18.12.2024 13:07

Apsces dojke

Apsces dojke predstavlja jedno ograničeno područje dojke na kom se nalaze bakterije, oštećeno tkivo i ćelije organizma koje se bore sa tim bakterijama. Apsces se stvara tako što organizam pokušava da ograniči infekciju, pa stvara neku vrstu izolacije zaraženog područja.

Šta je apsces dojke?

Do stvaranja apscesa dolazi kada se mastitis (upala dojke) iskomplikuje bakterijskom infekcijom koja nije na vreme ili dovoljno intenzivno i uporno lečena. Na taj način organizam pokušava da spreči dalje širenje infekcije.

Područje dojke iznad toga je crveno. Sama dojka nije više toliko tvrda kao kod mastitisa gde je u početku u vidu čvorića a kasnije i cela otvrdne, već je vremenom taj deo sve mekši. Majka se oseća veoma loše, malaksalo. Oseća groznicu, temperatura obično prelazi 39 stepeni. Često su i limfni čvorovi upaljeni u okolini.

Kako se postavlja dijagnoza apscesa?

Dijagnozu apseca lekar utvrđuje ultrazvukom.

Da bi se izlečio potrebna je terapija koja obuhvata u početku antibiotike, a ako je potrebno, radi se hirurška drenaža, tj. pražnjenje. Deo dojke gde se nalazi apsec se zaseca i uvodi cevčica kroz koju se izbacuje gnoj napolje. Ovaj dren se drži obično 2-3 dana i majka je tada smeštena u bolnici.

Sve vreme se preporučuje da se dojenje nastavi jer to može samo da pomogne bržem izlečenju dojke. Na taj način dolazi do brže regeneracije. Ako u mleko se pojavi gnoj i/ili krv, to nije opasno za bebu, a istovremeno se kroz mleko prenose odbrambene ćelije majke koje na taj način štite i bebu.

Apsces dojke
Photo by Vitalii Khodzinskyi on Unsplash

Po ozdravljenju kontrole se rade na svaka 3 meseca.

Milena Kostić,

vršnjačka savetnica za dojenje Udruženja ”Roditelj”

Objavljen: 1. decembar 2013. godine

  • Referentne vrednosti krvne slike za bebu i dete

    Referentne vrednosti krvne slike za bebu i dete

    Referentne vrednosti krvne slike za bebu i dete se razlikuju u odnosu na analize kod odraslih. Krvna slika je najbolji i najčešći način pomoću kog se utvrđuje trenutno zdravstveno stanje deteta. Ona daje podatke o tome da li postoji neka infekcija, da li treba nešto korigovati u detetovoj ishrani i uopšte kakvo je stanje deteta.…

  • Zašto svrbe bradavice na grudima? Ovo je 10 mogućih razloga

    Zašto svrbe bradavice na grudima? Ovo je 10 mogućih razloga

    Pored toga što grudi mogu da bole, često se žene pitaju zašto svrbe bradavice na grudima. Bradavice su veoma osetljive i svašta može da bude uzrok pojave svraba i iritacije. Okidač svaba može biti dojenje, ekcem, materijal donjeg veša i drugo. Retko je razlog zašto svrbe bradavice na grudima znak nekog ozbiljnog stanja.   10…

  • Hormonska glavobolja – šta je i kako se leči

    Hormonska glavobolja – šta je i kako se leči

    Hormonska glavobolja nastaje usled promena novoa hormona i može se dogoditi prilikom pada estrogena ili tokom menstruacije, zatim menopauze, trudnoće i tokom upotrebe pilula za kontracepciju. Najčešće se pod pojmom hormonska glavobolja naziva glavobolja u PMS-u ili menstrualna migrena.  O tome kako da predupredite njeno nastajanje i lečite je kada do nje dođe, pisali smo…

Tagovi: