Šta bi bila idealna prolećna užina? Da li je tokom proleća lakše obezbediti zdravu užinu?Doručak i večera deteta treba da obiluju mlečnim proizvodima i žitaricama, za ručak je potreban pravilan, dobro izbalansiran obrok koji sadrži meso, povrće i žitarice, dok užina, između doručka i ručka, treba da bude od voća.
Koliko god se trudili da dete ima balansirana sva tri glavna obroka, zdrava užina ne može uvek biti samo voće već i zdrave grickalice. Nekada ste prosto u situaciji na putu, van kuće, između treninga i druge aktivnosti i morate smisliti nešto što će dete pojesti u hodu. Grickalice koje jedu deca ne moraju da budu nezdrave. Njima je potrebno da za svoja mala i zahtevna tela koja tek rastu unose dovoljno energije, stoga su obroci koji uključuju, na primer, voće, povrće ili jogurt odličan izbor. Saznajte više: Zdrava užina: Zdrave grickalice i užina za decu
Prolećna užina za dete
Užina između doručka i ručka bi trebalo da bude od svežeg voća u komadu ili seckanog na kockice.
Hrana seckana na male kockice je odlična vežba za prstiće ukoliko je reč od bebi, dok će tokom druge godine života ovo biti odličan trening za jedenje viljuškom.
Idealna prolećna užina za dete treba da bude nutritivno uravnotežena, lagana i bogata svežim sezonskim namirnicama. Evo nekoliko predloga:
Voćna salata: Mešavina sezonskog voća poput jagoda, malina, trešanja, jabuka i krušaka. Možete dodati i malo jogurta ili meda za dodatni ukus.
Smoothie: Napravite osvežavajući smoothie od svežeg voća i povrća. Kombinacije poput banane, jagoda i spanaća sa jogurtom ili mlekom su odlične.
Povrtni štapići sa humusom: Šargarepa, krastavac, paprika i celer isečeni na štapiće, posluženi uz humus ili neki drugi umak.
Sendvič sa integralnim hlebom: Napravite sendvič od integralnog hleba sa nemasnim sirom, piletinom ili ćuretinom, i puno svežeg povrća poput paradajza, krastavca i zelene salate.
Jogurt sa voćem i granolom: Kombinacija jogurta, svežeg voća i granole predstavlja zdravu i ukusnu užinu koja će detetu dati dovoljno energije.
Energetske kuglice: Napravite kuglice od ovsenih pahuljica, meda, putera od kikirikija i suvog voća. Ovo je odlična opcija za brzu užinu.
Kuhana jaja i voće: Kuhana jaja sa komadićima svežeg voća poput jabuka ili grožđa.
Ove užine su ne samo zdrave i hranljive, već su i jednostavne za pripremu i lako prenosive, što ih čini idealnim za decu u pokretu.
Sok kao užina
Sok nije loš izbor za dete, kao što se često smatra zbog manjka vlakana koje tada dete unosi. Sveže ceđenim sokom ćete najlakše popraviti imunitet deteta, jer samo tako može uneti dovoljnu količinu potrebnih vitamina. Mala deca nisu u stanju da fizički pojedu toliko voća i povrća, koliko vi možete pomešati u jednoj čaši soka.
VAŽNO: Sok treba dati detetu da popije odmah po pripremi jer se stajanjem gube vitamini iz njega. Ovo pravilo se odnosi samo na kući ceđene sokove, koji nisu tretirani na odgovaraći način da zadrže vitamine duži period.
Deci starijoj od godinu dana, dobro je dati i svežu limunadu ili ceđenu pomorandžu sa dodatkom meda i razblaženu vodom. Posebno kada je reč o zimskim mesecima.
Da li je limunada dovoljna užina?
Limunada može biti odličan deo užine, ali sama po sebi nije dovoljno hranljiva da bi se smatrala kompletnom užinom. Limunada je osvežavajuće piće koje može pomoći u hidrataciji, posebno tokom toplijih prolećnih dana. Međutim, da bi užina bila nutritivno uravnotežena, potrebno je uključiti i druge namirnice.
Evo kako limunada može biti deo kompletne užine:
Limunada sa sendvičem: Poslužite domaću limunadu uz integralni sendvič sa nemasnim proteinima i povrćem.
Limunada sa voćem i jogurtom: Kombinujte limunadu sa porcijom svežeg voća i čašom jogurta za uravnotežen obrok.
Limunada sa povrtnim štapićima i humusom: Ova kombinacija pruža osveženje i hranljivost, idealna za prolećni dan.
Limunada sa energetskim kuglicama: Osvežavajuće piće uz energetske kuglice napravljene od ovsenih pahuljica, meda, i suvog voća.
Da bi limunada bila još zdravija, možete je zasladiti prirodnim zaslađivačima poput meda ili koristiti minimalnu količinu šećera. Takođe, dodavanje svežeg nane ili komadića voća poput jagoda ili malina može unaprediti njen ukus i nutritivnu vrednost.
Ukoliko dete ima dobro izbalansiran jelovnik, možete mu kao popodnevnu užinu dati neki zdravi keksić poput keksa od ovsa, biskvita, domaćeg keksa od celog zrna žitarica. Uz to možete ukombinovati domaći jogurt sa voćem. Saznajte više: Kad je vreme za užinu detetu?
Objavljen: 15. maja 2014. godine, ažuriran: 6. decembra 2024. godine
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag. U njihovoj prirodi…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Zašto se uvođenje jajeta vezuje uz ovu vrstu vakcine. Kako su uvođenje jajeta i MMR vakcina povezani? Da li alergija na jaje i MMR vakcina isključuju jedna drugo?
Već kada zaspi, vi počinjete da oskuškujete jer danima dete kašlje dok spava. Neretko se dešavaju situacije da je tokom dana situacija sasvim u redu, ali da se noću pogoršava.