektrolita.
Najbolji izbor je naravno kroz ishranu bogatu dijetalnim vlaknima kao što su lanene semenke, spanać, blitva, grašak, brokoli, kelj, kakao, orašasti plodovi i mahunarke.
Često, previsok unos kalcijuma može da ometa apsorpciju magnezijuma, pa je moj savet da se namirnice bogate kalcijumom ograniče i konzumiraju u posebnom delu dana.
Što se treninga tiče, za prevenciju grčeva obavezno je zagrevanje pre fizičke aktivnosti, kao i rastezanje na kraju treninga.
Marina Ilić
Marina Ilić,
Fitnes trener i savetnik za ishranu i suplementaciju. Po formalnom obrazovanju građevinski inženjer. Mama dvoje dece, svoju aktivnu svakodnevnicu i zdrav način života deli na Instagramu, na profilu @marinafitmama okupljajući mame koje interesuje kako da uključe zdrave navike u svoj gust raspored. Ljubav prema fitnesu gaji još od osnove škole, a temom zdrave ishrane počinje da se interesuje u svojoj prvoj trudnoći. Najviše od svega je raduje da sa ženama razmenjuje dobru energiju i pomaže im na njihovom putu ka cilju. Možete je pratiti na youtube kanalu Marina Fit Mom.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Od momenta kada počnu da rastu pa sve do menopauze, žene se periodično pitaju: „Zašto me bole grudi?“ Bol, pečenje, težina i nadutost dojki su uobičajene pojave, ali je dobro i da sve promene ispratite i po potrebi se posavetujete sa svojim lekarom.
Kakav je uticaj menopauze na bešiku? Šta se menja i da li se menja kod svih žena? Šta se dešava sa urinarnim traktom kod žena u postmenopauzi? Kakvi su urogenitalni problemi posle menopauze?
Hemoroidi dovode do itiracije, bola i krvarenja. Za njihovo lečenje i prevenciju preporučuje određena hrana. Najbolja hrana za ublažavanje hemoroida je bogata vlaknima, a važno je da znate da određene namirnice treba izbegavati kako ne bi pogoršale stanje.