Šta može značiti krvarenje posle odnosa?
Čitateljka se obratila ginekologu jer ne zna šta može značiti krvarenje posle odnosa i da li je to uvek razlog nečega opasnog?
Jedno od čestih zdrastvenih problema u trudnoći je gestacijski dijabetes. To je dijabetes koji se javlja prvi put u trudnoći i zahteva praćenje šećera u krvi što je češće moguće, kao i stalni nadzor lekara.
U ovom tekstu
Dijabetes je zdravstveno stanje u kojem telo ne može da proizvede dovoljno insulina ili ne može normalno da koristi insulin. Insulin je hormon koji pomaže šećeru iz krvi da uđe u ćelije tela kako bi se koristio kao gorivo. Ako šećer ne uspeva da uđe u ćelije, on se nakuplja u krvi i dolazi do visokog nivoa šećera što može da izazove razne probleme. U ranoj trudnoći visok nivo šećera u krvi može da dovede do urođenih mana.
Dijabetes u trudnoći nastaje kada telo ne može da proizvede dovoljno insulina tokom trudnoće. Obzirom da, dok ste u drugom stanju, vaše telo proizvodi veće količine različitih hormona, ali dolazi i do povećanja telesne težine, ove promene mogu da dovedu do toga da telo ne radi efikasno kao ranije. Ovo stanje se naziva insulinska rezistencija i sve trudnice je u izvesnoj meri imaju u poodmakloj trudnoći. Međutim, ima žena koje sa njom sreću i pre nego što ostanu u drugom stanju. One počinju trudnoću sa povećanom potrebom za insulinom i veća je verovatnoća da će dobiti gestacijski dijabetes.
Veća je verovatnoća da trudnica dobije gestacijski dijabetes ako:
Skokovi šećera u krvi (smanjenje ili povećanje nivoa) mogu da dovedu do komplikacija koje utiču ne samo na zdravlje majke, već i deteta. Beba je obično krupnija, ima višak plodove vode i porođaj je samim tim zakomplikovan, često se izvodi carskim rezom. Takođe, i mama i beba su u riziku da kasnije u životu obole od dijabetesa. Beba može odmah nakon porođaja imati prenizak nivo šećera, kao i druge probleme.
Obično nema simptoma da je povišen nivo glukoze u krvi tokom trudnoće, te se ovo stanje uviđa prilikom testiranja. Kod nekih žena se javljaju: česta žeđ, potreba da često mokri, suva usta i umor. Ali, ovo su simptomi koje inače imaju trudnice, pa ih je teško pripisati samo ovom zdravstvenom stanju.
U lečenju dijabetesa, koriste se 2 vrste terapije: oralni hipoglikemijski lekovi i insulinska terapija. Koja će biti propisana, zavisi od procene lekara. Ono što je bitno je da terapiju uzimate redovno, ne preskačući doze!
Kako trudnoća odmiče, možda će biti korigovana terapija. Može da se dogodi da lekar proceni da mora da se pređe na insulinsku terapiju, ako je do tada korišćena samo oralna terapija ili da se doza insulina promeni.
Zdrava, izbalansirana ishrana koja uključuje namirnice sa niskim glikemijskim indeksom nužna je da se nivo šećera održi pod kontrolom. Obavezno konsultujte svog lekara ili nutricionistu za savete u prehrambenim navikama. Oni vam mogu pomoći da stvorite odgovarajući plan obroka koji će biti prikladan za ovo stanje. Nekad je dovoljno i samo izmeniti neke navike u ishrani, pa da se gestacijski dijabetes drži pod kontrolom, bez dodatne terapije.
Nemojte zaboraviti da svakodnevno vežbanje i fizička aktivnost mogu da pomognu u smanjenju visokih nivoa glukoze tako što čine ćelije osetljivije na dejstvo insulina i time olakšavaju unos glukoze u ćeliju. Naravno, uvek se prvo konsultujte sa svojim lekarom da li su vam vežbe odobrene! Više: Trudnoća i vežbanje: Kako vežbanje u trudnoći utiče na zdravlje i vežbe za 1. trimestar?
I na kraju, ne propuštajte svoje prenatalne preglede. Tako će vaš lekar biti u mogućnosti da adekvatno prati stanje i vas i bebe. Gestacijski dijabetes kod većine spontano prolazi oko 6 nedelja nakon trudnoće. Pročitajte i kako se analizom krvi otkriva gestacijski dijabetes.
Objavljen: 10. jun 2013. godine, ažuriran: 18. oktobar 2024. godine
Čitateljka se obratila ginekologu jer ne zna šta može značiti krvarenje posle odnosa i da li je to uvek razlog nečega opasnog? Pitanje: Šta može značiti krvarenje posle odnosa? Poštovana doktorka, Imam 32 godine, nisam rađala, niti bila trudna. Od prvog pregleda imam ektopiju na grliću koja se prati i svi nalazi-ultrazvuk, kolposkopija i papa…
Kod mnogih muškaraca javlja se jutarnja erekcija. Ona se može javiti usled seksualne stimulacije, ali i zbog drugih prirodnih procesa u telu. Koji se uzroci? Zašto se muškarci bude sa erekcijom? U ovom tekstu1 Zašto se javlja jutarnja erekcija?1.1 Kada se muškarci bude sa erekcijom?1.2 Šta znači ako jutarnja erekcija prestane da se pojavljuje?1.2.1 Kada…
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u…