Mama se obraća psihologu zbog dvoipogodišnjeg sina. Dete odbija da kaki i sakriva se, kao da nije speman.
Pitanje:
Poštovani, Pročitala sam dosta saveta na ovu temu koje ste davali drugim mamama. Dečak ima 2 i po godine. Pre mesec dana smo skinuli pelene i odbija da kaki. U principu, mislim da nije ni bio spreman pošto se sakrivao u ćosak kad kaki i pelena nije bila suva. Sam proces sa piškenjem je prošao super – trajalo je tri dana.
Ostavili smo pelenu za noć i dnevno spavanje (kada ga u toku noći stavim da piški budi se suv). Kakenje odbija i obavlja ili u pelenu koju mu stavimo za tu namenu ili u gaće (bukvalno kad ne kaki dva dana ja ga ohrabrujem i na to samo da obavi). Sad se dešava i po 4 dana da ne obavi i to je za sada najduže – da li mislite da bi pomoglo potpuno vraćanje u pelene ili da istrajemo? Probali smo i igračke da stavljamo i ja sam ga zvala da vidi kad obavim. Unapered hvala. Pozdrav
Odgovor psihologa: Dete odbija da kaki i sakriva se
Poštovana,
Problem sa ostipacijom (zadržavanjem stolice) je dosta često u tom uzrastu, a razlozi za to mogu biti raznovrsni. Ukoliko je pre skidanja pelena imao redovne i uredne stolice, najverovatnije jeste da je razlog zadržavanja stolice psihološke prirode. U razgovoru sa roditeljima na ovu temu, veći se akcenat stavlja na odnos majka-dete, ispituje se dinamika odnosa, privrženost, stil vaspitanja i uspostavljene navike, kao i roditeljski odnos prema situaciji zadržavanja stolice. Ono što prvo možete da se zapitate povodom ove teme jeste, koju poruku vi roditelji šaljete detetu što se ove teme tiče, kao i koja je „dobit“ deteta iz cele ove situacije (npr. pojačana pažnja i fokusiranost roditelja).
Prevazilaženje ovog izazova je veoma individualno, te Vas podstičem da se, ako dete i dalje zadržava stolicu, obratite stručnjaku koji Vam može biti podrška da što pre ovo prevaziđete.
Tu sam da Vam pomognem da pronađete adekvatnog stručnjaka. Ukoliko procenite da Vam je to potrebno pišite mi na manuela.kamikovski@gmail.com i radu ću Vas povezati.
Srdačno Vas pozdravljam i čuvajte se, Manuela Kamikovski
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.