Ovi recepti za bebe od 6 do 9 meseci namenjeni su bebama koje već jedu neke namirnice. Ukoliko ste sa 6 meseci počeli da dajete bebi prve namirnice, prvo pogledajte recepte za bebe od 4 do 6 meseci.
Rendani muškatni oraščić (koliko uhvatite između dva prsta)
6 kašike rendanog sira (blagi sir kao što je edam ili emental)
Ova količina dovoljna je za 3 porcije
Napomena: Umesto brokolija i karfiola možete koristiti drugo povrće, kao na primer spanać ili šargarepa.
Priprema:
Kuvajte na pari brokoli i karfiol 7 minuta dok ne omekša, ili kuvajte u malo vode.
Za to vreme spremite sos od sira: istopite maslac u tiganju, umešajte brašno tako da se napravi glatka pasta i kuvajte 1 minut. Polako dodajte mleko mešajući a onda pustite da blago ključa nekoliko minuta dok se ne zgusne. Dodajte sir i oraščić i mešajte dok se ne istopi.
Zatim pomešajte brokoli, karfiol i sos od sira i ispasirajte smesu.
Dobro je znati: Starijoj bebi koja ume da žvaće ne morate da pasirate smesu, već samo iseckajte povrće na sitnije komade i umešajte sa sirom.
Piletina sa prazilukom, šargarepom i graškom
Pogodno za bebu uzrasta 7-9 meseci
Pogodno je za zamrzavanje
Vreme potrebno za pripremu: 40 minuta
Sastojci:
1 ½ kašičice biljnog ulja
1/3 šolje opranih i iseckanih komadića praziluka (beli deo)
1 veliki pileći batak (oko 170 grama) na kosti, bez kože i masti
2 šargarepe srednje veličine, oljuštene i iseckane na komadiće
1 šolja neslanog pilećeg bujona ili sa vrlo malo soli
¼ šolje zamrznutog ili svežeg graška
Ova količina dovoljna je za 2 porcije.
Priprema:
Zagrejte ulje u tiganju i propržite praziluk 2 minuta. Dodajte piletinu i pržite još dva minuta, a onda dodajte šargarepu i bujon. Poklopite i ostavite da ključa 20 minuta. Zatim dodajte građak i ostavite da vri još 4-5 minuta u otklopljenoj posudi.
Izvadite pileći batak i skinite meso sa kosti. Ispasirajte zajedno povrće i piletinu dodajući nešto tečnosti iz tiganja, onoliko koliko je potrebno da se napravi gladak pire.
Dobro je znati: Tamno meso pileta sadrži duplo više gvožđa i cinka u odnosu na pileće grudi, a i sočnije je. Zato je bolje odabrati ove delove pileta za pripremu bebine hrane.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
29.nedelja bebinog razvoja: Vaše dete je u ovom uzrastu veoma osetljivo na sukobe. Ono može da oseti frustracije čak i kada nisu usmerene na njega. Sada beba veoma jasno ume da raspoznaje razliku između tužnog i srećnog lica, a po tonu glasa će prepoznavati da li joj neko prija ili ne.