Kalendar trudnoće – 35.nedelja trudnoće je vreme kada trudnica može osećati pojačane pritiske na stomaku i rebra usled rasta bebe, a mogu se javiti i učestale kontrakcije.
8. mesec trudnoće – 35.nedelja trudnoće – Buduća mama
35. nedelja trudnoće – Imate još 5 nedelja do termina porođaja,a dve nedelje do ulaska u završni mesec trudnoće. Neke trudnice će se poroditi već u 37. nedelji, ali je za bebu bolje da se porođaj dogodi što bliže 40. nedelji.
Ovo je idealan period da obavite poslednje pripreme. Proverite da li je sve kupljeno, polako počnete da perete, peglate i slažete bebine stvari. Pročitajte šta vam je sve potrebno za bebu!
Takođe, odštampajte spisak stvari potrebnih za porodilište i potrudite se da u naredne dve nedelje sve stavke pripremite i spakujete u torbu kako ne biste gubili vreme ukoliko porođaj počne iznenada i rizikovali da nešto važno zaboravite. Spisak stvari za porodilište!
Kako ćete se osećati? 35. nedelja trudnoće iskustva
Sada hormoni vode glavnu reč. Promene raspoloženja su česte, a vi brinete od toga da li ćete moći da se porodite prirodnim putem, preko toga da li ste sve spremili, pa sve do razmišljanja kakva ćete majka biti. U sve u šta ste nekada bili sigurni, sada više niste. Iako su promene raspoloženja normalna pojava, možda ipak ne bi bilo loše da porazgovarate sa nekim ko je već prošao kroz to iskustvo. Uprkos svim brigama, većina roditelja ima prirodni instinkt da brine o bebi kada vidi njeno lice prvi put.
Trn u oku su vam strije. One su podsetnik fizičke žrtve za vaš mali svežanj radosti. Tokom trudnoće ih dobije preko 50% žena. Ukoliko postoji genetska predispozicija i imate loš kvalitet kože, malo šta ćete moći da uradite da ih izbegnete. Srećom one će postati manje vidljive šest meseci do godinu dana nakon porođaja. Pročitajte više o Strijama u trudnoći!
Iznenada se tokom trudnoće može dogoditi da dobijete neodoljivu želju da pospremite dom od poda do plafona. To se zove ”sindrom gnežđenja” i uobičajen je u poslednjem tromesečju trudnoće. Naročito izražen je u poslednje dve nedelje pred očekivani termin porođaja. Pročitajte više oSindromu gnežđenja!
Pratimo bebin razvoj u osmom mesecu trudnoće – 35 nedelja trudnoće
Vaša beba ove nedelje vredno radi na sticanju masnih naslaga koje će je utopljavati u prvim nedeljama nakon rođenja. Obzirom da joj je sada prostor ograničen, ona se mnogo manje pomera nego ranijih nedelja.
Pluća sazrevaju brže ženskoj nego muškoj deci. Iz tog razloga, prevremeno rođene devojčice će imati manje problema sa uspostavljanjem pravilnog disanja od dečaka.
Refleks sisanja je uglavnom razvijen do sada. Ako se rodi u 35.nedelji, beba će uz malo poteškoća moći da sisa.
Kolika je beba u 35 nedelji trudnoće – Foto: Canva & Demetra
Trideset peta nedelja trudnoće – telo mame i bebe
Promene na telu – 35. nedelja trudnoće
Potrudite se da u poslednjih 6 nedelja trudnoće jedete adekvatnu hranu za vašu bebu i vas. Unosite dovoljno hranljivih materija i crveno meso, kako biste bebu snabdeli potrebnim vitaminima i mineralima, a izbegavajte beskorisne grickalice, koje se prosto lepe za vaše telo i stvaraju nepotrebne masne naslage.
Beba u 35. nedelji
Beba je sada duga oko 46 centimetara, a u proseku je teška 2.380 grama. Do momenta rođenja dobiće još nekoliko centimetara i ugojiti se oko 1 kg. Zapamtite da se svaka beba individualno razvija i da su moguća velika odstupanja.
Sada će lekar posebnu pažnju posvetiti položaju vaše bebe u stomaku. Postoje tri položaja u kojima može biti beba:
može prednjačiti glavom – ovo je najbolji položaj za prirodni porođaj,
može prednjačiti guzom i
može biti poprečno postavljena.
Najčešće je položaj koji beba zauzme do 36-37. nedelje trudnoće onaj u kom će ostati do porođaja.
Prirodni porođaj kada je beba karlično postavljena se događa u 3-4% slučajeva. Taj položaj nije sjajan i dosta je teži i opasniji porođaj od onog kada beba prednjači glavom. Ovaj položaj povećava verovatnoću da ćete se poroditi carskim rezom. Pročitajte više o porođaju sa karlično postavljenom bebom!
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.