13.08.2024 11:17

Zanimljivosti o placenti: 5 stvari koje sigurno niste znali o posteljici

Posteljica je najintigantniji organ u telu, a ove zanimljivosti o placenti sigurno niste znali. Ona je mnogo više od organa koji samo transportuje kiseonik i hranljive materije do fetusa. Imuni sistem majke pomaže da se posteljica i fetus pravilno razvijaju i funkcionišu, a to je ono što je još uvek izazov za istraživanje mnogih naučnika.

Zanimljivosti o placenti

Prvi i najveći organ koji se razvija tokom začeća je i dalje zagonetka za mnoge istraživače. Placenta je najmanje istražen ogran u ljudskom telu. Posebno je postalo intrigantno kada je, nakon početka epidemije zika virusa 2015. godine, uočeno da ovaj virus prolazi kroz placentu i može da izazovi smrt fetusa, ali i teška oštećenja mozga. Do tada virusi koje prenose komarci poput žute groznice i denga virusa nisu uspevali da prođu kroz placentu i zaraze plod.

Istraživanja su pokazala i da neke suptilne varijacije placente mogu uticati na zdravlje osobe kasnije u životu.

kako izgleda posteljica
Photo by João Paulo de Souza Oliveira on Unsplash

Zanimljivosti o placenti 1: Brz razvoj organa

Struktura placente i njen osnovni razvoj su dobro shvaćeni. Zna se koliko je ona teška u vreme porođaja i da je jedan deo pričvršćen za zid materice, kao i da niz krvnih sudova prelazi u pupčanu vrpcu koja je povezana sa fetusom. Ona se brzo razvija i obavlja poslove drugih organa poput jetre, pluća i bubrega, dok oni ne postanu u potpunosti funkcionalni.

Sposobnost posteljice da preusmeri protok krvi majke na sebe je najvažnija.

Tek poslednjih godina, istraživači su otkrili da placenta oslobađa velike količine DNK fetusa u krv majke, a ovo saznanje je omogućilo prenatalno genetsko testiranje samo uzorkom krvi majke. Ovi testovi zamenjuju horiocentezu, a u perspektivi bi mogli da zamene i amniocentezu.

Zanimljivosti o placenti 2: Uticaj mikrookruženja na posteljicu i razvoj fetusa

Mikrookruženje igra vitalnu ulogu u razvoju placente. Istraživanja poslednjih decenija su otkrila koliko je uspešna trudnoća zavisna od razmene između majčinih ćelija u tkivu materice i fetusa. Majka „toleriše“ placentu iako je polovina gena u njoj očeva. Međutim, imuni sistem, iz nekog razloga, placentu ne prepoznaje kao strano telo koje nastoji da uništi. I, ne samo da je toleriše, majčino telo aktivno promoviše rast placente i fetusa.

Leukociti, koji obično odbijaju transplantirane organe nisu u stanju da se akumuliraju u zid materice u blizini placente i ne mogu da je napadnu i odbace. „Prirodne ćelije ubice“ koje ubijaju tumore i ćelije inficirane virusom podržavaju razvoj placente.

Zanimljivosti o placenti 3: Kako dolazi do „grešaka“ i problema sa posteljicom

S obzirom na to kojom se brzinom razvija placenta i različite tipova ćelija koje čine nju i zid materice, ne treba da iznenađuje što nekada dolazi do „grešaka“ prilikom formiranja konekcije između majke i bebe. Neke od velikih grešaka su:

  • prevremeni porođaj,
  • intrauterino ograničenje rasta i
  • preeklampsija.

Preeklampsija pogađa oko 8% prvih trudnoća, ako se ne leči, može dovesti do ozbiljnih komplikacija, kako kod bebe, tako i kod majke. Saznajte više: Preeklampsija

Prevremeni porođaj se događa kod oko 10% trudnica i ima tendenciju rasta učestalosti. Mnogi prevremeni porođaji nemaju jasan uzrok. Saznajte više: Prevremeni porođaj

racunanje nedelja trudnoce
Photo by Camylla Battani on Unsplash
Zanimljivosti o placenti 4: Trajni uticaj

Velike gestacijske nepravilnosti mogu dovesti od određenih stanja koja se mogu lečiti do stanja koja su trajna i nelečiva. Veruje se da se određeni uticaj u problemima sa placentom kod određenog broja ljudi ne ispoljava u detinjstvu već kasnije, kroz pojavu različitih bolesti.

Hipotezu o fetalnom poreklu prvi put je predložio britanski epidemiolog Dejvid Barker 80-ih godina prošlog veka kada je pokušao da objasni visoku stopu učestalosti kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa u siromašnim oblastima Engleske. On je uočio da je veća verovatnoća da se jave problemi kod osoba koje su pri rođenju imala manju telesnu težinu, kao i kod onih čije su majke imale nedovoljnu ishranu tokom trudnoće.

Istraživanja pokazuju i da deca čije su majke u trudnoći imale određene infekcije poput gripa imaju veći rizik od autizma, šizofrenije i bipolarnog poremećaja.

Zanimljivosti o placenti 5: Prenošenje

Virus zika je pokazao da određeni virusi ipak prolaze kroz placentu i uzorkuju probleme. Dok je u jednoj američkoj studiji objavljeno da se kod 6% zaraženih fetusa uočavaju zdravstveni problemi, u brazilskoj studiji objavljeno je da se radi o gotovo polovini fetusa čije su majke bile zaražene Zika virusom. Ono što za sada nije poznato je način prenošenja. Da li zika virus prolazi kroz placentu ili ipak dospeva u fetalno tkivo tako što se dospeva u matericu vaginalnim putem? Kako god da dospeva, naučnici su utvrdili da može ostati u placenti mesecima, kao i da može nastaviti da se razvija nakon rođenja bebe.

zanimljivosti o placenti
Zanimljivosti o posteljici – Photo by Arren Mills on Unsplash

Zika nije jedini virus koji može da škodi fetusu, jer je isti slučaj i sa rubeolom, a smrtonosna oštećenja ploda mogu da izazovu i ebola, malarija i herpes.

Ostalo je još mnogo toga što istraživači treba da otkriju kada je placenta u pitanju, te možemo očekivati da ćemo tokom narednih godina imati još mnoštvo novih saznanja.

Izvor: SCIAM

Objavljen: 18. marta 2024. godine, ažuriran: 13. avgust 2024. godine

posteljica na zadnjem zidu

Posteljica na zadnjem zidu materice (Posterior placenta) – 5 mitova o posterior posteljici

  • Rođeni 1.jula – osobine ličnosti, ljubav, karijera i karakter

    Rođeni 1.jula – osobine ličnosti, ljubav, karijera i karakter

    Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag. U njihovoj prirodi…

  • Školski raspusti 2025/2026 – 5 prilika za porodični predah

    Školski raspusti 2025/2026 – 5 prilika za porodični predah

    Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…

  • Kako stres utiče na plodnost? – Veza između mentalnog zdravlja i steriliteta

    Kako stres utiče na plodnost? – Veza između mentalnog zdravlja i steriliteta

    Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…