Restovana džigerica
Često postoji dilema kako na ukusan način spremiti džigericu. Jedan od boljih izbora je restovana džigerica, a vi recept možete prilagoditi svom ukusu.
Kada dovedete novorođenče iz porodilišta, verovatno ćete biti oduševljeni svojom bebom i želećete da je gledate čak i dok spava. Pored toga, javiće se i uobičajen strah novopečenih roditelja da li beba diše, a mi ćemo pokušati da vas uputimo u spavanje novorođenčeta.
U ovom tekstu
Svako novorođenče umor pokazuje na uobičajen način:
Tokom prvih nedelja, beba će uglavnom najviše dva sata u kontinuitetu moći da izdrži budna. Pokušajte da izbegnete da bude budna toliko, a posebno duže od toga, jer će postati toliko razdražljiva da ćete je teško uspavati.
Normalno je da beba proizvodi određene zvuke tokom sna. Spavanje novorođenčeta je uglavnom duboko, nekada ćete se pitati da li diše, nekada imaju brz i dubok dah, povremeno će distati plitko i sporo, a možda će proizvoditi i određen zvuk dok spavaju. Disanje će se normalizovati nakon par meseci.
Novorođenče spava u proseku 16 sati tokom dana. Nekima se čini da je to puno, drugima malo. Zapravo kada izračunate koliko često mala beba sisa, pa kada bi sabrali svo to vreme, jer je tada budna i vreme koje provedete u menjanju pelena, držanju bebe da podrigne, shvatili bi da nekoliko sati tokom dana provedete u ovim aktivnostima.
Vrlo verovatno beba neće prvih dana umeti da razlikuje dan i noć. Može se dogoditi da duže etape sna ima tokom dana, dok će se noću buditi češće.
Beba bi najmanje šest meseci trebala da spava sa roditeljima u sobi. Posebno u početku kada će se dešavati da bljucka u snu, a vi je ne možete čuti ako je daleko. I vama će biti lakše da je beba tu, da ne šetate previše i gubite nepotrebnu energiju, kada ste i bez toga umorni.
Većina roditelja se odlučuje da bebu stavi u krevetac ili korpu pored svog kreveta što je odlično mesto jer će vam omogućiti da se opustite i bolje spavate, a da se i povežete sa svojom bebom.
O spavanju u krevetu zajedno sa roditeljima postoje oprečna mišljenja. Dok pojedini stručnjaci savetuju da se beba tako bolje povezuje sa roditeljima, drugi upozoravaju da se tako povećava rizik od gušenja bebe i SIDS.
Idealna temperatura u kojoj beba spava bi trebala da bude između 16 i 20 stepeni. Ukoliko je toplije, trebalo bi da svako veče pred spavanje dobro provetrite sobu, a ako je hladnije da bebu dodatno utoplite. Proveravajte da li je bebi hladan ili vruć vrat. Ne obazirite se na to što su bebi hladne šake i stopala, to je normalna pojava kod malih beba.
Krevetac postavite tako da ne bude direktno na suncu, pored radijatora ili drugog grejnog tela.
U prvim nedeljama života, uvijanje bebe, uključujući i ruke može pomoći da ona bude mirnija. Više o tome možete pročitati ovde – Plakanje i zacenjivanje novorođenčeta. Umotavanje bebe je stara tehnika za smirivanje. Ovako će se beba osećati sigurnije, a može je smiriti i ako je prestimulisana, kao i da se spreči Moroov refleks (trzanje bebe).
Zanimljivo je da novorođenče polovinu vremena tokom sna sanja što znači da provede sanjajući trećinu dana tokom prvih nedelja života. Može se dogoditi da primetite da je beba potpuno mirna, a samo joj se kapci pomeraju ili se trza iznenada dok nešto sanja.
Objavljen: 25. septembar 2017. godine, ažuriran: 16. novembar 2024. godine
Kako se pravi najukusnija restovana džigerica? Ovde je primer sa svinjskom džigericom, ali na isti način možete napraviti i teleću, juneću ili pileću džigericu. Kako se pravi restovana džigerica? Džigericu isecite na komade po želji. Možete je seći na šnicle, tračice ili kockice. Nakon toga je uvaljajte u brašno. U tiganj ili pliću šerpu prvo…
Ukoliko želite da pokušate da smršate, a niste sigurni da li ste za napornu fizičku aktivnost, zidni pilates za mršavljenje je pravi izbor za vas. Pilates za mršavljenje Pilates je veoma popularan oblik fizičke aktivnosti. On često deluje jednostavno, ali mnogi sportisti su se suočili sa izazovom bavljenja pilatesom i, zapravo, napornim treninzima. On je…
Deca u toku napada besa mogu da vrište, plaču, leže na podu, budu agresivna i roditelj ne zna šta da preduzme da im pomogne. Tantrumi se dešavaju kada decu preplave osećanja. Dete je suviše malo za „velika osećanja“ sa kojima se suočava i nije naučeno kako da se nosi sa njima. Ranije je bilo…