Pustite da tata smiri uplakanu bebu. Verujte da su oni nekada čak bolji od mame ili bake u tom poslu, a i lepo je kada mogu da učestvuju i povežu se sa bebom. Posebno kada mame doje, a oni su na poslu, pa nekada mogu osećati i frustraciju zbog isključenosti.
Tate sve više učestvuju u brizi o bebi. Pojedine evropske zemlje su uvele i obavezno porodiljsko odsustvo za tate u trajanju od tri meseca kako bi aktivno mogli da budu uključeni u brigu o bebi tokom prvih dana. Uobičajeno je i da tate budu prisutne na porođaju. Obzirom da su uglavnom uskraćeni za hranjenje bebe koju majka doji, ponekad očevi budu i ljubomorni.
Međutim, tate su se pokazale kao neko ko je odličan u umirivanju bebe koja plače. Neke od tehnika koje koriste za smirivanje su vrlo efikasne i preko potrebne mami koja je dan provela sa uplakanom bebom i već je preumorna i nervozna.
Načini da tata smiri uplakanu bebu
Kada je beba sita i pelena joj je promenjena, a ona i dalje plače, tata mora naći druge načine da je umiri. Šta može da proba sledeće?
Mali prst
Probajte da bebu umirite tako što ćete oprati ruke i ponuditi bebi mali prst. Vodite računa da prst okrenete naopako, tako da joj noktom ne povredite osetljivo nepce. Bebe nekada jednostavno odbijaju cuclu (varalicu), ali dodir prave kože će je lako umiriti.
Ljuljanje
Bebe vole da se ljuljuškaju. To ih podseća na period kada su bili u materici. A ima li udobnijeg mesta od tatinog naručja? Šetajte sa bebom u naručju, možete i plesati, polako se krećite napred-nazad. Možete i proizvoditi i neki zvuk “šššššš“ i slično, nije važno kakav zvuk proizvodite, ali je važno da bude jednoličan i sa ponavljanjima. Postepeno smanjujte zvuk svog glasa, kako se beba bude stišavala.
Napravite malo zajedničke buke
Verovali ili ne ova tehnika funkcioniše. Beba ovaj zvuk povezuje sa onim u materici. Dok je boravila u maminom stomaku, beba je mogla da čuje otkucaje maminog srca, kao i zvuke varenja i druge zvuke koje su dopirali do nje kroz vodu.
Bilo šta što pravi belu buku može biti od pomoći. To su zvuk upaljenog usisivača, fena, ventilatora ili veš mašine.
Nosite bebu
Bebu možete nositi i uz pomoć neke moderne marame za nošenje. Smiriće je toplina vašeg tela, kao i otkucaji srca, ali i vaše disanje i kretanje, pa će verovatno zaspati za nekoliko minuta.
Sačekajte
Ne paničite ako ništa ne pomaže. Ni vi niste svemogući i nema mesta nervozi. Bebe nekada jednostavno nisu ni umorne, mokre, gladne i ništa ih ne boli, a opet plaču. Sačekajte par minuta, možete otići do toaleta, na primer, i može se dogoditi da se beba u međuvremenu smiri sama i čak zaspi.
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
U bebinim prvim mesecima, uglavnom brinemo oko mnogo čega, nekada je briga bezrazložna i zbog ukorenjenih pogrešnih uverenja. Zelena stolica kod dojene bebe je nekada bila razlog za uzbunu.