Jekoderm je poplarna mast i najčešće se koristi kod opekotina. On ima i druga korisna svojstva, te se dugo koristio u porodilištima za negu beba, a neki ga preporučuju i za negu lica. Za šta je dobar jekoderm i koji su njegovi benefiti?
Glavni sastojak ove masti je riblje ulje. Riblje ulje Jecoris oleum, poznato i kao ulje bakalara, ima nekoliko značajnih zdravstvenih koristi:
Bogato omega-3 masnim kiselinama: Jecoris oleum sadrži visoke nivoe omega-3 masnih kiselina, posebno eikosapentaenske kiseline (EPA) i dokozaheksaenske kiseline (DHA). Ove masne kiseline su ključne za zdravlje srca, mozga i očiju.
Podrška zdravlju srca: Omega-3 masne kiseline pomažu u smanjenju nivoa triglicerida, snižavanju krvnog pritiska, smanjenju rizika od srčanih bolesti i poboljšanju funkcije krvnih sudova.
Protivupalna svojstva: Riblje ulje može pomoći u smanjenju upale u telu, što može biti korisno za osobe sa hroničnim upalnim stanjima poput artritisa.
Podrška zdravlju mozga: DHA je ključna komponenta moždanog tkiva, a unos ribljeg ulja može poboljšati kognitivne funkcije i smanjiti rizik od neurodegenerativnih bolesti kao što su Alzheimerova bolest.
Zdravlje očiju: DHA je takođe važna za zdravlje očiju, a unos ribljeg ulja može smanjiti rizik od makularne degeneracije, koja je vodeći uzrok slepila kod starijih osoba.
Jačanje imunog sistema: Riblje ulje može poboljšati funkciju imunog sistema i pomoći telu u borbi protiv infekcija i bolesti.
Zdravlje kože: Omega-3 masne kiseline mogu poboljšati hidrataciju kože, smanjiti suvoću i ublažiti simptome kožnih bolesti kao što su ekcem i psorijaza.
Da li se mast od ribljeg ulja (Jekoderm) može koristiti za negu kože lica?
Mast od ribljeg ulja poznata kao Jekoderm može se koristiti za negu kože lica, ali sa određenim merama opreza i u specifičnim slučajevima. Evo nekoliko saveta i smernica za korišćenje na koži lica:
Prednosti korišćenja na licu:
Hidratacija: Jekoderm može pomoći u dubinskoj hidrataciji kože, posebno za suvu i oštećenu kožu.
Anti-inflamatorna svojstva: Mast može smanjiti upalu i crvenilo, što je korisno kod stanja poput ekcema ili psorijaze.
Zaceljivanje: Zbog prisustva vitamina A i D, Jekoderm može ubrzati proces zaceljivanja manjih rana i opekotina.
Čišćenje lica: Pre nanošenja, temeljno očistite lice blagim sredstvom za čišćenje kako biste uklonili nečistoće i ulja. Saznajte više: 10 saveta za savršeno čišćenje lica
Mala količina: Nanesite vrlo malu količinu ove masti na problematična područja. Zbog svoje gustine i masne teksture, mala količina je dovoljna.
Noćna nega: Najbolje ga je koristitikao noćnu kremu jer može biti previše teška za dnevnu upotrebu, posebno ispod šminke.
Testiranje: Pre nego što nanesete ovu mast na celo lice, testirajte malu količinu na manjem delu kože (npr. iza uha) kako biste proverili eventualne alergijske reakcije.
Mere opreza:
Masna koža: Ako imate masnu ili aknama sklonu kožu, Jekoderm može biti pretežak i izazvati zapušavanje pora, što može dovesti do pojave novih akni.
Osetljiva koža: Osobe sa veoma osetljivom kožom treba da budu oprezne i konsultuju se sa dermatologom pre upotrebe.
Hipoalergena sredstva: Ako ste skloni alergijama ili iritacijama, razmotrite upotrebu hipoalergenih proizvoda koji su specifično formulirani za lice.
Jekoderm može biti koristan za negu kože lica u određenim situacijama, kao što su suvoća, iritacija ili manje rane. Međutim, zbog svoje masne teksture, najbolje ga je koristiti štedljivo i uglavnom kao deo noćne rutine. Uvek je preporučljivo konsultovati se sa dermatologom pre uvođenja novih proizvoda u vašu rutinu nege kože, posebno ako imate specifične kožne probleme ili stanja.
Da li se mast od ribljeg ulja može koristiti za negu novorođenčadi?
Mast od ribljeg ulja, poznata kao Jekoderm, nekada se koristila za negu kože novorođenčadi u porodilištima zbog svojih hidratantnih i zaštitnih svojstava. Međutim, danas postoje neka razmatranja i preporuke koje treba uzeti u obzir pre nego što se odlučite za ovu praksu:
Prednosti korišćenja masti od ribljeg ulja za novorođenčad:
Hidratacija: Mast od ribljeg ulja može pomoći u održavanju hidratacije kože novorođenčeta.
Zaštita: Mast stvara zaštitni sloj koji može pomoći u sprečavanju isušivanja i iritacija kože.
Mere opreza:
Osetljivost kože: Koža novorođenčadi je vrlo osetljiva, pa je važno biti oprezan sa proizvodima koje koristite. Jekoderm može biti previše težak za osjetljivu kožu beba.
Alergijske reakcije: Uvek postoji rizik od alergijskih reakcija, pa je važno prethodno testirati malu količinu masti na malom delu kože.
Preporuke lekara: Savremene preporuke pedijatara često sugerišu upotrebu specifično formulisanih proizvoda za bebe koji su hipoalergeni i dermatološki testirani.
Alternativni proizvodi:
Danas su dostupni mnogi proizvodi koji su specifično dizajnirani za negu kože novorođenčadi, uključujući:
Hipoalergene kreme i losioni: Formulisani su da budu blagi i sigurni za upotrebu na osjetljivoj koži beba.
Prirodna ulja: Kokosovo ulje, bademovo ulje ili ulje nevena su prirodne opcije koje se često preporučuju za hidrataciju i zaštitu kože beba.
Preporuke:
Konsultujte se sa pedijatrom: Pre nego što počnete koristiti bilo koji proizvod, uključujući mast od ribljeg ulja, obavezno se konsultujte sa pedijatrom.
Testirajte na malom delu kože: Ako se odlučite za korišćenje masti od ribljeg ulja, prvo testirajte malu količinu na malom delu kože novorođenčeta kako biste proverili reakciju.
Pratite savremene preporuke: Slijedite savremene preporuke za negu kože novorođenčadi koje su zasnovane na najnovijim istraživanjima i kliničkim studijama.
Iako je mast od ribljeg ulja imala svoje mesto u nezi kože novorođenčadi u prošlosti, današnje preporuke favorizuju proizvode koji su specifično formulirani za delikatnu kožu beba. Uvek je najbolje konsultovati se sa zdravstvenim stručnjakom pre nego što primenite bilo koji proizvod na kožu vaše bebe.
Istraživanja o benefitima korišćenja ribljeg ulja u nezi kože
Istorijska i klinička upotreba
Od kraja 18. veka, riblje ulje se koristi u lečenju različitih kožnih stanja, uključujući psorijazu i ekcem. Ove koristi su povezane s visokim sadržajem vitamina A i D, kao i omega-3 masnim kiselinama koje poseduju antiinflamatorna svojstva. Ove komponente mogu pomoći u hidrataciji kože, smanjenju upale i poboljšanju opšteg zdravlja kože.
Savremene studije i istraživanja
Moderni klinički pristupi uključuju rigorozna ispitivanja prirodnih sastojaka u nezi kože, kao što je pokazano u studijama za druge prirodne proizvode poput bakuchiola. Takva istraživanja pokazuju da prirodni sastojci mogu imati značajne benefite za kožu, ali je važno da budu podržani rigoroznim kliničkim ispitivanjima kako bi se dokazala njihova efikasnost i sigurnost.
Praktična primena
U savremenim dermatološkim praksama, riblje ulje se koristi u različitim formulacijama za tretman suve i iritirane kože. Studije su pokazale da dodavanje ovih sastojaka može pomoći u poboljšanju hidratacije, smanjenju crvenila i poboljšanju barijerne funkcije kože.
Pelego: Observations on the Oleum Jecoris Aselli or Cod-liver Oil: Its Nature, Properties, Mode of Preparation – https://www.perlego.com/book/2968914/observations-on-the-oleum-jecoris-aselli-or-codliver-oil-its-nature-properties-mode-of-preparation-pdf
Zamislite da planirate obrok za sutrašnji dan, dok usput razmišljate o zakazivanju pregleda za dete, o tome da treba kupiti poklon za rođendan sestrične, da su detetu premale patike, i da se pelene skoro završavaju. Dok istovremeno sedite na porodičnoj večeri ili ste na poslu.