18.11.2024 07:36

Adaptirano mleko

Adaptirano mleko je najbolja veštačka zamena za majčino mleko, ali je dojenje ipak apsolutni broj 1 uz mnoštvo prednosti. Ipak, ako žena iz nekog razloga odluči ili nije u prilici da doji, onda treba da kupi adekvatno adaptirano mleko za svoju bebu.

Mlečnu adaptiranu formulu birajte u dogovoru sa pedijatrom. Takođe, pri pripremi obavezno poštujte pravila pripreme istaknuta na pakovanju. 

Photo by Michal Bar Haim on Unsplash

Vrste mlečnih adaptiranih formula

  • Premature – namenjena prevremeno rođenim bebama i bebama ispod 3 kilograma telesne težine.
  • Klasične formule sa oznakama 1, 2 ili 3 – predstavljaju zamenu ili dopunu majčinom mleku. Broj 1 je za uzrast 0 – 6 meseci, broj 2 – za uzrast od 6 – 12 (ili 10) meseci i broj 3 – za uzrast od 10 (ili 12) meseci do navršene druge godine. Kada se prelazi sa broja 2 na broj 3, da li sa 10 ili 12 meseci, naglašeno je na pakovanju formule i razlikuje se od proizvođača do proizvođača.
  • HA1 i HA2 (hipoalergena mleka) – za bebe koje imaju sklonosti ka alergijama, ekcem ili sklonost ka nepodnošenju kravljeg mleka. HA1 se koristi od 0 – 6 meseci, HA2 od 6 – 12 meseci.
  • AC – namenjena za ishranu beba koja imaju probleme sa grčevima.
  • EC – bebe koje imaju grčeve (kolike) i bezazlenije probleme sa varenjem.
  • AR – za ishranu bebe sa povećanim bljuckanjem i GER-om (refluksom).
  • IT – za bebe koje imaju problema sa zatvorom.
  • LF ili FL (free lactose) – za ishranu beba sa intolerancijom na laktozu. Može se privremeno uvesti kod akutnog proliva.
  • Druge specijalne mlečne formule – za bebe sa dokazanom alergijom na kazein (protein kravljeg mleka) ili drugim urođenim metaboličkim problemima. Uvode se isključivo uz konsultaciju sa gastroenterologom.

Adaptirano mleko sa oznakom BIO

Ova mleka su nastala preradom zdravog i kvalitetnog kravljeg mleka. Ovo znači da se životinje, od kojih se koristi mleko, uzgajaju u prirodnoj, čistoj sredini, hrana koja im se daje nije tretirana pesticidima, niti genetski modifikovana, životinje su na propisanoj udaljenosti od potencijalnih zagađivača vazduha: velikih saobraćajnica, fabrika, rudnika. Sam proces proizvodnje se strogo kontroliše.

Mleka sa dodatkom prebiotika i probiotika

  • Kod prebiotika u mleku su dodati sastojci koji podstiču bujanje bifidobakterija i laktobacilusa, a umanjuju broj patogenih bakterija. Saznajte više: Šta su prebiotici?
  • Kod probiotika dodate su bifidobakterije koje pomažu sazrevanje creva i jačanje crevnog trakta, štite od crevnih infekcija. Saznajte više: Šta su probiotici?

Objavljen: 3. decembra 2012. godine, ažuriran: 18. novembar 2024. godine

dojenje

Dojenje – Sve što treba da znate kada je dojenje u pitanju (VIDEO)

  • Koliko dugo traje seks?

    Koliko dugo traje seks?

    Ne postoji određeno vreme koliko dugo traje seks, ali ipak se ljudi to često pitaju. Neki se jednostavno prepuste vremenu, a drugi ipak „mozgaju“ da li je prekratko ili pak previše dugo. U svojoj knjizi „Jedanaest minuta“ Paolo Koeljo navodi da je baš toliko prosečno vreme trajanja seksualnog odnosa. A šta kažu istraživanja? Šta utiče…

  • 1. nedelja bebinog razvoja – Kalendar razvoja bebe

    1. nedelja bebinog razvoja – Kalendar razvoja bebe

    Konačno je došlo vreme da upoznate to malo biće koje ste željno iščekivali i 1. nedelja bebinog razvoja je sam početak vašeg puta! Sada ste otkrili potpuno novu dimenziju i gledate se sa bebom oči u oči. Beba već na samom rođenju pokazuje svoju savršenu veštinu – pogledom neprekidno traži vaše lice, želi da se…

  • Da li je zdravo jesti džigericu? Prednosti i nedostaci konzumiranja

    Da li je zdravo jesti džigericu? Prednosti i nedostaci konzumiranja

    Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne. Neki se kunu u nju, drugi je izbegavaju smatrajući da ima previše toksina. Nekada postoje objektivni razlozi da je ne treba jesti, ali ona ima i…