Amnionska tečnost, plodova voda, je tečnost unutar membrane koja čini kesu oko zametka i kasnije fetusa. Fetus i placenta proizvode amnionsku tečnost. Ova dinamična tečnost pomaže fetusu da raste ravnomerno, pomaže razvoj kostiju i mišića i omogućava bebi da se kreće unutar materice. Bebe udišu i izdišu ovu tečnost pomažući da pluća rastu kako treba. Takođe čuva da vodenjak (membrane) bude priljubljen uz fetus.
Amnionska tečnost je fascinantna. Na kraju krajeva, pre našeg rođenja, plutamo u amnionskoj tečnosti koja osigurava stabilnost temperature i potrebno je njeno prisustvo u slepljenim disajnim putevima kako bi se stimulisao razvoj pluća.
Do početka drugog tromesečja postoji oko 50 ccm tečnosti u amnionskoj duplji i ova tečnost nije puno drugačija od plazme deteta. Do 36. nedelje je obično oko litre plodove vode, ali u tom periodu ona je sastavljena većim delom od fetalnog urina. Promet tečnosti je prilično brz, sa ponovnom reizgradnjom iz urina i fetalnom reapsorpcijom pri gutanju kao važnom dinamikom u amnionskoj tečnosti iz sata u sat. Budući da bebini bubrezi sazrevaju tokom trudnoće, plodova voda kako trudnoća odmiče sadrži sve više fetusnog urina.
Takođe u sadržaju plodove vode su stare ćelije kože deteta koje nemaju gde da odu sem u ovu kupku. (U spoljašnjem svetu bismo gubili ćelije kože tokom celog dana, one odlete u vazduh i to je to.) Hemikalije iz pluća (često prepoznatljive kao znak zrelosti pluća) prisutne su kasnije u trudnoći. Takođe, natrijum, kalijum i drugi elektroliti su prisutni kao deo razmene između ta dva dinamična entiteta, majke i deteta.
Amnionska tečnost boja
Normalna boja plodove vode je bistra ili žuta, ako deluje da je zelena ili braon, znači da je beba imala prvo pražnjenje creva (mekonijum) dok je bila u materici. Obično se ono dešava tek nakon rođenja. Međutim, nekada i pred sam porođaj.
Ako mekonijum završi u plodovoj vodi, on bebi može ući u pluća kroz amnionsku tečnost. Bebina stolica u ovom slučaju može da izazove ozbiljne probleme sa disanjem, posebno ako se radi o gustoj tečnosti. Ovo se naziva sindrom aspiracije mekonijuma. Stoga je nekada potrebno lečenje odmah nakon rođenja bebe, kako bi se ovo predupredilo.
Mnoge bebe se rađaju potpuno zdrave iz zelene plodove vode. Ne treba odmah paničiti. To nije nešto što je razlog za paniku i neće im biti potrebno lečenje, a neće biti ni komplikacija.
Višak ili manjak plodove vode
Ako ima premalo ili previše plodove vode to može da bude signal nekog problema sa fetusom ili majkom. Blago smanjenje amnionske tečnosti je često kasnije u trudnoći. Previše amnionske tečnosti može da prouzrokuje uvećanje maternice što može da dovede do prevremenog porođaja. Višak tečnosti se javlja kod majke sa dijabetesom, u trudnoći sa blizancima i nekih drugih stanja. Fetalni problemi koji mogu da dovedu do viška tečnosti je astezija jednjaka (suženje jednjaka koje sprečava uspašno gutanje) koja sprečava prolaz amnionske tečnosti do želuca i creva za apsorpciju.
Plodova voda je od ključnog značaja za pluća razvoj. Premalo tečnosti ima kao kod urođenih abnormalnosti mokraćne bešike ili nedostatka bubrega, nezrelosti dušnika i ostalih disajnih struktura, što ukazuje da su pritisak i priroda ove tečnosti od važnosti u njihovom rastu. U ovim situacijama značajan je rizik od preranog pucanja vodenjaka. Pročitajte: Višak plodove vode
Amnionska tečnost, takođe poznata kao plodova voda, je bistra tečnost koja okružuje i štiti fetus u razvoju u materici. Igra ključnu ulogu u razvoju i dobrobiti nerođene bebe. Ova tečnost se prvenstveno sastoji od vode dobijene iz majčinog krvotoka, uz dodatni doprinos fetusovog urina i respiratornog sekreta.Ona pruža amortizaciju fetusu, omogućavajući kretanje i podstičući razvoj mišićno-skeletnog sistema. Osim toga, pomaže u regulisanju temperature, sprečava infekcije i omogućava razmenu hranljivih materija i otpadnih proizvoda između majke i fetusa.
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur – planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima. Za razliku od drugih Rakova, rođeni 5. jula deluju manje povučeno, otvoreniji su za komunikaciju i stalno traže nove uvide…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.