Dete i anestezija – Ako mora na manju ili veću operaciju, gotovo je izvesno da da dete treba da primi anesteziju. Anestezija će mu blokirati bol (i svest) tokom operacije. Roditelji se često plaše anestezije, ali ona je vrlo bezbedna i u retkim slučajevima dolaz ido komplikacija.
Ukoliko dete treba da ima operaciju, verovatno će vam zakazati i konsultacije sa anesteziologom pre toga. On će biti sa detetom pre, tokom i nakon operacije i objasniće vam šta je, kako se daje, koliko traje i na šta treba da obratite pažnju pre.
Dan pre operacije, lekar ili medicinska sestra, uputiće vas kako da se pripremite za samu operaciju. Obično ne treba da dete jede i pije 8 do 12 sati ranije, treba da pije određene lekove (ako ih pije) i da sledi uputstva vezana za higijenu. U nekim slučajevima, u bolnicu se dolazi dan ranije upravo da bi se obavile ove pripreme i izvršile dodatne analize. Kod jednostavnijih operacija to nije potrebno.
Dan operacije
Anesteziolog će porazgovarati sa detetom, proveriće njegov pritisak, temperaturu, puls i pregledati rezultati analize krvne slike i urina, ako je potrebno. Pitaće vas i dete o zdravstvenoj istoriji i da li je nekada ranije dete bilo u anesteziji. Da li ima probleme sa disanjem ili astmu? Da li su članovi porodice nekada imali reakcije na anesteziju?
Važno je da anesteziologu kažete i da li dete trenutno pije neke lekove, da odgovorite na pitanja i potpišete papirologiju. Nakon toga, medicinska sestra će staviti braunilu u venu kroz koju će dete primati infuziju da bi se hidriralo. Ovo je standardna praksa.
Lekar će saopštiti i koju vrstu anestezije planira da koristi, te da li će biti:
Dete u opštoj anesteziji – ova vrsta vodi u dubok san gde ne može ništa osetiti ni prisećati se bolova.
Spinalna ili epiduralna – gotovo nikada se ne koristi kod male dece, već kod starije i odraslih. Ubrizgava se u kičmu i trbušne delove tela kako bi blokirala bol. Pacijent je svestan tokom intervencije.
Svesna sedacija – pacijent je opušten i uspavan, a bol istovremeno blokiran, ali nije u dubokom snu u kome se ničega ne seća.
Dete u opštoj anesteziji
Tokom operacije – Lekar će detetu staviti masku na nos i usta. Ona sadrži inhalirani lek koji će početi da opušta dete i čini ga uspavanim dok diše. Reći će detetu da očekuje da će sada zaspati. Može ga zamoliti da broji unazad ili nešto slično, zavisno od uzrasta.
Ukoliko je dete imalo loše reakcije na anesteziju, kao što je mučnina, lekar će mu dati i lek protiv mučnine kroz infuziju. Kada se operacija završi, anesteziolog će polako zaustaviti anesteziju kako bi dete moglo da se probudi u sobi za oporavak.
Posle operacije – Dete će biti smešteno u sobi za oporavak, a lekari i medicinsko osoblje će ga nadgledati dok ne prođe dejstvo anestezije i ne počne da se budi. Nekada će dete nakon buđenja imati mučninu, biti zbunjeno ili plakati. Nakon toga će roditelju dozvoliti da poseti dete.
Osoblje bolnice će vam reći kada sa detetom možete da idete kući i kako da se brinete o njemu kod kuće. Dete će ostatak dana spavati i odmarati kod kuće ili u bolnici.
Deca uglavnom imaju malo neželjenih efekata nakon anestezije. Neka, kao i odrasli, osećaju blagu mučninu ili imaju nešto niži pritisak. Nekoj deci je potrebno duže vremena da se probude.
Veoma je retko da se neko seća kako je bio u opštoj anesteziji. Nemojte se brinuti o tome, jer nije nešto što se dešava učestalo.
Deca koja imaju dijabetes, apneju tokom spavanja, srčane probleme, tumor i gojazna su imaju veći rizik od komplikacija prilikom davanja anestezije, ali to nije pravilo. Lekar će svakako u ovim situacijama obratiti dodatno pažnju na slučaj.
Pre nego što krenete kući
Lekar će razgovarati sa vama pre nego što krenete kući i reći vam na šta treba da obratite pažnju kod kuće, koje lekove protiv bolova treba da dajete detetu i kada treba da se javite lekaru. Pozovite lekara i bolnicu ako:
dete ima krvarenje, crvenilo ili gnoj na mestu operacije,
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Zašto se uvođenje jajeta vezuje uz ovu vrstu vakcine. Kako su uvođenje jajeta i MMR vakcina povezani? Da li alergija na jaje i MMR vakcina isključuju jedna drugo?
Već kada zaspi, vi počinjete da oskuškujete jer danima dete kašlje dok spava. Neretko se dešavaju situacije da je tokom dana situacija sasvim u redu, ali da se noću pogoršava.