Štitna žlezda ima veliki uticaj na organizam čoveka, a kakav je uticaj štitne žlezde na spavanje. Kao i na druge procese u ljudskom telu, ona utiče i na lučenje hormona koji su odgovorni za zdrav san.
Štitna žlezda i nesanica
Problemi sa spavanjem su često uzrokovani stresom, brigom, hroničnim bolom, depresijom ili želudačnom kiselinom i problemima sa čirom na želudcu. Takođe, jedan od glavnih uzroka lošeg sna može biti upravo štitna žlezda. Poremećaji štitne žlezde se razlikuju u zavisnosti od toga da li je ona previše aktivna – hipertireoza ili premalo – hipotireoza.
Hipertireoza i nesanica
Kada je štitna žlezda previše aktivna, ljudima se čini da imaju više energije. Osećaju napetost i nervozu. Zbog ovog stanja mnogo teže uspevaju da se opuste i uspavaju, pa je nesanica veoma česta pojava.
U početku se problem sa štitnom žlezdom često ne prepozna jer deluje samo kao više energije zahvaljujući brzom metabolizmu. Ovaj osećaj je kratkotrajan jer kako vreme prolazi osoba počinje da se oseća umorno.
Uticaj štitne žlezde na spavanje, kada se radi o hipertireozi je uglavnom nesanica, koja vremenom prelazi u umor.
Uticaj štitne žlezde na spavanje: Hipotireoza i spavanje
Kada je štitna žlezda nedovoljno aktivna, dolazi do hipotireoza. Nedostatak aktivnosti tiroidne žlezde uzrokuje usporavanje procesa u celom telu. Ljudima sa ovim problemom čak ni prosečan san koji traje sedam do devet sati nije dovoljan da se osećaju odmorno. Stalno su iscrpljeni, kao da su zaglavljeni u izmaglici sa nemogućnošću da racionalno i brzo razmišljaju.
Kada je prisutna hipotireoza, uticaj štitne žlezde na spavanje za posledicu ima gotovo konstantan umor i osećaj da smo nedovoljno naspavani.
Uticaj štitne žlezde na spavanje
Dobra vest je da se oba poremećaja u radu štitne žlezde mogu držati pod kontrolom uz pomoć lekova. Samim tim i simptomi će se smanjiti, a san poboljšati. Ako sumnjate na problem sa štitnom žlezdom, dovoljno je da uradite jednostavnu analizu krvi koja će pokazati da li postoji problem sa štitnom žlezdom.
Objavljen: 14. maj 2019. godine, ažuriran: 12. decembar 2024. godine, Image by Claudio_Scott from Pixabay
Možda se pitate kakve veze imaju baš vitamin B6 i plodnost, ali svi vitamini, minerali i hrana koju jedemo imaju svoju funkciju i važni su telu. Kada je u pitanju sterilitet, bilo da se radi o ženama ili muškarcima, neadekvatna ishrana može da dovede do poteškoća, kada je začeće u pitanju.
Početna nedelja trudnoće se računa od prvog dana poslednje menstruacije, tako da je sada 5.nedelja trudnoće. Ovo znači da ste u drugom mesecu trudnoće.
8.mesec trudnoće – U osmom mesecu trudnoće, vaša beba se priprema za rođenje, a vi osećate sve veću bliskost sa njom. Beba dobija na težini i zauzima konačan položaj u materici. Ovo je vreme kada se vaša priprema za porođaj intenzivira, a vi možda osećate simptome poput čestog mokrenja, kratkog daha i umora.
28.nedelja bebinog razvoja: Do sada smo pričali o tome kako beba sve baca na pod i posmatra kako pada da bi razumela odnos visine i šta se dešava sa stvarima koje joj nestanu iz vidokruga. Ona sada napreduje i dalje i počinje da razume da su predmeti mogu biti delom skriveni.
* Situacija u kojoj je "ispala čašica kolena" je zapravo vrlo česta.
* Istraživanja su pokazala da se lečenje iščašene čašice prvi put sprovodi najmanje šest nedelja
Najčešće se pod pojmom hormonska glavobolja naziva glavobolja u PMS-u ili menstrualna migrena. O tome kako da predupredite njeno nastajanje i lečite je kada do nje dođe, ali i o ostalim tipovima hormonske glavobolje, pisali smo u ovom članku.
Gojaznost i dijabetes tip 2 su često usko povezani. Zdrava telesna težina igra bitnu ulogu u prevenciji dijabetesa i drugih hroničnih zdravstvenih stanja. Šta su opcije lečenja, odnosno držanja pod kontrolom dijabetesa?