Šta znači dojenje na zahtev? Najjednostavnije, to znači dati bebi da sisa kad god pokaže znake da želi. Ako beba pokazuje znake, nema potrebe da se gleda na sat da bi se procenilo da li bi trebalo da je “već” gladna. Bebe ne jedu zato što im je dosadno ili iz navike, one jedu kada im je to i potrebno. Nekad je u pitanju glad, nekad žeš, ali u mnogobrojnim slučajevima i iz nenutritivnih razloga, koji su isto važni za rast i razvoj bebe.
Ranije je postojalo stanovište da decu treba hraniti prema određenoj satnici, često na svaka tri do četiri sata. Čak i u situaciji kad bi plakala između dva podoja, nije im davana hrana. Teorija je bila da je bebama i mamama komfornije kad postoji predvidljiva rutina.
Iako se svakako i danas smatra da je rutina pozitivna stvar, poslednje teorije razvoja deteta sugerišu da je potrebno bebu podojiti kad god to i želi.
Mleko se stvara dok beba aktivno sisa. Stoga, što češće stavljate bebu na dojku, daćete signal vašem telu da stvara veće količine mleka.
Razmak između podoja od minimun 3 sata i dalje je aktuelan za bebe koje se hrane mlečnom formulom, s obzirom da se ono teže vari od majčinom mleka.
Kako znati da beba želi da sisa?
Znaci da je beba gladna mogu se podeliti u tzv. rane i kasne.
Beba prvo počinje da se meškolji, okreće glavu, zatim postane uznemirena, sisa prste, cokće usnama ili čak sisa igračke i sve drugo što joj je pod rukom.
Ako joj tada ne izađete u susret i date joj da sisa, polako postaje sve uznemirenija i počinje da plače. Plač je već kasni znak i pre podoja, potrebno je da prvo umirite bebu, jer tako uznemirena možda neće hteti da prihvati dojku odmah ili će se dodatno uznemiriti zašto mleko nije odmah poteklo, a možda neće pravilno uhvatiti dojku i stvoriti mami rane (ragade).
Za neupućene, činjenica da hranite bebu svakih sat i po može da se čini apsurdnom. Možda ćete morati da ih edukujete o činjenici da se majčino mleko brže vari, za nekih sat do sat i po, koliko je malim bebin želudac, kao i da mleko ne podmiruje samo glad, žeđ, kao i potrebu za bliskošću sa mamom.
Milena Kostić,
vršnjačka savetnica za dojenje Udruženja ”Roditelj”
Objavljen: 16. jun 2012. godine, ažuriran: 15. novembar 2024. godine
Neradni dani 2025. godina – Kako biste na vreme isplanirali godišnje odmore i porodična putovanja, važno je znati kada nas očekuju neradni dani i školski raspusti. U ovom članku donosimo detaljan pregled svih državnih i verskih praznika koji se obeležavaju neradno u Srbiji tokom 2025. godine, kao i datume raspusta za osnovne i srednje škole.…
Zabrinuta čitateljka se obratila jer dete jede jednoličnu hranu i odbija povrće, te je zanima šta bi mogla da preduzme da se nešto promeni. Pitanje: Dete jede jednoličnu hranu i odbija povrće Poštovana, Zamolili bi Vas za savet u vezi ishrane naše troipogodišnje devojčice. Naime, ona je od rođenja veliki probirljivac. Broj namirnica koje ona…
Svako ko proba da pravi džem od jagoda tek tada shvati koliko je to zapravo jednostavno. Možete za početak spremati manju količinu za probu. „Problem“ sa jagodama jeste što one imaju malo prirodnog šećera, pa je potrebno dosta dodati da džem bude odgovarajuće strukture. Sastojci za džem od jagoda: Kako se pravi džem od jagoda?…
U ovom članku donosimo detaljan pregled svih državnih i verskih praznika koji se obeležavaju neradno u Srbiji tokom 2025. godine, kao i datume raspusta za osnovne i srednje škole. Iskoristite ove informacije da efikasno organizujete svoje vreme i maksimalno uživate u slobodnim danima.
Beba – 19.nedelja bebinog razvoja: Ona je sada svesna kretanja oko sebe. Ona posmatra automobil, psa, loptu, igračke, ljude i sve što se pomera. Sada se može dešavati da gleda oko sebe i prekida podoj kada joj se u vidokrugu nešto pomeri.