3.nedelja trudnoće – kalendar trudnoće
Treća nedelja je prva nakon ovulacije, odnosno trenutak kada se zametak formira u jajovodu. Početak nove trudnoće je 3.nedelja trudnoće.
Koristimo kolačiće kako bismo vam omogućili efikasnu navigaciju i obavljanje određenih funkcija. Detaljne informacije o svim kolačićima možete pronaći u svakoj kategoriji pristanka u nastavku.
Kolačići koji su kategorizovani kao „Neophodni“ čuvaju se u vašem pregledaču jer su ključni za osnovne funkcionalnosti sajta....
Neophodni kolačići su potrebni za omogućavanje osnovnih funkcija ovog sajta, kao što su bezbedna prijava ili podešavanje vaših preferencija za pristanak. Ovi kolačići ne čuvaju nikakve lične podatke koji bi vas mogli identifikovati.
Funkcionalni kolačići pomažu u izvršavanju određenih funkcija, kao što su deljenje sadržaja sajta na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i druge funkcionalnosti trećih strana.
Analitički kolačići se koriste za razumevanje načina na koji posetioci interaguju sa veb-sajtom. Ovi kolačići pomažu u prikupljanju informacija o metriki kao što su broj posetilaca, stopa napuštanja stranice, izvor saobraćaja itd.
Kolačići za performanse koriste se za razumevanje i analizu ključnih pokazatelja učinka veb-sajta, što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva posetiocima.
Reklamni kolačići se koriste za prikazivanje prilagođenih oglasa posetiocima na osnovu stranica koje ste prethodno posetili, kao i za analizu efikasnosti reklamnih kampanja.
37.nedelja bebinog razvoja – Između desetog i jedanaestog meseca, bebe počinju da gledaju u istom smeru kao i odrasli. Ako vi gledate kroz prozor, beba će to primetiti i okrenuti pogled u istom smeru. Beba vas sada posmatra kao izvor znanja koje treba i može da usvoji. Deca imaju potrebu da upiju naše znanje, a svojim interesovanjem za određene stvari, vi im stavljate do znanja šta bi i njima moglo da bude zanimljivo.
U ovom tekstu
U ovom uzrastu, beba je posebno osetljiva na razdvajanje od majke. Separaciona anksioznost sada dostiže svoj vrhunac i trajaće nekoliko meseci. Najbolje bi bilo da čak i osobe koje beba viđa zamolite da joj polako prilaze i daju joj vremena da se opusti i ona načini prvi korak kada bude spremna.
Devetomesečna beba ima veliki strah od odvajanja od majke do te mere da nekada čak i tati, ali i bakama, dadiljama i drugima koji povremeno čuvaju bebu može biti problem da je animiraju, a posebno uspavaju.
Nemojte bebi uskraćivati mogućnost da koristi palac ili cuclu. Njima je to jedan od načina da se umire. Pored toga, bebe najviše vole da sisaju, jer im to poručuje da su bezbedni u majčinom zagrljaju. Više: Palac ili cucla – šta je bolje?
Kada primetite da dete prati vaš pogled i gleda u nešto par sekundi, pričajte mu što više o tom predmetu. Ne možete prisiliti dete da gleda dugo u jedan predmet, ali se možete potruditi da mu stvari koje ga okružuju učinite primamljivijim. Verujte da i tako malo dete jedva čeka da progovori, decu veoma frustrira što roditelji ne razumeju šta oni žele i što ogroman trud tokom dana ulažu da roditeljima stave do znanja šta im je potrebno ili im se dopada. Ali ne mogu da napreduju u govoru ukoliko roditelji intenzivno ne rade na tome da im pomognu da se govor što lakše razvija.
Beba u ovom uzrastu apsolutno ne razume koncept putovanja. Shvatiće da se nalazi na nepoznatom mestu, ali neće razumeti gde. Beba voli rutinu, poznata lica, poznata mesta i stvari koje može da predvidi. Sve ostalo je frustrira. Potrudite se da ponesete nešto poznatih stvari, poput igračaka i slikovnica, ako idete na put, a isto važi i za odlazak u goste. Nepoznate držite na odstojanju dok se beba navikava na novo okruženje. Najbolje je da na put idete na što duži period, nemojte se odlučivati na daleka putovanja koja će trajati samo par dana. Bolje je da njih ostavite za godine koje dolaze.
Idealno putovanje za bebu starosti do godinu dana je u trajanju od 3 nedelje. To će biti dovoljno da se adaptira na novu sredinu i prilagodi imunitet tom mestu.
Zdrave grickalice su fantastična pomoć i za mamu i bebu u ovom uzrastu. Gledajte da uvek imate pri ruci nešto što biste mogli da grickate. Voće uvek nosite u torbi sa bebinim stvarima, nešto što bi moglo da posluži kao “finger food”, a dovoljno je hranljivo.
Na taj način ćete oboje izbeći napade gladi, moći ćete malo duže da se zadržite u šetnji ili saobraćajnoj gužvi.
Važno je da sada nosite i svežu vodu uvek uz sebe. Moguće je i da beba sada pije vodu, a vama su i dalje neophodne veće količine, posebno ako dojite.
Foto: Canva & Demetra
Literatura za 37. nedelja bebinog razvoja:
Objavljen: 31. decembar 2020. godine, ažuriran: 15. oktobar 2024. godine
Treća nedelja je prva nakon ovulacije, odnosno trenutak kada se zametak formira u jajovodu. Početak nove trudnoće je 3.nedelja trudnoće, iako većina žena to ne zna jer nema nikakvih simptoma ili promena u telu. U ovom trenutku, jajna ćelija se polako kreće kroz jajovod ka materici gde će se pričvrstiti za sluzokožu i početi sa…
Trudnoća se obično računa od prvog dana poslednje menstruacije, tako da 2.nedelja trudnoće nije period kada ste zapravo u drugom stanju, već mu prethodi. Ovulacija, koja predstavlja oslobađanje jajne ćelije iz jajnika, obično se javlja oko 14 dana nakon prvog dana poslednje menstruacije, ali to može da varira u zavisnosti od dužine menstrualnog ciklusa osobe.…
Prvi dan trudnoće, odnosno 1. nedelja trudnoće, se računa od prvog dan menstrualnog ciklusa, odnosno prvog dana kada dobijete menstruaciju. To je dan kada se sluznica maternice odbaci i počne krvariti, što označava početak novog ciklusa. Ako se računa od ovog dana, trudnoća traje 40 nedelja (9 meseci) do porođaja. Dakle, ako je poslednja menstruacija…