LogopedPitajte Stručnjaka

Kako pomoći detetu da propriča?

Čitateljka se obratila za savet kako pomoći detetu da propriča? Devojčica želi da nešto kaže samo pod pritiskom, a ne samoinicijativno.

Pitanje:

Poštovani,

Da li mi možete dati savet ili uputstvo kako pomoći detetu da krene pričati? Devojčica ima 3 i po godine, ne priča. Reči koje je već izgovorila ne ponavlja non-stop, svakodnevno. Izgovori jednostavne tvrdnje (da, ne) kad 45 minuta (doslovno) sedimo za ručkom i čekamo da ona kaže da više ne želi jesti. Znači pitamo je: Da li je Lora gotova sa jelom? I čekamo to njeno: NE!

Zna izgovoriti: mama, tata, baba, ja, da, ne, ‘anka(vanka), evo ga, nije, Toma, Grgo… I još sad, da ne nabrajam reči. Ali ne izgovara to svakodnevno, nego samo ako je doslovno prisiljena da mora nešto reći. Pričice nikako ne prihvaća.

Hvala

Lep pozdrav, Ivana

logoped 2

Foto: Canva & Demetra

Odgovor logopeda: Kako pomoći detetu da propriča?

Poštovana Ivana,

Mogu da zaključim da postoji kašnjenje u razoju govora kod vaše devojčice. Obzirom da izgovara određen broj reči i da razume šta joj govorite znači da ima kapacitet za dalji razvoj. Ali imam osećaj da ne uživa u govoru. Da su njoj situacije u kojoj treba nešto reći stresne. Veoma je moguće da svesno izbegava da vam odgovori na pitanje i dugo odlaže da da odgovor dok ne bude uslovljena.

Znam da je teško ali morate promeniti komunikativno okruženje. Dete mora biti “uronjeno” u govor i da mu on pričinjava zadovoljstvo. Govorite dok ste pored nje, vodite dijaloge, postavljajte pitanja i dajte odgovor umesto nje. Ono što pretpostavite da bi vam rekla u tom trenutku.

Ponudite joj drugačiji sadržaj. Novu knjižicu, crtani… Dajte joj pitanje sa izborom (hoćeš jabuku ili bananu), pa na taj način provocirajte da govori. Vodite je u igraonicu, pagkić, vrtić da vidite reakciju sa vršnjačkom grupom. Oni stimulativno deluju i savetuje se da deca pohađaju vrtić kako bi poboljšali emocionalne i socijalne odnose.

Možete uvesti nagradu za svaki njen pokušaj govora. Nešto poput zagrljaja, osmeha, tapšanja, čokoladice, šta god bi njoj bilo ugodno da je pokrene. Ako ne uspete u ovome samostalno nemojte gubiti vreme. Logopedi su obučeni da priđu detetu i na najbolji način stimulišu razvoj govora. Što pre zakažite pregled kod stručnjaka koji će vam dati konkretne savete. Saznajte više: Prvi pregled logopeda

kako pomoći detetu da propriča?
Kako pomoći detetu da propriča? – Foto: Canva & Demetra

Marija Ranisav, logoped

Edukativni centar “Prve reči”

Ostala pitanja o razvoju govora možete pročitati OVDE

Odgovor na pitanje “Kako pomoći detetu da propriča?” objavljen: 19. maj 2021. godine

Reklame

Marija Ranisav

Ja sam Marija Ranisav. Diplomirala sam 2009. godine na fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju na odseku za logopediju. Tokom 2013. godine sam zavrsila edukaciju “Opšta i specifična reedukacija psihomotorike sa opštom defektološkom dijagnostikom i relaksacijom”. Svoja prve korake u radu sa decom ostvarila sam stažirajuci u DZ Zemun, u predškolskom savetovalištu. Od tada se bavim savetodavnim radom, dijagnostikovanjem i tretmanom dece predškolskog i ranog školskog uzrasta. Mama sam dva dečaka i jedne devojčice. Ako imate neka pitanja ili dileme vezano za govorno-jezički razvoj Vašeg deteta, ja sam tu da pronađem pravi odgovor.

Related Articles

Back to top button