Vežbanje posle carskog reza: Kada početi sa vežbanjem nakon carskog reza?
Carski rez je ozbiljna operacija i ne bi trebalo da ga olako shvatite. Mame nekad žele da se što pre vrate u formu i počnu da praktikuju vežbanje posle carskog reza. Ovo naravno ne znači da ne treba da ustajete i brinete o bebi, ali nikako nije dobro ni da se brzo vratite svakodnevnim napornijim obavezama. Prvih šest nedelja nakon porođaja je vreme za lečenje.
Šta možete i treba da vežbate par dana posle carskog reza?
Vežbe koje su dozvoljenje odmah su Kegelove vežbe. One se odnose na jačanje mišića karlice i veoma su važne da bi se sve vratilo na svoje mesto. Kegelove vežbe će vam veoma pomoći i ako imate problem sa kontrolom urina.Više o :
Kada podižete bebu, vežbate zglobove i mišiće ruku, a time što pokušavate da se ispravite vežbate mišiće leđa. Ubrzo ćete početi da stiskate i stomak tek toliko koliko je potrebno da budete ispravljeni i toliko koliko će vas beba opteretiti. Ovo je dobro jer ćete time svoj stomak, ranjiv od operacije veoma postepeno i blago vraćati u formu, a izbeći ćete bolove u leđima ili kasnije pojavu stomačne kile.
Nežne vežbe istezanja nogu neće praviti pritisak na vaše šavove, niti oštetiti ožiljak, pa nema bojazni ako budete istezali noge šest nedelja nakon porođaja. Međutim, nijedan bol nije dobar, pa prekinite vežbanje ako ostetite da vas nešto boli i obratite se lekaru.
Podizanje težih stvari i vežbanje posle carskog reza
VAŽNO je da znate da svaka majka, bez obzira na način porođaja, može odmah da drži svoju bebu. Jedina stvar oko koje prvih dana u porodilištu treba da pripazite je da ne držite bebu ako imate vrtoglavicu. Inače, beba nije teška i ne može vam škoditi.
Iako je važno da ne ležite stalno, kako bi se lakše i brže oporavile i vratile organizam na staro, ne smete podizati ništa teško najmanje prva dva meseca.
Najmanje 3 meseca nemojte ni pomišljati na vežbe za stomak, kao što su trbušnjaci. Idealno je da ne vežbate stomak 6 meseci posle carskog reza. Tako ćete izbeći dodatne probleme u vidu stomačne kile ili toga da se mišići ne vrate na mesto.
Imajte na umu da su vaši mišići u trudnoći morali da se razdvoje i da im posle rođenja bebe treba između 6 nedelja i 3 meseca da se ponovo sastave. To ćete proveriti tako što legnete na pod, savijete skupljene noge u kolenima i pokušate da privučete glavu grudima. Dok god možete da stavite kažiprst ili više između trbušnih mišića, znači da se mišići nisu vratili u prvobitan položaj i da je vežbanje zabranjeno.
Masaža ožiljka
Posavetujte se sa lekarom oko toga kako bi dalje trebalo da radite na oporavku. Blagom masažom doći ćete do toga da se povrati osetljivost tog dela, kada rana potpuno zaraste. Samim tim, bolje ćete se osećati i lakše kretati.
Šetnja sa bebom
Nakon par dana, možete postepeno krenuti u šetnju i povećavati vreme iz dana u dan. Nemojte odmah kretati da dugo pešačite, već povećavajte postepeno 5 po 5 minuta koliko vam bude prijalo. Nakon 3 meseca možete početi sa brzim hodanjem, plivanjem i vožnjom bicikla. Krenite sa 10 minuta, pa postepeno povećavajte vreme koje tako provedete.
Početak vežbi posle carskog reza: I zglobovima treba vreme nakon trudnoće
Hormoni su imali veliki uticaj, kako na mišiće, tako i na zglobove. Posebno ako ste dobili više od preporučenih 10-12kg tokom trudnoće, kičma i zglobovi su morali da podnesu taj teret. Sada ih ne smete dodatno opterećivati kako ne biste imali kasnijih problema. Stoga se savetuje da se klonite trčanja, aerobika i drugih vežbi koje opreterećuju zglobove dok se potpuno ne oporavite. Potpun oporavak se očekuje nakon 9 meseci, koliko je trajala i sama trudnoća.
Šest meseci je idealno sačekati do početka vežbi posle carskog reza koje iziskuju angažovanje stomačnih mišića. Šta god da vežbajte, slušajte svoje telo. Ne treba da vežbate do iscrpljenosti, već da biste bili u formi zbog svog zdravlja.
Ukoliko idete na vežbe negde, OBAVEZNO obavestite instruktora o tome da ste imali carski rez. Posebno jer je on ozbiljna operacija, kao i svaka druga, a sa druge strane i trudnoća i porođaj sami po sebi nose dosta izmena u funkcionisanju organizma.
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur – planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima. Za razliku od drugih Rakova, rođeni 5. jula deluju manje povučeno, otvoreniji su za komunikaciju i stalno traže nove uvide…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.