Dete ima 2 i po godine i ne priča, te se čitateljka obratila logopedu za savet šta da preduzme.
Pitanje:
Poštovanje, Moja ćerkica ima 2 i po godine i ne priča. Ona sve razume kad joj se kaže, ali da ponovi reč neće.
Mama, tata, baba, deda – kaže ali ne ni to toliko često. Ko je, ‘ajde i još poneku reč, ali opet kažem, ne preterano. Samo kad ona želi. Ja kod nje nisam primetila ništa drugo zabrinjavajuće.
Igra se, crta, boji, seda na nošu da vrši nuždu, razume naredbe, ali je dosta tvrdoglava kad nije nešto po njenom. Kada pokušavam da je navodim da ponovi reč, ona se iznervira i krene da plače. Imitira nas šta radimo, zna da igra uz neke pesmice svim redosledom kako idu. Ali mene brine mnogo to njeno nepričanje. Kada joj nešto treba, vodi nas za ruku da joj damo sta želi.
Hvala vam u napred na odgovoru.
Odgovor logopeda: Dete ima 2 i po godine i ne priča
Poštovana Danijela,
Uzimajući u obzir informacije koje ste naveli u vezi svoje ćerkice, mogu da zaključim da ima problem u ekspresivnom govoru. Odlično je što sarađuje i što vas imitira. Ako izvršava naloge, znači da vas razume, što je takođe dobar pokazatelj razvoja deteta. Gestovi se razvijaju pre samog govora i u toku usvajanja prvih reči i bogaćenja rečnika. Ali u nekom periodu bi trebali biti zamenjeni verbalnom komunikacijom. Obzirom da je njen ekspresivni rečnik znatno manji od receptivnog( tj. razume više nego što izgovara) ostaje i dalje na nivou gesta i odvodi vas do određenog predmeta i ukazije rukicom na isti.
Sa 30 meseci bi deca trebala da imaju rečnik od minimum 100, 200 reči koje aktivno koriste i da je prisutna prosta rečenica. Stoga bih mogla da zaključim da je kašnjenje u ekspresivnom govoru više od 6 meseci, i više se ne može voditi kao fiziološko kašnjenje.
Savetovala bih vas da zakažete logopedsku procenu, kako bi tačno utvrdili na kom je nivou govorno-jezički razvoj vaše devojčice i dali konkretni saveti u vezi sa stimulacijom govora i tretmanom. Bolje je na vreme utvrditi razloge kašnjenja i u skladu sa tim delovati preventivno i pravovremeno.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.