Grčevi – kako sve možete da pomognete novorođenčetu
Novopečeni roditelji bi sve učinili da pomognu svom najdražem biću kada neutešno plače i da grčevi prestanu odmah. Međutim, usled straha, neiskustva ili nervoze, često se ne sete svih rešenja koja mogu i bebu i njih da spasu višemesečnog mučenja.
Nemojte olako odustajati i misliti da ”tako mora”. To jednostavno nije tako. Probajte naše savete, gotovo da nema bebe kojoj neki od njih nije pomogao.
Dojenje i grčevi kod bebe
Ne konzumirajte začinjenu i jaku hranu.
Ne unosite u organizam kafu i alkohol.
Izbacite iz ishrane kupus, brokoli, grašak, karfiol i pasulj.
Probajte da ne konzumirate zeleno i lisnato povrće.
Ne jedite orahe, jagode i beli luk.
Probajte da nekoliko nedelja eliminišete iz svoje ishrane sve mlečne proizvode, jer je to period koji je potreban da se izgubi prisustvo mlečnih proteina u vašem mleku.
Nemojte hraniti bebu u ležećem položaju. Tako beba guta i puno vazduha sa hranom, a on izaziva grčeve. Potrudite se da je držite uspravno dok sisa.
Ako beba ne može lepo da obuhvati dojku, probajte da joj povučete donju usnu nadole, kako ne bi gutala i vazduh.
Ukoliko i dalje ostaje prostor između bebinih usana i dojke, probajte sa upotrebom veštačkih bradavica.
Adaptirano mleko i grčevi kod novorođenčeta
Kupite flašicu na kojoj stoji oznaka ”anti-colic”. Istina, te flašice su nešto skuplje, ali pomažu bebi da ne guta vazduh. Na našem tržištu postoji nekoliko proizvođača ovog tipa flašica.
Ili, možete nabaviti graničnik za flašicu koji se postavlja između cucle i flašice i služi da spreči gutanje vazduha.
Uz konsultaciju sa pedijatrom, promenite vrstu mlečne formule koju koristite. Saznajte više: Adaptirano mleko
Šta pomaže kod grčeva?
Jako je bitno da držite bebu da podrigne posle svakog obroka. Ukoliko imate problem sa grčevima, podižite je da podrigne dva do tri puta u toku svakog obroka.
Probajte da joj svakodnevno dajete čaj od komorača.
Ako čist čaj od komorača ne pomogne, kupite neku od biljnih mešavina namenjene bebama.
Treća faza je davanje pomoćnih lekovitih sredstava. Konsultujte se sa pedijatrom koje kapi protiv grčeva i u kojoj dozi preporučuje.
Čim beba počne da plače i pokušava da skupi nogice, odmah skinite široki povoj, ako ga koristite. Bebi će puno pomoći da može nogice da skuplja ka stomaku.
Uvijte je u čvršći flanel ili ćebence, sa sve skupljenim nogama i obuhvaćenim rukama do vrata. Neke bebe umiruje položaj koji su zauzimale u maminom stomaku.
Masirajte bebu tako što ćete joj staviti stomačić na vaše noge i nežno joj trljati leđa.
Probajte da koristite bebi termofor (vodite računa da ne bude prevruć) ili jojo na stomak stavljajte topao peškir.
Okupajte bebu. Topla kupka će joj pomoći da se opusti, a možda će nakon toga uspeti i da zaspi.
Izvedite bebu napolje. Svež vazduh će joj pomoći da se opusti i lakše zaspi.
Dajte bebi cuclu. Iako su neki roditelji protiv, kod pojave grčeva, cucla zna da brzo umiri bebu.
Dok god traju grčevi, ne menjajte rutinu. Bebe ne vole remećenje reda. Trudite se da ih svakodnevno hranite, šetate, kupate i uspavljujete približno u isto vreme.
Ukoliko primetite da ste imalo napeti i nervozni, prepustite brigu o bebi nekome ko je smiren. Čak i ako ste sami sa njom, nežno je spustite u krevetac i ostavite dok se ne smirite ili ne dođe neko da vas odmeni.
Mazite bebu, držite je, tešite i ljubite – neće joj to pomoći da grčevi prestanu, ali će se osećati sigurnije i voljeno.
Objavljen: 2. oktobar 2011. godine, ažuriran: 25. decembra 2024. godine
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran. Problem je u tome što se gluten u tragovima može naći u mnogim prerađenim namirnicama, pa čak i u…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.