20.02.2025 15:38

Kako se cervikalna sluz menja tokom meseca

Ako pokušavate da ostanete u drugom stanju, ali i samo želite da pratite faze ciklusa, cervikalna sluz vam može biti koristan pokazatelj promena u toku menstrualnog ciklusa. Različite faze menstrualnog ciklusa će se manifestovati i kroz različit izgled cervikalne sluzi.

Šta je cervikalna sluz?

Cervikalna sluz ili vaginalni iscedak je tečnost koju proizvodi grlić materice. Uglavnom je vodenast i sadrži mikroorganizme. Količina ove sluzi se menja tokom meseca, kao i boja i konzistencija zbog promene u nivoima hormona. Možda niste obraćali pažnju da je izgled sluzi sličan svakog meseca u isto vreme, ali ste primetili i da se menja. Ne pričamo sada o zdravstvenim stanjima koje izazivaju veće promene, te možete primetiti žut vaginalni sekret ili beli sirast, na primer.

Tokom većeg dela meseca ima veoma malo sluzi grlića materice i ova sluz je gusta i lepljiva. Međutim, nekoliko dana pre i neposredno nakon ovulacije, primetićete da je postala obilnija, bistra, klizava i rastegljiva kao belance. Ukoliko tada budete imali odnos, veća je verovatnoća da dođe do začeća.

Ukoliko planirate trudnoću, tokom perioda klizave sluzi imajte seksualne odnose, svaki ili svaki drugi dan i povećaćete šansu da ostanete u drugom stanju.

cervikalna sluz - kako izgleda plodna sluz
Kako izgleda plodna sluz – Izvor: Wikimedia Commons

Kako proveriti cervikalnu sluz?

Možete je proveriti na 3 načina:

  1. Obrišite vaginu belim toalet papirom pre nego što mokrite i primetićete kakav je iscedak.
  2. Umetnite čist prst u vaginu prema grliću materice, vodite računa da se ne povredite i primetićete kakva je sluz na prstu. Proverite kakve je konzistencije tako što ćete pokušati da ga rastegnete između palca i kažiprsta.
  3. Pogledajte vaginalni iscedak na donjem vešu, ako ga ima.

Nema svrhe da sluz proveravate dok ne prođa najmanje 12 do 24 sata nakon odnosa kako vas ostaci sperme ne bi zbunili i dali netačan rezultat.

Kakve vrste sluzi se obično viđaju?

  • Lepljiva cervikalna sluz grlića materice – Prvih dana posle menstruacije su dani bez sluzi, odnosno sa veoma malo sluzi. Možda ćete tada imati i mutan, lepljiv iscedak, poput lepka, ali on nije rastegljiv. Ova vrsta sluzi otežava spermi da „pliva“ i najmanje je plodna, te su male šanse da ostanete u drugom stanju. Ipak, imajte na umu da sperma može nekoliko dana da živi, pa koristite kontracepciju.
  • Kremasta cervikalna sluz je sledeća faza sa kojom se možete sresti. Ona obično ograničava mogućnost kretanja spermatozoida. Možete biti biserno bela ili kremasto žuta i gusta je.
  • Vodenast vaginalni iscedak – Kako se približava ovulacija, tako sluz postaje bistrija i vodenastija. Neposredno pre ovulacije količina sluzi koju stvara grlić materice se povećava, a ona postaje tanka i klizava. Ova vrsta sluzi omogućava spermi da se nesmetano kreće prema grliću materice, ali joj ne olakšava posao kao što je to slučaj u sledećoj fazi.
  • Vaginalni iscedak kao belance – Kada sluz dobije rastegljivu i providnu konzistenciju kao belance, vi ste u plodnom periodu. Ovo znači da se telo sprema za ovulaciju. U ovoj fazi ciklusa, sluz je rastegljiva između palca i kažiprsta na centimetar do dva i omogućava spermatozoidima da lako plivaju u grlić materice. Ukoliko primetite da je sluz povećana drugi dan za redom, dobro je vreme da pokušate da ostanete u drugom stanju.
  • Cervikalna sluz posle ovulacije – U lutealnoj fazi ćete primetiti smanjenje cervikalne sluzi. Pored toga, ona će biti blago zamućena, gušća i opet nalik na lepak. Ove promene nisu znak trudnoće i po njima se ne može zaključiti da li je došlo do začeća.

Mnoge žene primećuju da se vaginalni iscedak u velikoj meri povećava tokom trudnoće, ali to nije slučaj u prvih nedelju do dve nakon začeća. Ovo nije jedan od znakova trudnoće koji se javljaju na samom početku, već je bolje da uradite test kako bi utvrdili da li ste u drugom stanju.

Šta može uticati na promene u vaginalnom iscetku?

Mnoge stvari mogu da utiču na to da dođe do promena u konzistenciji, količini i strukturi cervikalne sluzi. Neki od razloga mogu biti:

  • određena zdravstvena stanja,
  • dehidratacija,
  • lekovi i kontraceptivne pilule,
  • ispiranje vagine,
  • proizvodi za intimnu negu,
  • stres,
  • dojenje,
  • operacija grlića materice i
  • lubrikanti.
cervikalna sluz
Photo by Danist Soh on Unsplash

Ukoliko se javi vaginalni iscedak koji je žuti, siv ili zelen, te intenzivan miris, obratite se lekaru kako bi utvrdio da li postoji neka bakterijska ili gljivična infekcija, odnosno polno prenosiva infekcija. On će vam dati i adekvatnu terapiju. Takođe se javite lekaru i ukoliko imate peckanje, iritaciju i otok vagine ili bol pri mokrenju.

Objavljen: 19. decembra 2024. godine, ažuriran: 20. februar 2025. godine