fbpx
ČišćenjeStil Života

8 koraka kako da beli veš ne posivi

Kako da beli veš ne posivi i ostane snežno beo, ali i šta da radite ako je već posiveo i želite da mu vratite belinu? U nastavku možete pročitati odgovore na ova pitanja.

Posiveo beli veš

Beli veš može da posivi iz više razloga, uključujući upotrebu tvrde vode, nakupljanje deterdženta, ili pranje sa tamnijom odećom. Neki od načina da ovo predupredite su da sledite ovih 8 koraka:

  1. Sortiranje veša – Uvek perite beli veš odvojeno od tamnih i obojenih stvari. Ovo sprečava prelivanje boje sa drugih tkanina.
  2. Korišćenje odgovarajućeg deterdženta koji je specijalno formulisan za beli veš. Ovi deterdženti često sadrže izbjeljivače i optičke posvetljivače koji pomažu u održavanju beline.
  3. Dodavanje sode bikarbone ili sirćeta – Dodavanje pola šolje sode bikarbone ili šolje belog sirćeta tokom pranja može pomoći u omekšavanju vode i uklanjanju nakupljenog deterdženta.
  4. Korišćenje izbeljivača – Povremeno koristite izbeljivač za bele tkanine, ali pazite da ne preterujete, jer preterana upotreba može oštetiti tkanine.
  5. Pranje na odgovarajućoj temperaturi – Beli veš često zahteva pranje na višim temperaturama kako bi se uklonile mrlje i bakterije. Proverite oznake za održavanje na odeći pre pranja.
  6. Omekšavanje vode – Ako imate tvrdu vodu, razmislite o upotrebi omekšivača za vodu kako biste sprečili nakupljanje minerala na tkaninama.
  7. Izbegavanje prepunjavanja mašine – Prepunjavanje mašine za veš može sprečiti da se veš pravilno opere i ispere, što može dovesti do sivila.
  8. Sušenje na suncu – Kada je to moguće, sušite beli veš na suncu. Sunčeva svetlost prirodno izbjeljuje tkanine.

Prateći ove savete, vaš beli veš će ostati svetao i čist duže vreme.

kako da beli ves ne posivi
Photo by Dan LeFebvre on Unsplash

Kako da bela čipka na donjem vešu ne posivi od pranja?

Pored navedenih saveta, da bela čipka na donjem vešu ne posivi od pranja, možete slediti nekoliko specifičnih saveta koji su prilagođeni za osetljive tkanine kao što je čipka:

  • Ručno pranje – Najbolje je da čipkasti donji veš perete ručno. Koristite blagi deterdžent ili specijalne sapune za osetljive tkanine. Nježno trljajte tkaninu kako biste izbegli oštećenja.
  • Korišćenje mrežastih vrećica – Ako koristite mašinu za pranje veša, stavite čipkasti veš u mrežaste vrećice za pranje. Ovo će smanjiti trenje i sprečiti da se čipka ošteti ili posivi.
  • Blagi deterdžent – Koristite blagi, tečni deterdžent koji je formulisan za osetljive tkanine. Izbegavajte upotrebu jakih deterdženata i izbjeljivača koji mogu oštetiti čipku.
  • Hladna voda – Perite čipkasti veš u hladnoj vodi. Topla voda može dovesti do gubitka boje i oštećenja tkanine.
  • Izbegavanje sušenja u mašini – Sušenje u mašini može oštetiti čipku. Umesto toga, položite čipkasti veš na peškir i nežno ga tapkajte da upije višak vode, a zatim ga osušite na vazduhu.
  • Dodavanje šolje belog (alkoholnog) sirćeta u poslednje ispiranje može pomoći u uklanjanju ostataka deterdženta i održavanju beline čipke.
  • Izbegavanje preterane upotrebe izbeljivača – Preterana upotreba izbeljivača može oštetiti čipku. Ako koristite izbeljivač, radite to povremeno i u malim količinama.
beli ves
Photo by Stephen Ellis on Unsplash

Kako da beli veš ne posivi: Peškiri i posteljina kao u hotelu

Održavanje posteljine i peškira da budu beli kao u hotelu kod kuće zahteva nekoliko koraka i pravila za pranje i održavanje. Sledite ovo uputstvo i ne bi trebalo da imate poteškoća da postignete taj efekat:

  1. Vodite računa kako sortirate veš. U ovom slučaju, neka bude sao ono što je bele boje zajedno u mašini (peškiri, posteljina, pamučne krpe).
  2. Upotrebljavajte adekvatan deterdžent – koristite kvalitetan deterdžent koji sadrži izbeljivače na bazi kiseonika (OXI). Oni pomažu da veš bude beo bez oštećenja tkanine.
  3. Ako postoji potreba, dodajte i izbeljivač na bazi kiseonika. Izbeljivač rutinski možete dodavati i jednom mesečno u veš kako bi osvežili belinu i skinuli eventualne mrlje.
  4. Pranje na visokim temperaturama – Perite bele posteljine i peškire na najvišoj temperaturi koju tkanina može podneti (obično 60°C ili više). Topla voda pomaže u uklanjanju mrlja i bakterija.
  5. Dodavanje sode bikarbone i sirćeta – Dodajte pola šolje sode bikarbone u pranje kako biste poboljšali učinak deterdženta, a šolju belog sirćeta u ciklus ispiranja kako biste uklonili ostatke sapuna i omekšali tkaninu.
  6. Ne pretrpavajte mašinu – Nemojte pretrpavati mašinu za veš, jer prenatrpan bubanj može sprečiti temeljno pranje i ispiranje veša.
  7. Omekšavanje vode – Ako imate tvrdu vodu, koristite omekšivač za vodu kako biste izbegli nakupljanje minerala na tkaninama koje može uzrokovati sivilo.
  8. Izbegavanje omekšivača – Nemojte koristiti omekšivač za veš, jer može ostaviti ostatke koji smanjuju upijanje i doprinose sivilu. Umesto toga, koristite sirće u ciklusu ispiranja.
  9. Kada je moguće, sušite bele posteljine i peškire na suncu. Sunčeva svetlost prirodno izbjeljuje tkanine i pomaže u održavanju beline.
  10. Redovno perite posteljinu i peškire kako bi se uklonili mrlje i znoj pre nego što postanu tvrdokorni. Saznajte više: Pranje peškira: 10 saveta kako i koliko često treba prati peškire

Kako vratiti belinu vešu?

Vraćanje beline vešu je veoma izazovno i za neke komade se ne može garantovati da će biti uspešno. Probajte, pre svega, sa potapanjem u izbeljivač koji sadrži kiseonik. Oxi izbeljivači su efikasniji. Dodajte ga u vodu i potopite veš na nekoliko sati ili preko noći, a onda ga operite na uobičajen način.

Uključite sodu bikarbonu i alkoholno sirće tokom pranja belog veša. Pola šoljice sode bikarbone u prašak (nemojte preterivati sa količinom praška) i pola šoljice sirćeta umesto omekšivača prilikom ispiranja.

Pojedine tkanine je moguće izbeljivati i hlorom, ali vodite računa da nisu svi materijali pogodni. Takođe je za neke tkanine moguće izbeljivanje hidrogenom. Limunov sok je još jedan prirodni izbeljivač. Probajte da napravite rastvor od koncentisanog soka limuna i tople vode, a zatim ostavite veš nekoliko sati, pa ga onda operite.

kako da beli veš ne posivi
Kako da beli veš ne posivi – Photo by Tom Pumford on Unsplash

Ako veš posivi od pranja, probajte i da beli veš iznesete da se suši na jarkom suncu. Na tržištu postoje i krpice i druga sredstva za održavanje i vraćanje beline veša.

Objavljen: 20. jula 2024. godine, ažuriraš: 22. avgust 2024. godine

Reklame

Tamara Petkovic

Tamara Petković je osnivačica i glavna urednica portala Demetra, preduzetnica i mama troje dece sa previše interesovanja i premalo vremena za sve što želi.

Related Articles

Back to top button