Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Neki stručnjaci sugerišu da se prestanete da unosite kofein u trudnoći potpuno. Dugi smatraju da je dozvoljeno popiti i do 3 šoljice kafe dnevno. Šta kažu istraživanja kada je kofein u trudnoći u pitanju – koliko je zaista preporučljivo i bezbedno?
Kako bi unos kofeina održali na razumnoj meri, potrebno je da naučite koja sve hrana i pića ga sadrže. Nije samo stvar u tome da li ćete piti kafu jer se kofein nalazi i u: čaju, gaziranim pićima, čokoladi, energetskim pićima i nekim lekovima.
U ovom tekstu
Sa kofeinom morate biti umereni. Časopis March of Dimes, priznajući da niko zapravo ne zna da li je kofein, čak i u umerenim količinama štetan za trudnoću ili ne, sugeriše da je siguran nivo kofeina ne više od 200 miligrama dnevno ili manje, odnosno, oko dve šoljice kafe.
„Istraživanje je još uvek nejasno“, kaže Sara Kaulan, nutricionista koja radi u New Yorku. „Ako možete da odustanete od kofeina, to je verovatno najbolji izbor, ali radila sam sa puno žena koje imaju velikih poteškoća u tom odustajanju. Treba reći da postoji mnogo dokaza da je kofein OK u malim količinama. Ne može svako da odustane od svega“.
Kofein blago povećava vaš krvni pritisak i broj otkucaja srca i količinu urina koje vaše telo proizvodi. On može uzrokovati da se osećate nervozno, da imate loše varenje, osećate pojačanu mučninu ili da imate problema sa spavanjem. U trudnoći će vam možda trebati nešto više vremena da telo ukloni kofein iz organizma.
Kada uzimate kofein tokom trudnoće, on prolazi kroz placentu sve do vaše bebe.
Možda ste do sada imali prilike da čujete da kofein može da izazove spontani pobačaj, prevremeni porođaj ili da beba ima malu telesnu težinu. Neke studije su iznele dokaze na ovu temu, dok su ih druge opovrgle. Stoga ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo kakav je uticaj kofeina u trudnoći.
Najbolje bi bilo da ograničite unos kofeina na 200 mg svakog dana što je oko 1 1/2 šoljice kafe. Ako pijete dve šoljice kafe, trebalo bi da pripazite na unos kofeina iz drugih izvora.
Nivo kofeina može da veoma varira u zavisnosti od toga o kom se brendu radi, koja je vrsta kafe i na koji način je pripremljena. Uz to je važno i koliku šoljicu kafe pijete. Na primer, espreso ima manje kofeina od turske kafe, a filter kafa ga ima najviše. Ovo se dešava iz razloga što kofeinu treba vreme i kada se pravi espreso voda brzo prolazi kroz kafu, za razliku od filter kafe, koja duže stoji.
Nikad nemojte pretpostaviti da nešto nema kofein samo zato što nije poznat izvor – čitajte etikete! Na primer, sok od narandže (tipa Fanta) je generalno bez kofeina, ali zapravo sadrži 42 miligrama – više od neke kole. Popiti ovakav napitak pored dve šoljice kafe (približno 280 miligrama) i 100g čokolade (oko 10 mg) je daleko preko ograničenja. Evo nekoliko drugih iznenađenja:
Kofein je sastojak kafe, ali poslužen kao sladoled sa ukusom kafe ili smrznuti jogurt može da sadrži više kofeina nego neki gazirani sok.
Ne obična vode, ali bilo koja voda koja je aromatizovana ili sa oznakom „vitaminska“ voda može da sadrži kofein. Neki brandovi sadrže količine kofeina jednake ili veće od šoljice kafe. Osim toga, ova pića često sadrže druge dodatke i dodatke za koje se ne zna da li su sigurni za konzumaciju tokom trudnoće.
Ako vam nedostaje energije, pokušajte da dremnete, umesto da posegnete za energetskim pićem. Ona sadrže visoku koncentraciju kofeina, kao i dodatke koji se ne smatraju sigurnim za trudnice. Guarana se često nalazi u sastojcima ovih proizvoda.
Neki lekovi za glavobolju sadrže velike količine kofeina. Prebacite se na ibuprofen ili paracetamol jer su oni bez kofeina. Naravno, nikakav suplement ili lek, bez obzira na sastojke, ne treba uzeti bez odobrenja lekara.
Čak i ako ne možete ili nećete da prestati u potpunosti da pijete kafu, postoji strategija za smanjenje količina kofeina u ishrani. Cilj je držati ga ispod 200 miligrama po danu.
Ako se odlučite da se odreknete kofeina u potpunosti, učinite to postupno uklanjajući jednu dozu dnevno. To će olakšati neizbežno pojavljivanje simptoma naglog prestanka unošenja kofeina, a i olakšati prestanak.
Photo by Burst
Save
Save
Objavljen: 8. jun 2013. godine, ažuriran: 23. februar 2024. godine