29.01.2024 19:14

Inseminacija – Postupak veštačke inseminacije (IUI)

IUI je skraćenica za intrauterinu inseminaciju, mnogo češće poznatu kao veštačka inseminacija. U pitanju je proces ubrizgavanje spermatozoida direktno u matericu u vreme ovulacije. Postupak dopušta da sperma zaobiđe vaginu, gde bi veći deo bio uništen, kao i otvaranje materice (cerviksa), gde većina sperme ostaje zarobljena.

Šta je inseminacija?

Veštačka inseminacija je jednostavna procedura kojom se sperma stavlja direktno u matericu u vreme ovulacije i pomaže zdravoj spermi da bude što bliže jajnoj ćeliji. Može se raditi i sa spemom donora. Na ovaj način se smanjuje vreme koje je potrebno spermi da doputuje do jajne ćelije i oplodi je.

Nekada lekari pre samog postupka savetuju pacijentkinju da li je potrebno da pije neke lekove za plodnost poput klomifena i stimuliše ovulaciju. Pre inseminacije prethodi i postupak „pranja“ sperme, kako bi se prikupila koncentrisana količina zdrave sperme. (Izvor: PlannedParenthood)

IUI je jednostavna i relativno niskotehnološka procedura koja je jeftinija od vantelesne oplodnje. Ona povećava šanse za trudnoću.

U nekim slučajevima je uslov za odobrenje postupka za vantelesnu oplodnju koje finansira država 3 pokušaja veštačke inseminacije.

Žene koje razmatraju IUI obično to čine iz sledećih razloga:

Pravo vreme je presudno, pa je bitno da ste vi (praćenjem promena u cervikalnoj sluzi ili praćenjem bazalne temperature tela) ili vaš lekar (putem pregleda ultrazvukom) utvrdili tačan dan ovulacije.  Možda ćete imati i pripremnu terapiju radi stimulacije otpuštanja jajne ćelije iz jajnika (npr. Klomifen).

Veoma je nizak rizik od infekcije.

Postoji mogućnost višestruke trudnoće, što može da predstavlja rizik za bebe i mamu (zavisno od starosti majke i broja fetusa koje nosi).

Kako se radi inseminacija?

Možda će vam pre inseminacije biti savetovano da pijete neke lekove za plodnost. Lekar će vršiti pregled da utvrdi da li i kada se može očekivati ovulacija. Možda ćete dobiti i hormone koji pokreću ovulaciju.

Važno je da tačno znate kada će doći do ovucije kako bi se šanse da ona uspe povećale koliko je to moguće.

Vaš partner dolazi prvi i skuplja uzorak sperme u čašu. Tokom sledećih sat vremena, lekar će pripremiti uzorak uklanjanjem tečnosti i povećanjem koncentracije sperme.

Konačno, preći ćete u sobu za preglede, leći na ginekološki sto sa nogama u držačima, a lekar će uvesti spekulum u vaginu (kao kada imate Papa test). Lekar će uvesti zatim kateter (malu, fleksibilnu cev) u matericu i propustiti mlaz spermu kroz njega.

Sam postupak traje 5 do 10 minuta, te nije potrebna anestezija. Obično nije bolan, a neke žene su prijavile da su imale blage grčeve. Nekih 30-40 minuta ćete još odmarati u ordinaciji, a zatim možete da radite šta god želite ostatak dana. I počnite da brojite dane do testiranja!

Kolika je šansa da inseminacija uspe?

Nije moguće predvideti kakav će postupak inseminacije imati ishod. Stopa uspešnosti zavisi od brojnih faktora koji uključuju:

  • starost žene u vreme kada se radi postpak inseminacije,
  • koja je dijagnoza neplodnosti,
  • da li se koriste lekovi za poboljšanje plodnosti,
  • i druge faktore.
inseminacija

Stopa uspešnosti varira u zavisnosti od razloga zašto se ova procedura radi i manje su uspešne kod žena starijih od 40 godina i onih kod kojih su već pokušana 3 postupka veštačke inseminacije.

Stopa uspeha zavisi od dobi i naravno uzorka sperme, ali u celini se može predvideti mogućnost od 15 do 18% u svakom od prvih dva ili tri pokušaja IUI. (Izvor: PubMed)

IUI – ključne informacije:
  • IUI je postupak pri kom se sperma stavlja direktno u matericu neposredno pre ovulacije.
  • Glavni cilj je da se skrati put sperme do jajne ćelije i da se iskoristi koncentrovana sperma.
  • Stopa uspeha je do 20% i ponavlja se samo 3 do 4 puta jer šanse nakon toga opadaju te se prelazi na druge tretmane poput vantelesne oplodnje.
  • Faktori koji utiču su: starost, broj i morfologija spermatozoida i prohodnost jajovoda.
https://demetra.rs/sansa-da-dobijem-blizance/

Objavljen: 4. oktobar 2014. godine, ažuriran: 29. januar 2024. godine