Vaš mališan je prohodao, uči nove veštine i odjednom počinje svaki čas da se skida. Zašto deca vole ga budu golišava i zašto mališani skidaju odeću sa sebe?
Zašto mališani skidaju odeću i vole da budu goli?
Mala deca su pravi čarobnjaci kada je u pitanju brzo skidanje odeće. Dok se okrenete u kući, videćete mališana koji je skinuo sve sa sebe, čak i pelenu, i trči kroz kuću go. U jednoj fazi odrastanja, moguće je da će se dešavati da dete želi da skine garderobu i dok ste na proslavi rođendana ili u gostima.
Zašto mališani vole da budu goli?
Žele da izazovu pažnju – Kada mališan izađe go ispred gosta ili komšije, velika je verovatnoća da ćete se vi posramiti. Za todlera, to je urnebesno i veoma zabavno. Čak i ako delujete ležerno, velika je verovatoća da detetu na neki način stavljate do znanja da ima vašu pažnju. Na primer, vraćate mu pelenu i oblačite ga. Primećujete ga u svakom slučaju i time on odnosi malu pobedu nad vama.
Savladavanje novih veština – kada dete počne da uči da svlači i oblači garderobu, za njega je to uzbudljivo iskustvo. Najverovatnije će to raditi iznova i iznova jednostavno zato jer mogu.
Neudobno im je – Nama su mališani preslatki u lepim odevnim komadima, ali oni samo žele da im bude udobno. Ni u čemu im neće biti tako lepo, kao kada su potpuno golišavi. Posebno kada su dovoljno veliki da mogu sami da se skidaju, vrlo često će skidati mokru ili tešku pelenu. Njima je to prirodno. A logično je i ako se mi potrudimo da promislimo o tome.
Stvaramo im kofuziju – Mala deca ne znaju razliku između ponašanja u javnosti i onoga što nije dozvoljeno. Ako im dozvoljavamo da šetaju golišavi kod kuće, zašto to nije prikladno u javnosti. Njima jednostavno nije jasno zašto je ista stvar na različitim mestima neprikladna.
Kako objasniti mališanu da ne treba da skida odeću?
Ova sposobnost će detetu biti potrebna u životu, te ga ne treba sprečavati da vežba i ponavlja tu radnju. Međutim, mališani skidaju odeću svuda i nekako ih treba usmeriti kada je to prikladno. Pomozite detetu da se ugleda na vas i shvati da treba da hoda odeveno. Na taj način će naučiti i o privatnosti i bezbednosti svog tela. Ono što još možete da preduzmete jeste da:
Oblačite dete u udobnu odeću – detetova odeća treba da je meka i udobna. Uklonite etikete, koristite prirodne materijale. Detetu obucite odeću koja se teže skida poput one koja ima dugmiće, posebno ako su pozadi i nisu lako dostupni detetu, ili je odeća jednodelna.
Dozvolite detetu da bira šta će obući – deca žele da budu nezavisna i biraju šta će oblačiti. Postavite detetu jednostavna pitanja, ali dajte izbor između dve stvari. Dajte mu ispred opciju dve različite majice, pantalonica… Nećete pomoći ako detetu kaže da se samo obuče, jer jednostavno ako je previše malo ne zna da uzme sve elemente, previše mu je, ne snalazi se. Ukoliko dete bude zadovoljno izborom garderobe, manja je verovatnoća da će se svući.
Takođe možete mališanu odvojiti vreme kada je dozvoljeno da bude bez odeće. To može biti period pre večernjeg kupanja ili oblačenja pidžame. Samo se pobrinite za to da postavite jasnu granicu, kada je golišavost OK, a kada nije prikladno. Recite detetu da može biti bez odeće ali u svojoj sobi ili domu. Skrenite mu pažnju da to ne treba raditi van doma ili ako imate goste.
„Ako dete skine odeću, nemojte ga grditi, sramotiti ili mu se smejati. Posebno ne pred strancima. Nežno ga odvedite u sobu ili toalet i pomozite mu da se ponovo obuče.“, savetuje Brajt Lipman, autor knjige za decu. „Ako burno reagujete, samo ćete ga podstaći da to ponovi i učini život dinamičnijim i zabavnijim.“
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Možda vas izluđuje to što dete žvaće majicu, ali ako se prisetite faze kada je bilo beba i stavljalo u usta sve što uspe da dohvati, možda će vam stvari postati jasnije. Bebe to rade da bi naučile kako izgleda svet oko njih, kada ih muči izbijanje zubića, ali ako pričamo o godinama kasnije, zašto dete stavlja majicu u usta? Koji je razlog što deca to rade?
Ako su vas ove poruke, praćene slatkim, bezazlenim vizualima, navele da zastanete i pomislite na nevinost detinjstva, a otišli ste korak dalje, sigurno ste naišli na otrežnjujuću poruku: "Poverenje nije za igranje".
Kada je u pitanju spavanje sa bebom u krevetu, tu postoje oprečna mišljenja. Na nekim mestima ćete čuti kako je to veoma opasno, te kako nije dobro ni u psihološkom smislu, dok će vam drugi davati savete da je baš zajedničko spavanje važno za pravilan psihički razvoj deteta. Pokušaćemo da vam predočimo sve prednosti i mane zajedničkog spavanja sa bebom u krevetu.
Ranije je bilo uobičajeno da dete dobije „po guzi“ kada doživi napad besa. Malo je reći koliko je ovo pogrešno. Tantrumi se dešavaju kada decu preplave osećanja. Dete je suviše malo za „velika osećanja“ sa kojima se suočava i nije naučeno kako da se nosi sa njima.