Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Koliko je sna potrebno tinejdžeru i da li znate da veliki broj u današnje vreme spava manje od preporučenih minimalnih 8 sati dnevno?
U ovom tekstu
Spavanje je ključan deo zdravlja i dobrobiti, posebno za tinejdžere koji prolaze kroz intenzivne fizičke, emocionalne i kognitivne promene. Iako se često govori o važnosti sna za mlađu decu, potrebe tinejdžera za snom su često zapostavljene. Tinejdžeri se suočavaju sa posebnim izazovima koji mogu ometati njihov san, uključujući školske obaveze, društvene aktivnosti, upotrebu tehnologije i promene u biološkom ritmu.
Nedostatak sna može imati ozbiljne posledice po njihovo zdravlje, akademski uspeh i emocionalnu stabilnost. U ovom tekstu istražićemo zašto je san toliko važan za tinejdžere, koje su optimalne preporuke za trajanje sna, kao i praktične savete kako pomoći tinejdžerima da postignu zdrav i redovan raspored spavanja.
Istraživanja su zabrinjavajuća i zbog toga što roditelji na svojevrstan način podržavaju u premalo spavanje i ne shvataju ozbiljnost posledica koje nosi ovakvo ponašanje deteta.
Deca u pubertetu vole da sebe etiketiraju kao “noćne ptice”, radne nedelje provode kasno ležući, a onda subotom spavaju tokom celog dana. Njihove navike spavanja će izluđivati roditelje, a one su delimično odgovor na fizičke promene kroz koje prolaze u pubertetu. Promene koje proživaljavaju im otežavaju da zaspu pre 11 sati uveče. (*1)
Kada se na to doda rano ustajanje za školu, domaći zadaci, učenje, vannastavne aktivnosti, a ponekad i dodatni posao, logično je da će deca imati problem sa nedostatkom sna. Međutim, važno je da roditelji urade sve što je u njihovoj moći da deca više spavaju jer im je san neophodan.
Razvoj novih tehnologija, doprineo je i tome da deca ne mogu da zamisle uspavljivanje bez televizora, muzičkog uređaja, mobilnog telefona i MP3 plejera.
Mnoga deca pod jastukom ili pored kreveta drže upaljen mobilni telefon i noću odgovaraju na sms poruke, razgovaraju telefonom i tako nekoliko puta prekidaju san u toku noći. Čak i ukoliko spavaju dovoljno vremenski, ona ne mogu biti odmorna ako nisu spavali opušteno, iščekujući poziv ili poruku.
Bitno je spavati u kontinuitetu i imati faze dubokog sna.
Deca, a čini se sve češće i roditelji, ne shvataju da su posledice manjka sna veoma ozbiljne. Tinejdžer koji je spavao manje od preporučenih 8-9 sati u toku noći je sutradan razdražljiv, nervozan i dekoncentrisan.
Foto: Canva & Demetra
Kod tinejdžera, kao i kod odraslih, mnogo benefita mogu imati dnevne dremke. Koliko je sna potrebno tinejdžeru tokom dnevne dremke? Ne više od 30 do 45 minuta. Ako duže budu spavali preko dana, nekada će se osećati još umornije.
Tinejdžerima je potrebno 9 do 9½ sati sna tokom noći — to je sat ili nešto više nego što im je potrebno sa 11 godina. Razlog tomr jr razvojna faza kognitivnog sazrevanja kroz koju prolaze.
Dodatni san podržava njihov mozak u razvoju, kao i fizički rast. Takođe im pomaže u zaštiti od ozbiljnih posledica kao što su depresija ili upotreba droga (pogledajte „Cena deprivacije sna kod tinejdžera“ u nastavku).
Još jedan od problema, koji se javlja kao posledica nespavanja, je sklonost ka gojaznosti, pa tu adolescenti, posebno devojčice, upadaju u novu zamku držanja neprimerenih dijeta i loše ishrane, ne uviđajući da nije problem u hrani.
Neispavanost dovodi i do sklonosti ka povredama i lošim rezultatima u školi. Dekoncentrisano dete ne može da dobro interpretira čak ni odlično savladano gradivo.
Pomozite im tako što nećete zamračivati njihovu prostoriju tokom dnevnog spavanja. Svetla soba ujutru će im pomoći da se razbude.
Rezime
Iako su mnogi tinejdžeri i spavanje na ratnoj nozi, spavanje je esencijalno za zdravlje i razvoj tinejdžera, ali mnogi tinejdžeri ne dobijaju dovoljno sna zbog raznih faktora poput školskih obaveza, društvenih aktivnosti i prekomerne upotrebe tehnologije. Posledice nedostatka sna mogu biti ozbiljne, utičući na njihov fizički rast, kognitivne funkcije i emocionalno blagostanje. Roditelji, nastavnici i sami tinejdžeri treba da prepoznaju važnost sna i rade zajedno na uspostavljanju zdravih navika spavanja. Dosledna rutina, ograničavanje upotrebe ekrana pre spavanja i stvaranje mirnog okruženja za san mogu značajno poboljšati kvalitet sna kod tinejdžera. Pomažući tinejdžerima da postignu adekvatan san, postavljamo temelje za njihov uspeh i zdravlje u budućnosti.
Pročitajte još:
Objavljen: 8. januar 2013. godine, ažuriran: 11. mart 2025. godine
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…