3.nedelja trudnoće – kalendar trudnoće
Treća nedelja je prva nakon ovulacije, odnosno trenutak kada se zametak formira u jajovodu. Početak nove trudnoće je 3.nedelja trudnoće.
PMS ili predmenstrualni sindrom se odnosi na fizičke i emocionalne simptome koje doživljavaju neke žene uoči menstruacije. Simptomi PMS-a neretko utiču na kvalitet života, a obično prestaju nakon što žena dobije menstruaciju.
U ovom tekstu
Stalno odnekud čujete da se ova reč spominje, ali nisu svi baš sugurni da znaju šta je PMS? Predmenstrualni sindom predstavlja poremećaj koji se javlja u drugoj polovini menstrualnog ciklusa, u lutealnoj fazi, a koji prestaje sa početkom menstruacije ili neposredno posle.
Obuhvata različite tegobe koje ometaju psihičko zdravlje i radnu sposobnost žene i tako umanjuju kvalitet života. Pravi uzrok problema sa predmenstrualnim sindromom nije utrvrđem. Neki smatraju da su razlozi u hormonskim disbalansima, povišenim vrednostima nekih hormona ili neadekvatnom lučenju serotonina i dopamina, zatim u nedostatku nekih vitamina ili hipoglikomiji (niskom nivou šećera u krvi).
Nije jasno zašto žene imaju ove simptome, ali moguće je da se sve dešava zbog određenih hemikalija u mozgu koje imaju interakciju sa progesteronom. Mentalno, kao i fizičko zdravlje mogu uticati na pojavu, kao i telesna težina, izloženost stresu i postojeće zdravstveno stanje.
Čak 3 od 4 žene imaju simptome u nekom trenutku svog života. Kod većine su simptomi blagi, a do 5% žena ima teži oblik koji se naziva predmenstrualni disforični poremećaj. Saznajte više: Predmenstrualni disforični poremećaj (PDP): Koja je razlika u odnosu na PMS i kako se nositi sa njim?
Češće se javlja kod žena koje imaju:
Karakteristično za simptome je što neki od njih ne traju sve vreme već se periodično pojavljuju, a kod nekih i traju sve vreme. To je potpuno individualno. Nekada se simptomi menjaju iz minuta u minut. Emocionalna napetost uglavnom pogoršava sve simptome. Saznajte više: Simptomi predmenstrualnog sindroma
Oko 50% žena koje imaju problem sa PMS-om ima još neki zdravstveni problem koji se može pogoršati tokom ovog perioda meseca. Posebno se to može odraziti na zdravstvene probleme kao što su:
Terapija koja leči sindrom ne postoji. Postoje samo simptomatske mere koje mogu da ublaže neke od simptoma:
Zdrav način života može da pomogne da dođe do smanjenja simptoma. U to spadaju fizička aktivnost, zdrava ishrana, dovoljna količina vode i manje kofeina i alkohola.
Isprobajte tehnike opuštanja poput joge, meditacije i adekvatnog sna. Takođe je važno i da izbegavate stres kada god je to moguće.
Da, simptomi se mogu pogoršati u kasnim tridesetim ili četrdesetim godinama, kako se približavate menopauzi. Tranzicija u menopauzu naziva se perimenopauza. Ovo posebno važi za žene koje su i inače imale velike fluktuacije hormona tokom ciklusa. Dobra vest je da se nakon menopauze PMS više ne javlja.
Objavljen: 10. maja 2013. godine, ažuriran: 14. februar 2025. godine