Beba je zamenila dan za noć je nešto što se često dešava tokom prvih meseci. Roditelji počnu da se žale da je beba dugo budna tokom noći. Onda se dešava da nekada prespava dan. Ne treba da dodatno objašnjavamo razloge zašto je važno da beba ima zdrav san, a to je pre svega noćni san. Te koliko je spavanje važno i za roditelje. Stoga problem dugih budnih intervala noću treba rešavati koliko je pre moguće.
Novorođenčad često ne razlikuju dan i noć. One ne razumeju da noću treba da spavaju, a budu aktivne tokom dana. Neretko se noću probude da jedu i kada vi očekujete da će nastaviti, one jednostavno ne pokazuju interesovanje da zaspu ponovo.
Pre svega novorođene bebe ne umeju da razlikuju dan i noć, ali roditelj mora da ih uputi i nauči razliku između delova dana. Na primer, veoma je važno da bebu tokom dana naučite da ne spava u zamračenoj prostoriji i u tišini. Ovako će lako pomisliti da je vreme za spavanje i moguće je da beba prespava dan.
Kako izgleda kada beba zameni dan za noć?
Dani vam prolaze lakše jer beba veći deo dana spava, povremeno se probudi da jede, da joj promenite pelene, malo se igra i nastavlja da spava.
Tokom noći beba je budna veći deo vremena, postaje razdražljiva i dosta plače, a vi ne uspevate da je uspavate. Umor vas dodatno čini nervoznima, posebno ako ima još ukućana koje beba razbuđuje, a vaša nervoza dodatno uznemirava bebu.
Ako ste u mogućnosti da odspavate malo, onda je lakše, ali ako imate i stariju decu ili druge obaveze, ubrzo će vam biti teško da funkcionišete.
Trudnoća i pokreti bebe tokom noći
Tokom trudnoće ste mogli da primetite da li se beba više pokreće noću ili tokom dana. Ako ste pretežno tokom dana primećivali pokrete, onda će se verovatno tako nastaviti i nakon porođaja. Ako je pak beba pretežno noću bila aktivna, to možete očekivati i kada se rodi.
Beba je zamenila dan za noć, šta uraditi da to promenite?
U prvim nedeljama bebinog života, malo toga možete da učinite da beba spava tokom noći. Možda ćete morati noću više da budete budni, ali znajte da će se uskoro stvari promeniti. Ono što možete da uradite da bi beba produžila noćno spavanje je:
Pelenu tokom noći menjajte samo ako se beba ukakila.
Tokom zamene pelene i noćnog hranjenja palite samo noćnu lampu i prigušeno svetlo.
Nemojte se noću igrati sa bebom, tiho pričajte i trudite se da je ne razbuđujete.
Tokom dana nemojte zamračivati prostoriju u kojoj beba spava.
Kod beba starijih od mesec dana, kada se ujutru probude da jedu, probajte da se aktivno zanimate sa njima, da ne bi odmah nastavile da spavaju i nadoknađuju propušten noćni san.
Možete biti u iskušenju da bebin san iskoristite da i vi odspavate ili imate par minuta tišine, ali ćete ceh platiti već naredne noći.
Ujutru obavezno presvucite, umijte bebu i zamenite joj odeću u kojoj je spavala.
Angažujte se što je više moguće oko igranja sa bebom tokom dana, da bi što više bila budna, a noću mogla da spava.
Nemojte tokom dana biti u tišini. Neka radi televizor, radio, zvoni telefon, zvono na vratima, razgovarajte uobičajeno, bez smanjivanja glasa zato što beba spava.
Bilo bi dobro da beba ima večernju rutinu pred spavanja – kupanje, masažu, oblačenje odeće za spavanje i hranjenje. Više: Bebina rutina pred spavanje
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur – planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima. Za razliku od drugih Rakova, rođeni 5. jula deluju manje povučeno, otvoreniji su za komunikaciju i stalno traže nove uvide…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
33.nedelja bebinog razvoja – Verovali ili ne, bebe u ovom uzrastu mogu da računaju. Već u uzrastu od 24 nedelje, one mogu da predvide na osnovu iskustva koliko događaja će slediti. Ne umeju, razume se, da broje “jedan, dva, tri” kao starija deca, ali u globalu znaju da će se neka pojava sastojati od 3 radnje, na primer.
32.nedelja bebinog razvoja – Već sada shvatate neke karakteristike bebine ličnosti. Iako je svaka beba priča za sebe i nema potrebe da je upoređujete, vi i članovi vaše porodice ste verovatno shvatili neke osnovne odlike ličnosti vašeg deteta.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?