Problem sa kandidom: Kandidijaza (Kandida, Candida albicans)
Kandidijaza prestavlja gljivičnu infekciju izazvanu gljivicom Candida albicans. Ona je inače deo normalne flore čovekove kože i creva.
U ovom tekstu:
Kandida
Do oboljenja dolazi usled intenzivnog razmnožavanja tog mikroorganizma, a kada je došlo do poremećaja imuniteta iz nekog razloga (posledica tumora, SIDE, korištenja droge, alkohola, pušenja duvana i slabe ishranjenosti), kao i uticaja nekih spoljašnjih faktora (povređena koža i sluzokoža; kod osoba koje su dosta u dodiru sa šećerom kao što su poslastičari, kuvari i domaćice).
Gljivica ima veliku sposobnost prijanjanja uz ćelije sluzokože, što je posebno izraženo u prisustvu šećera, ugljen dioksida i niže pH vrednosti (kiselija sredina). Bolest se češće javlja kod dece, starijih ljudi i trudnica. Često je posledica korišćenja lekova kao što su antibiotici, kortikosteroidi i imunosupresivni lekovi.
Koji su simptomi kandidijaze?
Veoma različiti:
- ekcem,
- peckanje,
- osip,
- obložen jezik,
- gasovi,
- nadutost,
- učestali zatvor ili prolivi,
- probavne smetnje,
- umor i nedostatak snage,
- depresija,
- glavobolje,
- bolovi u mišićima i zglobovima,
- čest kašalj,
- grlobolja,
- prehlada,
- astma,
- alergije, itd.
Klinička slika je veoma raznolika, u zavisnosti od zahvaćenog organa, regije tela, pola i uzrasta obolele osobe.
Razlikujemo nekoliko kliničkih slika kod kandidijaze:
- Kandidijaza kod žena (Vulvovaginitis candidamycetica): javlja se sirast sekret neugodnog mirisa iz vagine, sa crvenilom i otokom spoljašnjih genitalija, a dominantan simptom je svrab. Nakon seksualnog odosa može da se javlja bol.
- Kandidijaza kod muškaraca (Balanoposthitis candidamycetica): obično je asimptomatski, ali na unutrašnjem delu prepucijuma i glavića može da se javlja crvenilo, otok i svrab koji su praćeni pojavom plitkih erozija prekrivenih beličastim sekretom, nekada i beličastim tačkicama.
- Candidosis oralis (oralna kandidijaza): odlikuje se belim membranoznim naslagama na sluznici jezika koje se šire na bukalnu sluznicu i meko i tvrdo nepce. Kod novorođenčeta česta pojava i naziva se mlečac ili soor.
- Candidosis intertriginosa: promene se javljaju na pregibima (pazušna jama, predeo ispod dojke, prepone) u vidu eritema sa ragadama i često bulama u okolini, praćeno izraženim svrabom. Kao candidosis neonatorum se javlja kod novorođenčadi u predelu pelene.
Dijagnoza se postavlja mikroskopskim pregledom razmaza materijala uzetog sa zahvaćenog dela vagine, glansa penisa ili prepucijuma. Ponekad lekar i samim pregledom po karakterističnom izgledu može zaključiti da se radi o ovoj infekciji.
Kandidijaza – lečenje
Lečenje je veoma dugotrajno i treba ga završiti po preporuci lekara, iako simptomi često nestanu ranije. S obzirom na to da antibiotici podstiču rast gljivica oni se ne koriste u terapiji već se pribegava antimikotičkoj terapiji.
Najbitniji delovi terapije obuhvataju: klotrimazol, mikonazol, nistatin, Gentianae violet (0,1%), i pre svega održavanje kože suvom i pravilna higijena. Kod higijene genitalnih organa paziti i ne prati ih prejakim antiseptičkim sredstvima, kao i izbegavanje sintetičkog veša.
Terapija kod žena je po pravilu u vidu vaginaleta i eventualno kreme za spoljašnje mazanje. Terapija može biti i sistemska, u vidu tableta.
Objavljen: 26. oktobar 2011. godine, ažuriran: 4. decembar 2024. godine
One Comment