Metode praćenja ovulacije: Kako prepoznati plodne dane
Sve metode imaju svoje prednosti i ograničenja. U ovom članku istražićemo različite metode koje vam mogu pomoći da prepoznate plodne dane i optimalno iskoristite period začeća.
U ovom tekstu
Nakon čitave jedne iscrpljujuće godine borbe sa pandemijom, nada da možemo pobediti nevidljivog neprijatelja postoji, budući da je uveliko krenula upotreba vakcina. Međutim, i dalje postoje pitanja na koja nemamo jedinstven odgovor, a jedno od takvih je:
Postoji nekoliko odgovora na ovo pitanje. Program vakcinacije ne uključuje žene koje pokušavaju da ostanu u drugom stanju, koje su trudne ili doje, a razlog za to je jednostavan – još uvek nemamo dovoljno dokaza koji nam garantuju bezbednost vakcine za gore pomenutu populaciju.
Međutim, budući da dosadašnji podaci ne ukazuju da treba da nas brine njihova bezbednost, opšti zaključak je da je vakcina podobna za gorenavedenu grupu stanovništva.
Evropsko društvo za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE) izjavilo je da:
Takođe, u zajedničkoj izjavi IFFS (International Federation of Fertility Societies) i ESHRE kaže se da žene koje planiraju trudnoću imaju drugačije mogućnosti u odnosu na žene koje su već trudne. Detaljnije:
Razumljivo je da prva opcija neće biti najpogodnija za žene u odmaklom reproduktivnom dobu ili sa nižim reproduktivnim potencijalom. S druge strane, druga opcija se predlaže u slučajevima kada su prednosti vakcine veći u odnosu na potencijalne rizike.
Ističemo da odluka o vakcinaciji treba da bude donešena nakon procene svakog pojedinačnog slučaja i potvrde da je to najbezbednije rešenje.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (Center for Disease and Control Preventio) je izjavio da žene koje su trudne ili doje pripadaju populaciji koja je podobna da primi vakcinu. Primanje vakcine za svakog pojedinca je lični izbor.
Kada žena planira da ostane u drugom stanju, ili je u trudna ili doji, pre nego što donese odluku, neophodno je da se procene:
Pacijenti koji odluče da se vakcinišu, svakako treba da prate uputstva za prevenciju širenja zaraze Covid-19.
Udruženi komitet za vakcinaciju i imunizaciju (Joint Committee on Vaccination and Immunisation JCVI) i Kraljevski koledž za akušerstvo i ginekologiju
(RCOG) izjavili su da čak iako nisu poznati rizici do sada odobrenih vakcina, rutinsku vakcinaciju tokom trudnoće treba izbeći. Vakcinaciju treba razmotriti kod pacijenata koji spadaju u visoko-rizične grupe i u situacijama kada su prednosti vakcinacije mnogo veći od potencijalnog rizika.
Žene koje se pripremaju za trudnoću, ne treba da izbegavaju trudnoću nakon vakcinacije.
Američki koledž za akušerstvo i ginekologiju (American College of Obstetricians and Gynecologists ACOG) ima sličan stav kao i JCVI. Oni preporučuju ženama koje planiraju trudnoću, trudnim ženama i ženama koje ispunjavaju kriterijume za vakcinaciju (ACIP criteria) da istu ne odlažu.
Nacionalni savetodavni komitet za imunizaciju (National Advisory Committee on Immunization NACI) Kanade ne preporučuje rutinsku vakcinaciju tokom trudnoće i dojenja dok nam ne bude dostupno više kliničkih podataka i ukoliko procena rizika ne ukazuje da je prednost vakcinacije mnogo veća od potencijalnog rizika za majku i novorođenče.
Ukoliko dođe do trudnoće tokom vakcinacije, onda treba dovršiti imunizaciu, osim u slučaju da postoje faktori rizika zbog kojih se naredna doza mora odložiti.
Usled nedostatka kliničkih podataka, Nacionalna Organizacija za javno zdravlje Grčke (National Public Health Organization of Greece) prati smernice i pristup koji ima ESHRE i stava je da žene koje planiraju trudnoću, su trudne ili doje se mogu vakcinisati ukoliko spadaju u visoko-rizične grupe.
Iako prema našim saznanjima nema zvaničnog stava i saopštenja sa instrukcijama, vakcinacija se preporučuje svima, kako trudnicama tako i ženama koje planiraju trudnoću ukoliko se proceni da je rizik od izlaganja virusu visok.
Iako prethodno navedene informacije možda deluju zbunjujuće i obeshrabrujuće, najbolji pristup je praćenje zvaničnih uputstava koje izdaje država u kojoj živite, kao i uputstva vašeg lekara.
Stav naše klinike je da i kada je ova tema u pitanju sledi individualizovani pristup u lečenju, uzimajući u obzir pojedinačnu medicinsku anamnezu i važeća zvanična uputstva. Kao što smo i do sada činili, trudićemo se da budemo uz vas i pomognemo da bezbedno ostavrite svoj san.
Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno kontaktirajte naš medicinski tim klikom na link.
Pročitajte još:
*Članak rađen u saradnji sa Newlife IVF Greece iz Soluna. Svako kopiranje i preuzimanje dela ili celog teksta je strogo zabranjeno.
Objavljen: 21. april 2021. godine