Dvogodišnjak kasni sa govorom i njegova majka se obratila za savet logopedu obzirom da je zabrinuta i interesuje je šta može da preduzme.
Pitanje:
Poštovanje,
Imam dvogodišnjaka (dečak je u pitanju) kasni sa govorom imao je tri operacije bio je pod anestezijom više puta. Logoped nas je uputio u Beograd na proveru sluha, tu je sve u redu. On kad se zaigra i kad on hoće kaže anana (banana), ivi (kivi), mama, tata, ajde, daj… Hoće i da imitira zvukove životinja.
Rekli su nam da je samo „lenj“. Ide u vrtić. Razume kad mu kažem da idemo van, idemo da se kupamo, peremo ruke, peremo zube. Ima dobar pristup igračkama, obožava da sklapa kocke. Pravi vozić sa automobilima, lista knjige, pokazuje oko, nos i usta. Njegovi drugari u vrtiću pričaju više reči od njega, sklapaju i rečenice. Mene zanima vaše mišljenje. Da li je ovo za brigu?
Hvala vam
Odgovor logopeda: Dvogodišnjak kasni sa govorom
Poštovani,
Ne postoji dijagnoza „lenjosti“. Na žalost iza nje se uvek krije neki razvojni problem. Ni jedan logoped Vam neće reći da je dete lenjo i da će samo progovoriti. Najmanje što može da uradi je da Vam da savet na koji način da ga stimulišete u kućnim uslovima i pomognete mu da proširi svoj rečnik.
Ako ne dođe do promene u sledećih nekoliko meseci, ne dođe do bogaćenja rečnika, fraze, rečenice, onda bih Vam svakako savetovala da odete kod logopeda i otpočnete sa stimulativnim tretmanom.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?