Lohije: Krvarenje posle porođaja(postporođajno krvarenje)
Svaka žena ima krvarenje posle porođaja, bilo da se porodila vaginalno ili carskim rezom. Ovo krvarenje se naziva lohije. Time se telo oslobađa sloja sluznice materice koja je bila zadebljala i okruživala je bebu. Krv može da teče na mahove ili da teče ravnomerno kao teška menstruacija.
Krvarenje će menjati boju i postati lakše kako materica zarasta i vraća se na veličinu pre trudnoće. U početku će protok lohija biti jak i svetlo crvene boje, a može i da sadrži ugruške. Postupno, to će se promeniti do ružičaste, zatim smeđe, a na kraju, do žuto-bele boje.
Trajanje lohija se razlikuje od žene do žene. Možda ćete krvariti kraće, od dve do tri nedelje, a možda i šest ili čak i više nedelja nakon što ste dobili bebu. Protok će se smanjiti vrlo postupno. Jarko crvene lohije se obično smanje u prvih nekoliko nedelja, ali ako budete previše aktivni, boja može da se ponovo intenzivira. Ako vidite svetlocrvenu krv, to je znak da treba da usporite.
Tampone ne treba koristiti prvih šest nedelja posle porođaja.
Lohije su normalno postporođajno krvarenje koje se javlja kao rezultat izbacivanja ostataka sluzokože materice i posteljice. Tokom prvih nekoliko nedelja nakon porođaja, prolaze kroz tri faze:
Lochia rubra (prvih nekoliko dana): Krvavo, svetlocrvene boje sa ugrušcima.
Lochia serosa (od 4. do 10. dana): Bledocrvena ili ružičasta tečnost.
Lochia alba (nakon 10 dana): Beložuta ili smeđkasta tečnost.
Treba li se nešto učiniti po pitanju krvarenja?
Zapravo ne. Samo se pobrinite da imate dovoljno zaliha uložaka za porodilje (mrežastih uložaka) pre nego što se beba rodi. Tampone ne treba koristiti prvih šest nedelja. Oni mogu da dovedu do prodora bakterija u vašu još uvek nezalečenu matericu i da izazovu infekciju.
Možda ćete morati da promenite uložak na svakih sat ili dva na početku, a zatim na svakih tri ili četiri sata u narednim danima i nedeljama. Proverite da li ste oprati ruke pre i nakon promene uloška.
Takođe, možda imate ranu između vagine i međice. Moraćete održavati taj deo vašeg tela čistim kako biste sprečili infekciju. Okupajte se ili istuširajte barem jednom na dan i menjajte uloške redovno.
Lohije i kada se zbog njih obratiti lekaru?
Pozivite lekara ako primetite neki od sledećih simptoma, koji ukazuju da možda imate infekciju:
vaše lohije imaju neugodan miris;
dobili ste groznicu;
vaše krvarenje ostaje jako i svetlo crvene boje i nakon prve nedelje;
stomak vam je osetljiv na dodir nisko dole na jednoj ili obe strane.
Povremeno, krvarenje posle porođaja koje je puno teže nego što su normalne lohije može da se javi bilo kad između 24 sata i šest nedelja nakon rođenja. To se zove sekundarno postporođajno krvarenje i veoma se retko dešava. Može da bude prouzrokovano infekcijom ili zaostalim delom posteljice koji je ostao unutar materice.
Krvarenje posle porođaja je normalno, ali znak da hitno ipak treba da pozovete lekara je:
vaše krvarenje odjednom postane jako, natapajući uložak za manje od sat vremena;
Krvarenje posle porođaja je svetlo crveno i četiri ili više dana nakon rođenja i ne osećate se bolje kada legnete da se odmorite;
prođe puno velikih krvnih ugrušaka;
počinjete da osećate nesvesticu, vrtoglavicu;
srce počinje da vam ubrzano ili neregularno kuca.
Koliko se često dešavaju infekcije posle porođaja i kako ih razlikovati od lohija?
Infekcije posle porođaja, poznate kao postporođajne infekcije ili puerperalne infekcije, mogu se javiti kod 5-10% žena. Najčešće vrste postporođajnih infekcija uključuju endometritis (infekcija sluzokože materice), infekcije urinarnog trakta, mastitis (infekcija dojki), i infekcije rana (uključujući rane od epiziotomije ili carskog reza).
Simptomi postporođajnih infekcija:
Povišena temperatura (preko 38°C)
Jaki bolovi u donjem delu stomaka ili karlici
Neprijatan miris lohija
Jaka krvarenja ili lohije sa gnojem
Bol ili crvenilo na mestu rane (epiziotomija ili carski rez)
Simptomi slični gripu: groznica, umor, bolovi u mišićima
Povećana ili bolna dojka, crvenilo (mastitis)
Bol ili peckanje prilikom mokrenja (infekcija urinarnog trakta)
Razlikovanje između lohija i infekcija:
Lohije:
Normalan postporođajni iscedak
Menja boju i količinu tokom nekoliko nedelja
U početku krvav, zatim bledocrven, ružičast, i na kraju beo ili žućkast
Može imati blagi miris, ali ne bi trebalo da bude neprijatan
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur – planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima. Za razliku od drugih Rakova, rođeni 5. jula deluju manje povučeno, otvoreniji su za komunikaciju i stalno traže nove uvide…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.