Logomotorika predstavljaju vežbe za razvoj govora koje poboljšavaju motorne veštine govornih organa. Ovde ćemo navesti par vežbi koje vi možete raditi sa vašim detetom kako bi mu pomogli da “razmrda” govorni aparat.
Logomotorika
Cilj ovih vežbi je poboljšanje preciznosti donje vilice, usana, mekog nepca, nosa, jezika. Vežbe se izvode u formi igre i to kroz imitaciju. Kažite detetu: “Uradi isto što i ja”, zatim pokažite detetu vežbu. Uvek krenite od vežbica za koje znate da dete može da uradi pa prelazite na nove i teže vežbe. Poželjno je da se radi ispred ogledala kao bi dete moglo da pored toga što vidi vas, isprati vizuelno i svoje pokrete i uporedi ih.
Vežbe za razvoj govora
Disanje na nos
Disanje na usta
Imitiranje pokreta žvakanja
Naizmenično otvaranje i zatvaranje usta
Pućenje usana (poljubac)
Imitiranje pokreta sisanja
Usisavanje usana
Grickanje donje usne
Pokretanje donje vilice levo-desno
Dodirivanje donje i gornje usne vrhom jezika
Oblizivanje
“Pipini” vrhom jezika nos
“Pipini” vrhom jezika bradu
Kruženje vrhom jezika po spoljašnjoj površini gornjih zuba
Lizanje ivice zuba vrhom jezika
Guranje vrhom jezika unutrašnju stranu obraza
Presavijanje vrha jezika prema gore, iza gornjih zuba
Presavijanje vrha jezika prema dole, iza donjih zuba
Širenje jezika u lepezu (celom površinom usana i zubića)
Podizanje leđa i korena jezika
Duvanje u pištaljku
Pravljenje balončića od sapunice
Pijenje sokića na slamčicu
Duvanje u vodu kroz slamčicu
Punjenje obraza vazduhom.
Trudite se da zadržite detetovu pažnju, hvalite ga za svaki dobro urađen pokret i podstičite ga da nastavi dalje. Vežbe ne smeju biti prisilne i neprijatne za dete. Za dalje savete i stručno mišljenje odvedite dete kod logopeda.
Marija Ranisav je stručni saradnik portala Demetra. Sva pitanja vezano za razvoj govora vašeg deteta možete joj poslati na:logoped@demetra.rs i odgovor će biti objavljen u što kraćem roku.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Razvoj samopouzdanja kod dece samohranih roditelja je kompleksan proces koji može biti pod uticajem različitih faktora. Ova tema postavlja zanimljiva pitanja o tome kako jednoroditeljska porodica utiče na formiranje samopouzdanja kod dece u poređenju sa decom koja žive sa oba roditelja.
Roditeljima beba se čini da je seksualni razvoj njihove dece veoma daleko. Zapravo, naučno je dokazano da se dešava da već na ultrazvučnom pregledu može da se uoči erekcija kod beba dečaka, kao i prva vaginalna lučenja već tokom prvog dana nakon rođenja. Seksualnost kod dece i njen razvoj tokom prvih godina života je ključan za normalno odrastanje deteta.
San je neophodan za decu, njihovo zdravlje i rast. Roditelji često ne znaju da li da dete koje ne želi da spava puste ili je spavanje preko dana kod dece obavezno. Tačnije, kada prestaje spavanje dece preko dana?
Ako vam se dešava sledeća situacija – dete se budi noću i plače, a ne možete da ga umirite. Deca često spavaju tokom plača i ujutru se neće sećati ničega.