Dojenje – Sve što treba da znate kada je dojenje u pitanju (VIDEO)
Dojenje, to jest mleko je osnovna hrana bebe u prvoj godini života. Ukoliko prija majci i bebi, dojenje se može nastaviti i kasnije uz odgovarajuću dopunsku ishranu. Dete će lakše podneti polazak mame na posao i vrtić, ukoliko zna da ćete odvojiti vreme samo za vas dvoje uz dojenje.
Mama treba da zauzme položaj u kom se oseća prijatno i opušteno. S obzirom da podoj može da potraje, mama ne bi trebala da dođe u situaciju da joj je nezgodno da bude u jednoj pozi.
Položaj je veoma važan i da bi beba dobro prijanjala na dojku. Beba treba da bude stomakom okrenuta prema stomaku majke, u visini grudi, tj. u visini ili nešto iznad bradavice.
Pravilan položaj bebe na dojci podrazumeva da je beba uhvatila celu (ili skoro celu) areolu (taman krug oko bradavice) a ne samo bradavicu. Ovo je bitno jer beba stimulacijom areole ustvari daje signal majčinom telu da proizvodi mleko.
Hvatanjem samo bradavice lako će dovesti do bolnih i ispucalih bradavica i stvaranja ragada.
Ne postoji neki posebno utvrđen broj podoja tokom dana. S obzirom da je preporuka da prvih bar 6 nedelja razmaci između podoja ne budu veći od 3 sata, a da se majčino mleko svari za sat i po do dva, neki minimalan broj koliko puta će beba sisati je između 10 i 12 puta dnevno.
Bebin ritam će se vremenom menjati, a majčino je samo da ga prati i doji na zahtev.
Dojke tokom podoja
Bebi treba davati jednu dojku u jednom podoju. Ako su podoji na manjem razmaku od 2 sata, u tom vremenskom periodu treba nuditi istu dojku. Tek ako beba pokazuje znake da želi još, ponuditi i drugu, a onda njome započeti sledeći podoj.
Trajanje podoja
Svaka beba je individua za sebe, i samim tim, svakoj je potrebno drugo vreme za hranjenje. Beba ima svoj ritam i treba joj omogućiti da razvije vezu sa majkom. Neke bebe sisaju par minuta, a neke uz maženje to razvuku na sat vremena. I sve je to u redu.
Da li je beba sita?
Čak 95% majki ima dovoljno mleka za bebu. U prvim danima, normalno je da se javlja nesigurnost jer beba treba da nauči da sisa, a majka da je doji. Procenu, da li je beba sita, ćete doneti na osnovu njenog ponašanja, da li lepo spava, a pre svega da li ima minimum 6 mokrih pelena u toku 24 sata.
Majčino mleko – najbolja hrana
Količine kolostruma su male, ali sasvim dovoljne za bebu.
Vremenom se količina mleka povećava, a njegov sastav menja (’’prelazno’’ mleko). Posle dve nedelje, luči se ’’zrelo’’ mleko. Sastav ’’zrelog’’ mleka se razlikuje na početku i kraju podoja. Na početku podoja se luči ’’prednje’’ mleko, a kasnije tokom podoja tzv. ’’zadnje’’ mleko. Oba su veoma važna za optimalan rast bebe. Prvo više zadovoljava žeđ, a od drugog beba dobija više na kilaži. Zbog toga je preporuka da beba potpuno isprazni jednu dojku, pa onda, ako je potrebno, nastavi sa druge dojke.
Ne postoji loše majčino mleko.
Svaka majka ga stvara u onoj količini i sastavu u kojem je to njenoj bebi dovoljno.
Adaptirano mleko
Dohrana je najbolji izbor, ako majka kojim slučajem nema dovoljno mleka, ali isključivo uz konsultaciju sa pedijatrom.
Kravlje mleko je najlošiji izbor za bebu.
Kada beba zaspi u toku podoja
Bebe sa malom težinom na rođenju i ’’lenje’’ bebe treba buditi tako što ćete im masirati tabane, noge ili leđa. Možete ih i razgolititi, kao i češće podizati. Bebe inače većinom prihvate dojenje u snu.
Majčina ishrana
Dojilja treba da ima uravnoteženu ishranu sa većim unosom kvalitetnog mesa, jaja, mlečnih proizvoda, integralnih žitarica, povrća i voća. Treba da što više pije sveže sokove, kompot i vodu. Dozvoljene su do dve šoljice kafe dnevno, a zabranjeni gazirani, veštački napici, alkohol i, naravno, nikotin. (Izvor: Kellymom)
Ragade
Pojava ragada je siguran znak da dojenje nije dobro uspostavljeno i neophodna je korekcija položaja bebe na dojci. Obavezno, posle svakog podoja, par kapi mleka treba ostaviti razmazano po bradavici i ostaviti da se osuši.
Ulošci se ne preporučuju s obzirom da su ragade rane i potencijalnni izvor infekcije, a ulošci stvaraju vlažnu i toplu sredinu.
Ako ragade već nastanu, dojke treba držati otkrivene da se suše na vazduhu. Izbegavajte da koristite gel za tuširanje, sapun, peškir i sve što dodatno isušuje, na njima.
Bradavice se mogu mazati lanolinom, prskati aktivnim kiseonikom, kao i stavljati obloge od kesica skuvanog čaja.
Ne treba prati grudi pre podoja!
Za vreme postojanja ragada, prvo se tokom podoja nudi ona na kojoj nema ragada ili gde su manje, a onda ona više oštećena.
Ne treba čekati da beba plače već joj davati na prve znake gladi, tako se smanjuje mogućnost da beba bude previše halapljiva.
Mastitis i dojenje
Zapaljene dojke se javljaju kao posledica zapušenog mlečnog kanala i infekcije. Dojilja ima temperaturu koja ne prolaz duže od 48 sati, glavobolju i malaksalost, a dojka je sjajna, vruća, otečena, crvena, zategnuta i javlja se bol. Primenjuje se nastavak dojenja, uz obaveznu korekciju položaja pri dojenju i pražnjenju dojki posle svakog dojenja.
Dojenje je najbolji lek za mastitis i nastavlja se bez obzira da li dojilja uzima antibiotike i analgetike.
Lečenje dojilje
Dok majka doji, dozvoljeni su vitamini, gvožđe, antibiotici i analgetici, kao i antiprileptici (ibuprofen i paracetamol). Dojenje treba prekinuti dok se uzimaju lekovi koji su kontraindikovani sa laktacijom (baktrim, tetraciklini, hlormafenikol), citostatici, tuberkulostatici i neki hormoni.
Ukoliko dojilja dobije temperaturu, ne treba prekidati dojenje. Ako je temperatura viša od 38,5 stepeni, uzeti ibuprofen ili paracetamol. Obratiti pažnju na stanje majke, povećati unos tečnosti i obavezno se javiti lekaru. Saznajte više: Lekovi tokom dojenja: Uticaj lekova na dojenje i bebu
Izmlazanje
U periodu prilagođavanja, nije potrebno da se majka redovno izmlazava, sem ako beba ne sisa redovno iz nekog razloga.
Ukoliko beba sisa na zahtev, nema potreba za izmlazanjem jer se tako navlače količine koje beba ne može da posisa i potencijalno majka može da uđe u hiperlaktaciju. Takođe, ukoliko je dojka pretvrda da je beba uzme, napočetku je treba pripremiti, kao i kada su grudi prepune mleka. Tada se treba izmlazati pre podoja.
Mleko je bolje izmlazati pumpicom, jer odlazi direktno u sterilisanu flašicu i nema kontaminacije sa spoljnom sredinom. Može se izmlazati ručnom i električnom pumpicom.
Izmlazano mleko možete čuvati, jer vam može zatrebati za kasnije.
Čuvanje mleka
U frižideru se mleko može čuvati 72 sata, a zamrznuto do 6 meseca. Hladno mleko treba podgrejati u toploj vodi ili grejaču, a zamrznuto odlediti na sobnoj temperaturi, pa podgrejati na isti način kao hladno. Odmrznuto mleko više ne zamrzavati.
Nikada majčino mleko ne podgrevajte u mikrotalasnoj pećnici ili na šporetu!
Bebini zubići i dojenje
Ako beba čvrsto počne da stiska dojku, pritisnite joj nosić uz dojku, tako će vas pustiti i shvatiti da ne treba da grize. Pričajte bebi, jer, iako ne razume reči, razume vaša osećanja. Kada beba napravi pauzu, izvadite dojku da se ne bi igrala sa njom. Važno je znati da rane od ugriza mogu biti veoma duboke, pa treba obratiti pažnju da ne dođe do infekcije.
Dojenje, to jest mleko je osnovna hrana bebe u prvoj godini života. Ukoliko prija majci i bebi, dojenje se može nastaviti i kasnije uz odgovarajuću dopunsku ishranu.
Dete će lakše podneti polazak mame na posao i vrtić, ukoliko zna da ćete odvojiti vreme samo za vas dvoje uz dojenje.
Dojenje značajno doprinosi u formiranju detetove ličnosti i nije samo hranjenje, zato prekinite onda kada oboje budete spremni.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin „mikrocistični“ može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
33.nedelja bebinog razvoja – Verovali ili ne, bebe u ovom uzrastu mogu da računaju. Već u uzrastu od 24 nedelje, one mogu da predvide na osnovu iskustva koliko događaja će slediti. Ne umeju, razume se, da broje “jedan, dva, tri” kao starija deca, ali u globalu znaju da će se neka pojava sastojati od 3 radnje, na primer.
32.nedelja bebinog razvoja – Već sada shvatate neke karakteristike bebine ličnosti. Iako je svaka beba priča za sebe i nema potrebe da je upoređujete, vi i članovi vaše porodice ste verovatno shvatili neke osnovne odlike ličnosti vašeg deteta.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?