Kosa u trudnoći i posle nje – Kako trudnoća utiče na kosu?
Tokom trudnoće, posebno od drugog trimestra, trudnice primećuju da im kosa postaje gušća, dodatno raste i biva sve lepša. Kosa u trudnoći buja, ali posle trudnoće, obično oko trećeg meseca, dolazi do naglog gubitka kose, koje neke žene izrazito primećuju. Posle nekog vremena bi trebalo da se situacija vrati u pređašnje stanje.
Žene će možda primetiti kako im se tekstura i rast kose menjaju tokom trudnoće. Hormonske promene u trudnoći mogu izazvati dodatni rast kose na glavi, ali i malja na telu. Neke žene će primetiti čak i rast dlaka na mestima gde ih inače nema uključujući lice, grudi i ruke.
Oko 15. nedelje trudnoće, trudnice obično primete da im je dlaka deblja, a kosa počinje da biva gušća. Kosa zapravo ne postaje gušća, već estrogen koji se luči u trudnoći produžava prirodni ciklus dlake, pre nego što ona počne da opada.
Oko 6 meseci posle trudnoće, kosa bi trebala da bude u istom stanju kao što je bila pre trudnoće.
Da li je opadanje kose jedan od simptoma trudnoće?
Postoji mit da pojačano opadanje kose može biti znak trudnoće, ali to nije istina. Ponekad se javlja opadanje kose i u toku trudnoće, ona biva tanja i opada više nego ranije, a razlog tome je smanjen estrogen kod:
hormonske neravnoteže,
prestanka uzimanja pilula za kontracepciju,
gubitka trudnoće ili mrtorođene bebe.
Znaci trudnoće su:
izostanak menstruacije,
implantacijsko krvarenje,
bolne i osetljive grudi,
umor,
želja za određenom vrstom hrane,
jutarnja mučnina i povraćanje,
glavobolja,
promena ukusa i metalni ukus u ustima,
česte pormene raspoloženja,
učestalo mokrenje.
O simptomima trudnoće više možete pročitati ovde: Prvi znaci trudnoće, a ako sumnjate na trudnoću, trebalo bi da uradite test, a onda se i javite lekaru.
Gubitak kose se obično dešava najviše oko 3 meseca posle porođaja zbog promena nivoa progesterona i estrogena u telu. Nivoi hormona se ubrzano vraćaju na nivoe od pre trudnoće, a kosa se vraća na izgled pre trudnoće. Oko trećeg meseca se dešava pojačano opadanje, da bi se stari ciklus opadanja i rasta nove kose uspostavio oko pola godine posle porođaja.
Gubitak kose posle porođaja je normalan i privremen. (Izvor: AAD) Ovo nije pravi gubitak kose, već je samo protrebno da se zameni kosa koja nije opadala tokom trudnoće, kao što je bilo prirodno da se dešava. Oni koji ne uspeju da vrate punoću svoje kose u roku od godinu dana, trebalo bi da razgovaraju sa lekarom i urade analize hormona štitne žlezde. Više: Opadanje kose posle porođaja (VIDEO)
Ne postoji istraživanje koje povezuje opadanje kose sa dojenjem. Nema dokaza za tako nešto. Opadanje kose se događa kod žena nezavisno od toga da li one doje ili ne doje bebu.
Šta možete da uradite da smanjite opadanje kose?
Gubitak kose posle porođaja je privremen i tada je mala verovatnoća da će bilo koji skup tretman moći da učini nešto osim da povedete malo više računa o nezi i brizi o kosi. Savetuje se da:
pređete na blaže i prirodnije šampone, možete koristiti one koji su i za volumen,
Ishrana je veoma važna tokom čitavog života i ima uticaj na sve aspekte zdravlja, pa tako i na zdravlje kose, ali i sveukupan oporavak posle porođaja. Žena treba da jede raznovrsno i da ne isključuje nijednu grupu namirnica. Za zaceljenje svega što je nastalo kao posledica porođaja potrebno je dosta voća, povrća i zdravih proteina. Savetuje se unos:
puno ribe, posebno one masnije – lososa i skuše,
lisnatog i zelenog povrća – blitve, brokolija i spanaća,
Suplementacija nije dokazano delotvorna kod opadanja kose posle trudnoće, ali bi bilo dobro da uzimate dodatne količine vitamina D ili suplementaciju za trudnice i dojilje.
Uticaj stresa na opadanje kose
Stres može negativno da utiče na zdravlje, a hronični stres može biti i uzročnik opadanja kose. (Izvor: NIH) Stres možete smanjiti: redovnim vežbanjem, tehnikama opuštanja ili odlaskom kod psihoterapeuta. Nemojte se ustručavati da razgovarate, ako primećujete da se borite sa stresom koji vas nadvladava.
Kada je trudnoća u pitanju, žene uglavnom uočavaju bujniju kosu, dok ima onih koji ne primećuju razliku, ali i slučajeva opadanja kose u trudnoći. Gotovo da nema žene koja nije uočila opadanje kose posle porođaja, samo se kod nekih razlikuje od oskudnog do veoma obilnog.
Objavljen: 21. mart 2022. godine, ažuriran: 30. decembar 2024. godine
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur – planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima. Za razliku od drugih Rakova, rođeni 5. jula deluju manje povučeno, otvoreniji su za komunikaciju i stalno traže nove uvide…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.