15.11.2024 08:35

Dojenje na zahtev – šta to znači u praksi

Šta znači dojenje na zahtev? Najjednostavnije, to znači dati bebi da sisa kad god pokaže znake da želi. Ako beba pokazuje znake, nema potrebe da se gleda na sat da bi se procenilo da li bi trebalo da je “već” gladna. Bebe ne jedu zato što im je dosadno ili iz navike, one jedu kada im je to i potrebno. Nekad je u pitanju glad, nekad žeš, ali u mnogobrojnim slučajevima i iz nenutritivnih razloga, koji su isto važni za rast i razvoj bebe.

Šta je to „dojenje na zahtev“?

Zašto se bebe ne uobročavaju?

Ranije je postojalo stanovište da decu treba hraniti prema određenoj satnici, često na svaka tri do četiri sata. Čak i u situaciji kad bi plakala između dva podoja, nije im davana hrana. Teorija je bila da je bebama i mamama komfornije kad postoji predvidljiva rutina.

Iako se svakako i danas smatra da je rutina pozitivna stvar, poslednje teorije razvoja deteta sugerišu da je potrebno bebu podojiti kad god to i želi.

Foto: Canva & Demetra

Zašto je to bitno iz aspekta dojenja?

Mleko se stvara dok beba aktivno sisa. Stoga, što češće stavljate bebu na dojku, daćete signal vašem telu da stvara veće količine mleka.

Razmak između podoja od minimun 3 sata i dalje je aktuelan za bebe koje se hrane mlečnom formulom, s obzirom da se ono teže vari od majčinom mleka.

Kako znati da beba želi da sisa?

Znaci da je beba gladna mogu se podeliti u tzv. rane i kasne.

Beba prvo počinje da se meškolji, okreće glavu, zatim postane uznemirena, sisa prste, cokće usnama ili čak sisa igračke i sve drugo što joj je pod rukom.

Ako joj tada ne izađete u susret i date joj da sisa, polako postaje sve uznemirenija i počinje da plače. Plač je već kasni znak i pre podoja, potrebno je da prvo umirite bebu, jer tako uznemirena možda neće hteti da prihvati dojku odmah ili će se dodatno uznemiriti zašto mleko nije odmah poteklo, a možda neće pravilno uhvatiti dojku i stvoriti mami rane (ragade).

dojenje na zahtev
Dojenje na zahtev – Photo by Wren Meinberg on Unsplash
Verovatno vam stalno govore: „Opet je hraniš?“

Za neupućene, činjenica da hranite bebu svakih sat i po može da se čini apsurdnom. Možda ćete morati da ih edukujete o činjenici da se majčino mleko brže vari, za nekih sat do sat i po, koliko je malim bebin želudac, kao i da mleko ne podmiruje samo glad, žeđ, kao i potrebu za bliskošću sa mamom.

Milena Kostić,

vršnjačka savetnica za dojenje Udruženja ”Roditelj”

Objavljen: 16. jun 2012. godine, ažuriran: 15. novembar 2024. godine

  • Rođeni 30.juna – osobine ličnosti, ljubav, karijera i karakter

    Rođeni 30.juna – osobine ličnosti, ljubav, karijera i karakter

    Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…

  • Školski raspusti 2025/2026 – 5 prilika za porodični predah

    Školski raspusti 2025/2026 – 5 prilika za porodični predah

    Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…

  • Redovan seks je recept za dug život

    Redovan seks je recept za dug život

    Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…