Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Loš zadah kod dece je oralno zdravstveno stanje koje se naziva halitoza. Uobičajeni uzroci su zbog zubića, izostanka oralne higijene, disanja na usta i infekcije.
U ovom tekstu
Kod dece loš zadah obično prolazi nakon pranja zuba, a ako i dalje postoje onda može neki drugi uzročnik biti u pitanju.
Prvo se treba obratiti dečijem stomatologu da se pokuša indentifikovati problem i proveriti održavanje dobre oralne higijene, redovno čišćenje zuba i ostale mere prevencije. Pored toga se treba sanirati sve eventualne probleme sa zubićima.
Kod beba gastroezofagealni refluks – GER može biti uzročnik pojave neprijatnog zadaha, ali on obično prolazi kako dete ima manji problem i počinje da jede čvrstu hranu.
Halitoza kod dece može da se javi i kao posledica hrane koju su jeli. Povreće poput belog i crnog luka mogu dovesti do lošeg zadaha, kao i riba, sir, meso i druga hrana bogata velikim sadržajem proteina.
Među zubima se najlakše zadržava suva i tvrda hrana, kao što su čokolada, karamele i slane grickalice, pa mogu dovesti do rasta bakterija koje će rezultirati lošim zadahom.
Nedostatak oralne higijene dokazano može dovesti do halitoze. Nepravilno pranje zuba i nedovoljna higijena usta može dovesti do toga da se razviju bakerije i izazove loš zadah. Nedostatak higijene može dovesti do lošeg zdravlja zuba i pojave karijesa, ali i do bolesti desni. Osim karijesa i druge zubne infekcije – zubni apscesi i rane u ustima mogu da izazovu halitozu.
Gingivitis je upala desni koja nastaje usled nakupljanja bakterijskog plaka oko linije desni. Ove bakterije proizvode toksine što dovodi do otečenih i inficiranih desni i lošeg zadaha. Izostanak higijene može povećati rizik od nastanka gingivitisa.
Pljuvačka pomaže da se usta čiste i ispiraju ostaci hrane, a može i neutralisati oralne bakterije i kiseline koje izazivaju karijes koji je prisutan u ustima. Deca koja imaju problem sa suvim ustima imaju veći rizik od halitoze i pojave karijesa jer čestice hrane mogu da ostaju duže u usnoj duplji. Dehidratacija, disanje na usta, toplo vreme, neki lekovi ili određeno zdravstveno stanje mogu izazvati suvoću usana.
Deca kojima je zapušen nos ili iz nekog razloga dišu na usta mogu imati loš zadah. Pretpostavlja se da je to zbog sušenja pljuvačke u ustima. Deca nekada dišu na usta zbog začepljenosti nosa, pa bi trebalo preduzeti mere da se ovo sanira. Disanje na usta izaziva suva usta, a posedica može da bude loš zadah kod dece.
Može se dogoditi i da dete diše na usta jer ima strano telo u nosu, a roditelj nije primetio kada ga je dete stavilo. Ovo je posebno moguće kod dece mlađe od 3 godine. Posledica stranog predmeta u nosu je i pojava lošeg zadaha, a važno je da se brzo obratite lekaru koji će rešiti problem i ukloniti strano telo.
Bolesti i infekcije koje mogu da uzrokuju loš dah kod dece su:
Lečenje lošeg zadaha kod dece zavisi od njegovog uzroka. Ako ste zabrinuti, možete se obratiti stomatologu i pedijatru. Mere koje bi trebalo da preduzmete su:
Imajte na umu da je dobra oralna higijena osnov prevencije da se ne javi halitoza kod dece. Prevencija treba da počne još od kada se bebi pojavi prvi zub. Na prvi stomatološki pregled bi trebalo odvesti dete odmah nakon što izbije prvi zub ili najkasnije odmah nakon prvog rođendana.
Deca mogu imati loš zadah iz sasvim bezazlenih razloga kao što su ostaci hrane i loša higijena, ali i kao posledicu određenog zdravstvenog stanja. Stoga je važno da probate da otklonite problem, a ako ne uspete, da se prvo obratite stomatologu, a zatim i pedijatru. Nakon što utvrdite uzrok, lako ćete i rešiti problem.
Objavljen: 30. mart 2021. godine, ažuriran: 11. decembar 2024. godine
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…